Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je na nocojšnji razpravi za študente na Ravnah na Koroškem predstavil delo komisije in se dotaknil nekaterih aktualnih zadev. Napovedal je, da bodo prihodnji teden v javno razpravo dali predloge glede prihodnje zakonodajne ureditve o ugotavljanju izvora premoženja.
Klemenčič upa, da je sprejetje nove oz. spremenjene zakonodaje o ugotavljanju izvora premoženja mogoče. Na tem področju je Slovenija po njegovih besedah namreč "zelo na repu Evrope". Za sprejetje zakona pa je po njegovih besedah potrebno, da se tisti, ki odločajo o spremembi zakonodaje, zakona ne bodo bali.
"Če nimaš strahu pred tem, da sam sebi na neki način pišeš smrtno obsodbo, pri sprejemanju zakonodaje nimaš problema s tem, da se taka zakonodaja tudi sprejme," je dejal Klemenčič, ki je v zadnjem obdobju javno bolj izpostavljen zaradi objave poročila, povezanega z izvorom premoženja predsednika vlade Janeza Janše in Zorana Jankovića, ki ima po objavi poročila zamrznjen status predsednika PS.
Spomnil je, da je bilo v Sloveniji leta 1994 uveljavljeno obvezno prijavljanje premoženjskega stanja, leta 2004 pa je bila ustanovljena komisija, ki je začela izvajati nadzor. Res je bil zakonski okvir takrat še bistveno slabši in je bil z novo komisijo bistveno spremenjen, pa vendar je bilo to prvo poročilo, je dejal. "Več kot deset let je ta sistem obstajal in zdaj je totalen šok, ker smo pač naredili tisto, kar je od nas zakon zahteval," je poudaril prvi mož protikorupcijske komisije.
Po njegovih besedah je ravno dokazovanje izvora premoženja ena ključnih stvari pri omejevanju gospodarskega in finančnega kriminala in tudi politične korupcije. Na tem področju je bila Slovenija ena prvih tranzicijskih držav, ki je v 90. letih to uvedla, potem pa ni vzpostavila ne institucij ne sistema, ki bi bil učinkovit, je dejal Klemenčič.
Klemenčič, ki komisijo vodi dve leti, je spomnil tudi na postopek imenovanja članov komisije. Kot je dejal, nobeden od članov komisije ne bi kandidiral, če bi moralo njegovo imenovanje skozi parlamentarno proceduro. Postopek imenovanja članov komisije je eden redkih postopkov v Sloveniji, pri katerem se je skušalo negativne vplive politike čim bolj izločiti, je poudaril. Komisija ima v tujini velik ugled, njen vpliv v Sloveniji pa je majhen.
Klemenčiča je nocoj v poldrugo uro dolgi razpravi gostil Klub koroških študentov, s katerim se je, kot je dejal uvodoma, za srečanje dogovoril že pred meseci. Klemenčič je bil gost AreneZnanja, namen srečanja pa je bila razprava o etičnih in moralnih vidikih poslovanja podjetij.
KOMENTARJI (1006)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.