Sindikati pooblaščenih uradnih oseb od vlade zahtevajo, da takoj skliče ločena pogajanja z njimi, saj želijo posebno kolektivno pogodbo, je med sestankom vladne pogajalske skupine s sindikati javnega sektorja povedala Sonja Kramar iz sindikata občinskih redarjev. Pravi, da se lahko pridružijo policistom in bodo začeli zbirati podpise za referendum.
Sindikati občinskih redarjev Slovenije, carinikov, gasilcev, vojakov in pravosodnih policistov so vladi postavili zahtevo po ločenih pogajanjih na sestanku sindikatov javnega sektorja z vladno pogajalsko skupino Lidije Apohal Vučkovič. Menijo sicer, da so policisti "krasno izpeljali stvar" in jim čestitajo, vendar druge pooblaščene uradne osebe ne morejo za njimi zaostajati, temveč morajo vzporedno z njimi, je novinarjem pojasnila predsednica Sindikata občinskih redarjev Slovenije Kramarjeva.
Po njenih besedah so se policisti ločili od pogajanj, ker "smo mi domnevali, da je res potrebno varčevanje in da bo to veljalo za vse". Vlada je za zdaj "tiho in posluša", je še povedala.
Sedaj je že jasno, da Sindikat policistov Slovenije ne bo podpisal sicer že parafiranega sporazuma z vlado. Na vprašanje, kaj lahko potem še storijo druge pooblaščene uradne osebe, pa Sonja Kramar odgovarja, da se policistom lahko priključijo in so tudi povedali, da bodo začeli zbirati podpise za referendum.
Medtem je vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj spomnil na zavezo v dogovoru z vlado, da sindikati ne bodo organizirano sodelovali pri zbiranju podpisov za referendum, če se bo vlada držala svojega dela dogovora. Sindikalne organizacije se tako ne bodo sistematično vključevale v zbiranje podpisov, kar pa po besedah Štruklja ne pomeni, da se njihovi člani ne bodo podpisali pod referendumsko zahtevo, če "bodo tako čutili".
Vlada sicer, tako ugotavlja Štrukelj, za zdaj spoštuje svoj del dogovora, "čeprav se giblje nekje na robu". Od vlade so sindikati danes zahtevali, da sklenjen stavkovni sporazum objavijo v uradnem listu, vendar je bila "vladna stran glede tega zadržana", je še pojasnil Štrukelj.
Spet je spomnil, da zakon za uravnoteženje javnih financ kljub sklenjenemu stavkovnemu sporazumu reprezentativnih sindikatov z vlado nima soglasja oziroma podpore nobenega od teh sindikatov, ima pa posamezne dele, ki so usklajeni s sindikati. Se pa Štrukelj strinja, da ima varčevalni zakon zaradi kompromisa s sindikati manjši finančni oz. varčevalni učinek, kot je sprva predvidevala vlada. "Toda to je predvsem problem vlade, ki ni znala piskati rešitev s policijskima sindikatoma, ki sta dovolj časa opozarjala, v čem je težava," je ocenil. Zato po njegovem mnenju vlada sedaj nosi ključno odgovornost.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.