Mladi zdravnik, avtor najbolj brane knjige lanskega leta, mož, novopečeni očka, ki obenem še dežura, telovadi, se pripravlja na specialistični izpit in dela doktorat iz biomedicine, mora že zaradi vsega naštetega znati predahniti. V svoji novi knjigi tega uči tudi ostale. "Take vrste knjige lahko pišeš iz dveh smeri. Lahko izviraš iz hude modrosti, filozofije, življenjskih izkušenj, druga smer pa je bolj znanstvena in se bolj pritiče mojega poklica in načina razmišljanja," razloži David Zupančič, ki je, preden je šel na tečaj meditacije, preveril, ali znanost lahko dokaže, da to deluje.
Poleg različnih meditacij, s katerimi vadimo čuječnost, Zupančič v knjigi razkriva tudi svojih pet velikih navad, ki prispevajo k boljšemu in lepšemu življenju. Da si vsak dan poiščeš nekaj, za kar si hvaležen, da si čim bolj prisoten v trenutku in sprejmeš odgovornost za svoje odzive, namesto da prelagaš na druge, predstavi dve navadi. "Da ne zadržiš pohval zase. Več raziskav kaže, da s tem, ko nekoga pohvališ, narediš nekaj dobrega za oba. Tudi to, da meditiraš in občasno odložiš svojo snežno kroglo, ki jo vsak dan tresemo v glavi, ter da se pridružiš navdušenju drugih, namesto da jih vlečeš dol," pojasni še ostale tri.
Profesor Borut Škodlar je Zupančičev dolgoletni mentor na področju čuječnosti, tudi sam je izdal knjigo z nasveti za samoumiritev, k Davidovi pa je napisal spremno besedo. Škodlar poudari, da Zupančič izhaja iz svoje izkušnje, saj ga je ta nagovorila k iskanju. "Pokaže cel lok, od svoje stiske do iskanja ter do stvari, ki so njemu pomagale in lahko pomagajo drugim," pove in doda, da gre za dejstva, ki so podprta z nevroznanstvenimi dokazi. "To je bogato branje, ki izhaja iz pozicije ranjenega zdravilca in nagovori človeka v današnjem času, ki je ranjen z veliko stvarmi."
Davidovo glavno sporočilo je, da moramo s spremembami začeti pri sebi. Kot je zapisal, odgovornost lahko prevzamemo le za lastne odzive in odločitve, ne pa tudi za odzive in obnašanje ljudi okoli nas. "Če želiš biti miren in zadovoljen, se uležati in zaspati zadovoljen s tem, kar delaš, boš moral biti človek, na katerega si ponosen. Človek, ki posega navzven in je empatičen do sveta, do drugih in ljudem pomaga," še doda Zupančič, ki zaključi, da se sam ne bi mogel podpisati pod knjigo, ki zagovarja le umik v meditativno stanje izolacije in pozabi na svet okoli sebe.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.