Po besedah Andreja Širclja z Gospodarske zbornice Slovenije le nekaj tednov pred začetkom veljave novih davčnih zakonov manjka še kup reči. Med drugim naj ne bi bilo pravilnikov, pojasnil in natančnih obrazcev, kako plačevati in obračunavati davke, še ni.
Spremembe bodo najbolj boleče za študente, čeprav so se najbolj borili proti njim. Njihovo delo bo v prihodnosti hitreje in bolj obdavčeno kot nekoč. Zaradi obdavčitve subvencij ne bo lahko niti kmetom. Po žepu bo udarilo tudi kulturne delavce in novinarje, torej vse, ki prejemajo avtorske honorarje, saj se bodo honorarji šteli kot aktivni dohodek in bodo obdavčeni podobno kot plače.
Na gospodarski zbornici so pregledali zakon in prišli do zaključka, da do nekaterih prebivalcev ne bo pošten. "Ta zakon pomeni neko izhodišče, kako na najlažji način pobrati čim več davkov, ob tem, da niso zagotovljeni enakopravni odnos med davčnim zavezancem in davčnim organom," pravi Šircelj.
Novi zakon bo s sabo prinesel tudi nove pasti. Ena takšnih je zaračunavanje zamudnih obresti. Če ste zamujali do šest mesecev, vam doslej niso zaračunali zamudnine. To se bo sedaj spremenilo, saj jih bodo po novem zaračunali takoj.
Gospodarska zbornica meni, da bi morala biti država bolj prizanesljiva, kadar davčni zavezanec iz objektivnih razlogov ne more plačati davkov.
"Takšnega davčnega zavezanca ne moremo potopiti do konca, saj je takšen zavezanec načeloma že v slabšem socialnem položaju," je mnenje zbornice razložil Šircelj. Če davčna uprava oceni, da zavezanec davka ne bo mogel plačati, mu lahko že prej prepove upravljanje s premičninami, z lastniškimi deleži ali nepremičninami.
Bo nova koalicija spremenila zakonodajo?
Proti uvedbi nove dohodninske zakonodaje je tudi del slovenske politike. V Slovenski demokratski stranki in Novi Sloveniji, ki bosta najverjetneje v novi vladni koaliciji, že napovedujejo zamrznitev izvajanja že sprejetih dohodninskih sprememb. Menijo namreč, da je največji problem novih dohodninskih pravil, da so zelo ekstremna, saj uvajajo previsoko obdavčitev kapitala, medtem ko je prej sploh ni bilo. Zato bodo v največji parlametnarni stranki spremembe zagotovo predlagali.
"Cilj nove koalicije je uvedba primerljive stopnje kapitalskih dobičkov. Bogatejše sloje je treba obdavčiti tako kot so obdavčeni drugje, torej z neko referenčno davčno stopnjo, ki bi preprečila, da bi sam kapital odtekel. Hkrati pa bomo spodbujali malega človeka," je razložil Domen Zavrl (SDS).
Olajšanje bremen socialno najbolj občutljivim naj bi dosegli s splošnimi olajšavami in nižjim davkom na izplačane plače. Pri tem tem imajo podporo Bajukove Nove Slovenije. V Združeni listi socialnih demokratov razloga za spremembe ne vidijo, saj naj bi bila po novi zakonodaji davčna bremena med socialnimi sloji pravilno razporejena. To je potrdil tudi Miran Potrč, ki pravi, da je zakon v skladu z njihovim programom in bo prispeval k temu, da bodo Slovenci, ki imajo najnižje dohodke, občutno manj plačevali dohodnino.
Bolj skeptični pa so v Slovenski ljudski stranki. "Zavedamo se tako pozitivnih kot negativnih posledic predvidene davčne reforme. Ta sicer res razbremenjuje najšibkejše sloje slovenskega prebivalstva, po drugi strani pa že povzroča beg kapitala v tujino, kar ne more biti v interesu naše države,"pravi Aleš Vehar.
Liberalna demokracija, pod taktirko katere so zakon pripravili, za zdaj sprememb ne želi komentirati, saj konkretnih predlogov še niso videli. Sicer pa so mnenja, da je zakon dober. A to zaradi dejstva, da imajo stranke, ki bodo spremembe predlagale, v parlamentu večino, zamrznitve verjetno ne bodo mogli preprečiti.