Italijansko vojaško letalo, na katerem so državljani članic Evropske unije, ki so bili potniki ladje Diamond Princess in ki niso okuženi z novim koronavirusom, je ob 14. uri vzletelo s tokijskega letališča, poročajo italijanski mediji.
Na njem je 37 potnikov z ladje, od tega je 19 Italijanov ter 18 državljanov drugih članic EU - Nizozemske, Nemčije, Romunije, Grčije, Hrvaške, ter tudi Srbije in Črne gore. Na letalu pa sta tudi dva slovenska državljana.
Vse potnike so pregledali zdravstveni strokovnjaki italijanskega obrambnega ministrstva. Pri vseh so bili testi za okužbo z novim koronavirusom negativni, poročajo italijanski mediji, ki navajajo dobro obveščene vire.
Slovenska državljana z Diamond Princess v Slovenijo z berlinskega letališča
Po postanku na berlinskem letališču Tegel naj bi letalo v Rimu pristalo v soboto v zgodnjih jutranjih urah. Slovenca se bosta izkrcala v Berlinu, do Slovenije pa bosta skupaj s hrvaškim državljanom priletela z najetim komericalnim letalom.
Kot so po današnji dopisni seji vlade sporočili iz urada vlade za komunikacijo, so se predstavniki Ministrstva za zunanje zadeve RS (MZZ), Ministrstva za zdravje RS, Ministrstva za obrambo RS (MORS) in Ministrstva za notranje zadeve RS (MNZ) namreč strinjali, da je najustreznejša in finančno najbolj racionalna rešitev za evakuacijo oziroma vrnitev slovenskih državljanov iz Nemčije najem komercialnega letala.
Kot so še sporočili, vlada soglaša z najemom letala v višini do 20.000 evrov, ki bo slovenska in hrvaškega državljana iz Berlina pripeljalo v Slovenijo in nalaga Upravi RS za civilno zaščito in reševanje, da v okviru mehanizma EU za krizne razmere Evropsko komisijo zaprosi za povračilo stroškov najema in poleta letala v Slovenijo v višini 75 odstotkov.
Slovensko zunanje ministrstvo pa se je v okviru sodelovanja EU na področju reševanja državljanov in na podlagi zaprosila hrvaškega veleposlaništva v Ljubljani strinjalo, da skupaj s slovenskima državljanoma iz Berlina pripeljejo tudi hrvaškega državljana. Slednjega bodo hrvaške oblasti prevzele s svojim zdravstvenim vozilom neposredno po pristanku na letališču v Sloveniji. Po poročanju hrvaških medijev je bilo na krovu Diamond Princess sicer skupno šest hrvaških državljanov, od tega jih je pet članov posadke.
Japonske oblasti ne povedo, v kateri bolnišnici sta okužena Slovenca
Pri dveh slovenskih potnikih na ladji pa je, kot smo poročali včeraj, test pokazal prisotnost virusa. Premestili so ju v bolnišnico na Japonskem, kjer bosta čakala na nadaljnji razvoj dogodkov. Za zdaj ne kažeta simptomov okužbe in se počutita dobro, so včeraj povedali v Ljubljani.
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnila Simona Repar Bornšek, državna sekretarka na ministrstvu za zdravje, je test pokazal, da sta okužena Slovenca nosilca virusa, ki pa zaenkrat še ni povzročil simptomov in bolezni, kar pa ne pomeni, da jih ne bo. "Seveda je vsak dan večja verjetnost, lahko pa okužbo prebolita tudi brez težav, ni nujno, da vsi pacienti zbolijo," je dodala.
Poudarila je, da virus zaenkrat predstavlja še veliko neznank: "Glede na informacije, ki jih imamo, je zelo podoben gripi - se pravi, da okužba traja nekaj dni, če imaš težjo obliko, se zdravi dalj časa, sicer pa lahko hitro ozdraviš. V bolnišnici naj bi okužena Slovenca ostala 12 dni, tako njuna kot naša želja pa je, da ju čim prej prepeljemo v domovino. Je pa res, da je vse odvisno od japonskih oblasti, ki tega trenutno ne dovolijo, niti ne sporočajo, v kateri bolnišnici sta pacienta. Zaenkrat je napovedano, da bosta v bolnišnici 12 dni."
Postopek vrnitve bo popolnoma enak kot pri potnikoma, ki sta se v domovino vrnila včeraj, razlika bo pri tem, da bo pri njima že transport varovan pod strogimi pogoji. Na letališču bosta izolirana in tam počakala na teste brisov, je pojasnila Repar Bornšekova.
Z epidemologinjo sta se Slovenca v karanteni dogovorila o podrobnostih
Dva od skupno šestih slovenskih potnikov na ladji Diamond Princess, ki nista okužena z novim koronavirusom, sta se včeraj že vrnila v Slovenijo, in sicer s komercialnim letom. Kljub temu da testi niso pokazali okužbe, so za njiju uvedli preventivno 14-dnevno karanteno na njunem domu.
''Karantena je neka oblika izolacije, ki je v Sloveniji dolgo nismo uporabili. Gre za res strogo omejitev gibanja. Res smo izjemno previdni, ker si domišljamo, da lahko s strogimi ukrepi lahko globalno širjenje virusa zaustavimo. Lahko sta le v svojem bivališču, z epidemologijo sta se dogovorila o tem, kako bosta dobivala hrano, kaj smeta in česa ne, lahko bosta v stiku s službo, ampak ne smeta iz hiše in se z nikomer srečevati,'' pojasnjuje Simona Repar Bornšek.
Ostali potniki na komercialnem letu o tem, da sta na letu potnika iz karantene, niso bili obveščeni. Kot pojasnjuje Repar Bornšekova: ''Slovenca sta bila iz japonskih oblasti izpuščena kot zdrava, zato nista potrebovala dodatne zaščite. S testom smo potrdili, da še vedno nimata tega virusa, zato nista predstavljala grožnje ostalim potnikom. Zaradi teh primerov ni potrebna nobena skrb, saj se bodo morda tako strogi ukrepi, ki jih izvajamo zdaj s temi primeri, izkazali za nepotrebne, zato je strah državljanov odveč.''
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.