Upravni odbor odvetniške zbornice bo prijavo Zorana Jankovića, ki jo je vložil zoper odvetnika Stojana Zdolška v zvezi z njegovimi nedavnimi izjavami v sredstvih javnega obveščanja, odstopila v reševanje pristojnim disciplinskim organom, so sporočili iz upravnega odbora. Janković Zdolšku namreč očita, da naj bi v medijskih nastopih po objavi osnutka revizijskega poročila o delovanju Mercatorja prekršil poklicno etiko. Če bi se obtožbe izkazale za utemeljene, Zdolšku grozi odvzem odvetniške licence.
Mnenje odvetniške zbornice

Ker bi se lahko v javnosti ustvaril občutek in pojavila skrb, ali ljudje lahko zaupajo odvetnikom, ki so jih pooblastili za zastopanje svojih interesov in pravic, se je upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije odločil tudi za objavo načelnega stališča o vprašanju zaupnosti razmerja odvetnik - stranka. Odvetnikova dolžnost, da varuje poklicno skrivnost, je ena izmed temeljnih dolžnosti v razmerju do stranke in je temelj zaupnega odnosa odvetnik - stranka, je zapisano v sporočilu, v katerem upravni odbor zbornice še zlasti poudarja, da so vsi odvetniki, odvetniški kandidati in pripravniki "zavezani ravnati v skladu z zakonom o odvetništvu in kodeksom odvetniške poklicne etike". To pomeni, da so, pojasnjuje upravni odbor zbornice, dolžni pri zastopanju stranke ravnati vestno, pošteno, skrbno ter po načelih odvetniške poklicne etike.
Upravni odbor zbornice, ki združuje 1086 odvetnikov, 163 odvetniških kandidatov in 383 odvetniških pripravnikov, še navaja, da zaupnost sodi k samemu bistvu odvetniškega poklica in kot taka je opredeljena tudi v zakonu o odvetništvu. Slednji v prvem odstavku 6. člena določa, da mora odvetnik kot tajnost varovati, kar mu je zaupala stranka.
Vzrok za prijavo zoper Zdolška

Janković, nekdanji predsednik uprave Mercatorja in novoizvoljeni ljubljanski župan, se je za prijavo Zdolška poklicni zbornici odločil 19. oktobra, po tem ko se je Zdolšek z medijskimi nastopi vključil v polemiko o domnevnih nepravilnostih pri poslovanju Mercatorja v času, ko je bil predsednik uprave Janković.
Janković Zdolšku med drugim očita, da je namigoval volivcem, naj zaradi domnevno sporne revizije ne podprejo Jankovića na volitvah. Poleg tega nekdanji predsednik uprave Mercatorja meni, da načelo zaupnosti odvetnika zavezuje tudi potem, ko stranki prekineta sodelovanje. Ob spornih izjavah naj bi bil namreč Zdolšek še vedno odvetnik podjetja Electe, ki je last enega izmed Jankovićevih sinov.
Zdolšek je v izjavah za medije minuli teden zavrnil vse očitke,
saj mu ustava dovoljuje "svobodno izražanje mnenj". Po lastnih besedah tajnost v razmerju odvetnik - stranka v celoti spoštuje, Janković pa že dolgo ni več njegova stranka. Kot je poudaril, je v Mercatorju zastopal podjetje in ne njega osebno. Zdolšek je zavrnil Jankovićeve očitke, da je njegov angažma posledica plačane usluge.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.