Svetovna zdravstvena organizacija je pred dnevi začela eno največjih svetovnih študij, ki bo preverjala nekaj najverjetnejših kandidatov za zdravila za novi koronavirus. Študija se imenuje SOLIDARITY, njen cilj pa je združiti moči in znanje s celega sveta, da bi čim prej dobili relevantne podatke o učinkovitosti. Preizkušali bodo pet zdravil, remdesivir, klorokin/hidroksiklorokin, ritonavir/lopinavir in kombinacijo slednjih učinkovin z interferonom beta. Na infekcijski kliniki uporabljajo kombinacijo zdravil ritonavir/lopinavir in klorokin, en pacient je prejel tudi remdesivir, zdravniki pa nestrpno pričakujejo rezultate teh študij, ki se izvajajo po svetu. O katerih zdravilih pa potekajo največje študije?
Remdesivir
V naši največji bolnišnici imamo bolnika, ki prejema zdravilo remdesivir, ki bi morda lahko predstavljalo rešitev v zdravljenju covida-19. Na Kitajskem je klinično testiranje v zaključni fazi in poročajo, da dokazano učinkuje. Ker zdravila v Sloveniji nismo imeli, smo zanj zaprosili Američane in ga dobili, zdaj pa na infekcijski kliniki čakajo na rezultate. Na infekcijski kliniki so poskusno enemu pacientu dali remdesivir, kot pravijo, naj bi prišlo do izboljšanja stanja, a ne vedo, če je bilo za to zaslužno zdravilo ali pa mogoče naravni potek bolezni in uspešno zdravljenje na intenzivni enoti.
Po svetu s kliničnimi testi sicer preverjajo učinek številnih zdravil. Poleg remdesivirja, ki je bil razvit kot zdravilo proti eboli, še lopinavir in ritonavir, ki sta bila prvotno namenjena zdravljenju virusa HIV. Kot je rekel prof. dr. Borut Štrukelj, ki predava na ljubljanski fakulteti za farmacijo, remdesivir deluje tako, da "preprečuje namnoženje virusa v celici. Deluje na virusni encim in na tak način preprečuje razmnoževanje." Kot je še povedal, veliko polagajo v to zdravilo, v sedmih državah Evropske unije izvajajo študijo, v kateri sodeluje kar 3000 ljudi.
Profesor Štrukelj je tudi spomnil, da je zdravilo prej na voljo kot cepivo, a dodal, da je cepivo ponavadi bolj učinkovito. Zdravilo remdesivir se je prvotno uporabljalo za ebolo, a tam se ni izkazalo za preveč učinkovito. Če se bo izkazalo kot učinkovito pri zdravljenju covida-19, bodo verjetno zdravilo začeli registrirati po hitrem postopku. Na vprašanje, če bi to zdravilo lahko končalo pandemijo, je dejal, "da je to vprašanje bolj hipotetično. Mi verjamemo v kombinacijo, saj to zdravilo bolj učinkuje v prvi fazi okužbe. Kasneje, po petih, šestih, sedmih dnevih, prihaja do tako imenovanega vnetja pljučnih mešičkov. Takrat bi morali uporabiti druga zdravila, med njimi tudi biološko zdravilo, ki je pokazalo določene učinke. Skratka, kombinacija je boljša."
Tudi prof. dr. Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, glede najverjetnejših kandidatov za zdravila pravi: "Zdravilo za virus, ki so ga razvili (sicer neuspešno) za zdravljenje ebole (remdesivir) očitno tudi deluje pri tem virusu in je ta trenutek najbrž edino, ki prepreči replikacijo virusa. Druga zdravila, morda z izjemo klorokina, predvsem olajšajo potek bolezni in tako kot tocilizumab na primer preprečijo pretirano vnetje, ki je lahko usodno predvsem za starejše ter oslabljene paciente."
Klorokin/hidroksiklorokin
Ameriški predsednik Donald Trump je pred dnevi na Twitterju objavil, da je staro zdravilo "preobrat, ki so ga vsi čakali."
Znanstveniki in raziskovalci so glede zdravila pazljivo optimistični, a trdijo, da je treba opraviti še več študij, preden bi ga lahko predlagali kot potencialno zdravilo za covid-19. Trumpovo navdušenje najverjetneje izhaja iz dveh oziroma treh objav v znanstvenih revijah, ki trdijo, da bi lahko to staro in preizkušeno zdravilo pomagalo.
Prva je bila že pred časom narejena na Kitajskem, kjer so zdravniki prepoznali izboljšanja pri številnih pacientih, a kot opozarja WHO, je do teh podatkov zelo težko priti, za zdaj je na voljo zgolj skopa objava v reviji.
Druga študija je bila narejena in vitro, kar pomeni, da je bila narejena v laboratorijskih pogojih, s posebnimi postopki, ki bi lahko ponazarjali obnašanje virusa v interakciji s celico. Tam se je pokazalo, da sta tako remdesivir kot klorokin imela pozitivne učinke pri uničevanju virusa, bodisi s preprečevanjem vstopa v celico bodisi z blokiranjem sposobnosti virusa, da se lahko replicira. Znanstveniki so v drugi polovici marca tudi objavili svoje izsledke in priporočajo, da se izvedejo študije na ljudeh – in vivo.
Tretja, na katero se je Trump tudi skliceval, pa je bilo opažanje v Franciji pri zdravljenju 20 pacientov in merjenju številčnosti virusa v krvi. Raziskovalci iz Francije so objavili opazovanja, v kateri so z hidroksiklorokinom zdravili 20 bolnikov s covidom-19, dodali so tudi, da je antibiotik azitromicin, ki so ga dodali nekaterim pacientom, prav tako najverjetneje povečal učinek antimalarika. Ugotovili so, da je zdravilo znatno zmanjšalo virusno obremenitev v nosnih brisih. Vendar ni šlo za naključno nadzorovano preizkušanje, ki bi ga zahtevalo preizkušanje novega načina zdravljenja. Število pacientov je bilo majhno, a so francoski zdravniki opozorili, da je bila kljub majhni skupini opazna učinkovitost, zato je treba v čim krajšem času opraviti več preizkusov. Zdaj je v različne študije, ki preverjajo učinkovitost klorokina, vključenih na stotine ljudi, prve rezultate pa pričakujejo že konec naslednjega meseca.
dr. Kristina Nadrah z Infekcijske klinike UKCL je dejala, da zdravilo uporabljajo tudi v Sloveniji, ne vejo pa še, če je učinkovito. "Imamo podatke o obnašanju hidroksiklorokina in vitro, nekaj podatkov s sorodnih virusov in živali, a smo zelo omejeni glede zdravljenja covida-19, predvsem na ljudeh," je povedala in dodala, da spremljajo strokovne objave in čakajo na rezultate študij, ki bodo bolje pokazale učinkovitost posameznih terapij.
Ritonavir/lopinavir
To kombinirano zdravilo se uporablja za zdravljenje okužb s HIV. Razvit je bil posebej za zaviranje proteaze virusa HIV, pomembnega encima, ki med sestavljanjem novih virusov cepi dolgo beljakovinsko verigo v peptide. Ker se lopinavir v človeškem telesu hitro razgradi z našimi lastnimi proteazami, ga dajemo z nizko stopnjo ritonavirja, še enega zaviralca proteaze, ki omogoča, da lopinavir ostane dlje časa. To kombinirano zdravilo tako uporabljajo tudi v Sloveniji, a kot je spomnila dr. Nadrah, je nedavna študija na Kitajskem pokazala, da verjetno ni najbolj učinkovito v pozni fazi bolezni.
Kot so zapisali v študiji, so zdravniki v Vuhanu 199 bolnikom dali dve tableti lopinavirja/ritonavirja dvakrat na dan poleg običajnega podpornega zdravljenja. Med skupinama ni bilo bistvenih razlik, so 15. marca poročali v NEJM. Toda avtorji opozarjajo, da so bili pacienti zelo bolni - umrla jih je več kot petina - in zato je bilo zdravljenje morda prepozno, da bi lahko pomagalo. Čeprav je zdravilo na splošno varno, lahko slabo deluje z zdravili, ki jih običajno dajejo hudo bolnim bolnikom, in zdravniki so opozorili, da lahko povzroči pomembno okvaro jeter, so zapisali v Nature.
Preverjajo tudi kombinacijo ritonavirja/lopinavirja z interferonom beta, ki uravnava vnetne procese v telesu. A kot opozarjajo pri WHO, je pri zdravljenju z interferonom beta potrebno veliko pazljivosti, saj lahko pri tistih, ki imajo že zelo razvito bolezen covid-19, povzroči več škode kot pa koristi.
Pri težko bolnih pacientih so lahko določena zdravila preveč obremenjujoča
Ravno to je težava večine teh terapij, kar se je pokazalo v večini držav. Najbolj ogroženi so starejši pacienti in tisti, ki imajo številne druge bolezni, ki poslabšajo izid zdravljenja, tudi omejuje uporabo nekaterih zdravil. V Italiji je 99 odstotkov umrlih trpelo za kroničnimi boleznimi, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen ali srčna obolenja, le 0,8 odstotka umrlih ni imelo spremljajočih bolezni. Skoraj polovica umrlih je imela tri ali več spremljajočih bolezni, povprečna starost umrlih je sicer 79,5 leta. Do 17. marca je zaradi koronavirusa umrlo 17 ljudi, mlajših od 50 let. Vse žrtve, mlajše od 40 let, so moški z resnimi obstoječimi bolezenskimi stanji.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.