Slovenija

Zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo zastalo, vse več duševnih stisk

Ljubljana, 22. 03. 2022 13.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Epidemija covida-19 je močno posegla tudi v življenje bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih družin, so na novinarski konferenci opozorili strokovnjaki. Zaradi omejitvenih ukrepov proti širjenju koronavirusa je zdravljenje bolnikov zastalo. Posledice, ki jih je pustila epidemija, pa niso le telesne, temveč je vse več tudi duševnih stisk.

Kot je povedala zdravnica družinske medicine in strokovna vodja Zdravstvenega doma Nova Gorica Polona Campolunghi Pegan, je primarni nivo zdravstva epidemijo dočakal v dokaj slabi kondiciji, saj smo se že pred njenim pojavom soočali z izzivom težke dostopnosti do zdravnikov družinske medicine in primarnih pediatrov. Po njenih besedah pa se je v prvem valu epidemije primarno zdravstvo soočalo predvsem s pomanjkanjem zaščitne opreme, pomanjkljiva pa je bila tudi organizacija, ki bi omogočala varno obravnavo pacientov. Obenem so se morali soočiti z dodatnimi delovišči, kot so covidne ambulante in cepilni centri, ki so jih bili primorani pokriti z enakim številom zdravstvenih delavcev, kot so ga imeli prej.

Marsikatero obolenje, ki je bilo pridruženo multipli sklerozi, je bilo slabše vodeno.
Marsikatero obolenje, ki je bilo pridruženo multipli sklerozi, je bilo slabše vodeno. FOTO: Shutterstock

"Po drugi strani so nam veliko breme predstavljala administrativna opravila, ki jih je ravno tako moralo opravljati medicinsko osebje," je dodala. Zaradi omenjenih opravil jim je primanjkovalo časa, ki bi ga lahko namenili pacientom, ki so potrebovali zdravniško pomoč tudi zaradi drugih bolezni, kot je multipla skleroza.

Diagnostika je zastala tudi iz drugih razlogov. Kot je dejala, si kar nekaj ljudi v času epidemije zaradi strahu pred okužbo ni upalo priti k zdravniku. Ker pa v času popolnega zaprtja niso delovale tudi nekatere specialistične ambulante, razen za nujne primere, je bil zaostanek tudi v diagnostiki na sekundarnem nivoju.

"Tudi preventive preglede smo izvajali v zelo okrnjeni obliki, zato je bilo marsikatero obolenje, ki je bilo pridruženo multipli sklerozi, slabše vodeno," je poudarila.

Predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar je sicer opozorila, da dejanskih posledic, ki jih je epidemija covida-19 pustila na bolnikih z multiplo sklerozo še ni mogoče točno opredeliti. "Zato moramo biti nanje še posebej pozorni in pripravljeni," je dejala.

Profesorica pri katedri za zakonsko in družinsko terapijo ter psihologijo in sociologijo religije na Teološki fakulteti v Ljubljani Tanja Repič Slavič pa je pojasnila, da so se bolniki z multiplo sklerozo v času epidemije soočali tudi z duševnimi težavami. Zaradi dela od doma so bili pogosto pod stresom. "Ker je doma ostala vsa družina, so ob delu starši morali poskrbeti še za otroke," je pojasnila.

Kot je dodala, pa se je pri mladostnikih, ki že v povprečju veliko časa preživijo za raznimi elektronskimi napravami, povečala digitalna odvisnost, bolj pa so bili izpostavljeni tudi spletnemu nasilju. Prvi korak pri soočanju z duševnimi težavami pa je po njenih besedah pogovor. "Vsak bolnik ali zdrav človek v taki situaciji potrebuje odraslo osebo, ki ji lahko zaupa svoje probleme," je izpostavila.

Novinarsko konferenco je organiziralo društvo Spoznajmo multiplo sklerozo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1sasona
22. 03. 2022 14.55
+4
Kako, hudiča, je zdravljenje hudih bolezni zaradi covida zastalo? In vsi samo prikimavamo? Kje so razni varuhi človekovih pravic, pa pacientovih pravic? Kje je sploh pravna država?Nekdo mora odgovarjati, saj ni normalno, da zdravniki razen covida ne zdravijo mnogo hujših bolezni kljub nenormalno visokim dodatkom ob visoki redni plači? Kdo je zdravnikom ukazal, da ne smejo delati? To zdravstveno kloako je treba sanirati. Tisti, ki se bo lotil tega, bo heroj.
Delavec_Slo
22. 03. 2022 14.41
+5
Važno je da nosimo maske, pa da drugih bolezni ki samo kovid je še!