Danes obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Ta je letos namenjen problematiki prekomerne telesne teže otrok kot posledice nezdravih prehranjevalnih navad in življenjskega sloga. Del odgovornosti za to je tudi na strani proizvajalcev, oglaševalcev in agencij, ki krepijo promocijo preslanih, presladkih in premastnih živil.
Kot menijo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), proizvajalci, oglaševalci in agencije s tako promocijo vplivajo na nakupne in prehranske odločitve otrok in mladih. V nekaterih državah, na primer v Veliki Britaniji, tovrstna promocija po navedbah ZPS sploh ni več dovoljena.
Potrošniške organizacije, članice Svetovne potrošniške organizacije (CI) in Evropske potrošniške organizacije (BEUC), poskušajo s tovrstno promocijo nezdravega življenjskega sloga v državah, kjer vprašanje promocije hrane otrokom ni zakonodajno urejeno, omejiti vsaj s sprejemom oziroma uveljavitvijo kodeksa promocije hrane otrokom. Lani je ZPS kot prva izmed članic CI in BEUC v Sloveniji na okrogli mizi predstavila predlog kodeksa.
Trženje hrane otrokom – čigava odgovornost?
ZPS letos nadaljuje kampanjo Trženje hrane otrokom – čigava odgovornost?, saj želi, da deležniki, kot so oglaševalci, gospodarska združenja in pristojna ministrstva, sprejmejo skupna pravila oziroma kodeks v Sloveniji. Hkrati želi krepiti zavedanje, da je treba prenehati tržiti hrano otrokom.
Na spletnih straneh www.zps.si, http://med.over.net/ ter na ZPS profilu na facebooku bodo zbirali podpise podpore za ukinitev trženja hrane otrokom.
Večina izdelkov presladkih, preslanih, premastnih
V začetku meseca je ZPS predstavila tudi izsledke testa, v okviru katerega so 62 predpakiranih živil, ki se tržijo otrokom, analizirali na podlagi t. i. prehranskega semaforja – zelena pomeni malo, oranžna srednje in rdeča veliko maščob, sladkorja in soli. Izmed izbranih živil skoraj nobeno ni primerno za vsakodnevno zdravo prehranjevanje, tako po sestavi kot po velikosti porcije. Večina izdelkov je presladkih, preslanih ali premastnih.
Edina skupina potrošnikov, ki se jim živila tržijo v velikem številu, so ravno otroci, je takrat dejala strokovnjakinja za prehrano pri ZPS Marjana Peterman. "Naši otroci postajajo vedno bolj debeli," je poudarila in dodala, da je v prihodnje to tudi problem zdravstva, ne samo načina prehranjevanja.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.