Agenti FBI so dobili nova pooblastila, poroča spletna stran Reuters. Popotniku, ki vstopa v ZDA, lahko zasežejo prenosni računalnik ali pa katero koli drugo sredstvo, na katerem se nahajajo datoteke z informacijami. Zakon ne določa, v kolikem času bi zaseženo morali vrniti lastniku, poroča današnji Washington post. Preiskovalci za odvzem ne potrebujejo potrjen sum, da je tujec storil oziroma ima namen storiti nekaj nezakonitega. Pri preiskavi imajo agenti pravico pridobljene podatke z zaseženega prenosnega računalnika deliti z drugimi agencijami.

Na ameriški meji bodo tuje in ameriške državljane obravnavali enako, so zapisali v časopisu. S tovrstnimi postopki želijo preprečiti teroristične akcije.
Omenjeni ukrepi se izvajajo že dolgo časa. Razkriti so bili šele julija letos, ko so civilne družbe in poslovneži opozarjali na vse večje število zasegov prenosnih računalnikov, mobilnih telefonov in drugih digitalnih naprav. V svojem poročilu so zapisali, da obstajajo tudi primeri, ko so na mejni kontroli popotniku zasegli knjige, prospekte in druge papirje. Po njihovem opozorilu, so agencije opozorile svoje agente, da morajo varovati poslovne skrivnosti. Prav tako podatke o klientih, ki jih najdejo na prenosnem računalniku odvetnika. Določili so tudi, da morajo vse kopije zaseženih podatkov uničiti, če se izkaže, da ne predstavljajo nevarnosti za nacionalno varnost.
V ZDA malo drugače
Ameriške oblasti bodo z današnjim dnem začele poskusno izvajati nov sistem nadzora nad potniki, ki za krajše obiske ZDA ne potrebujejo vizuma, med katere sodijo tudi Slovenci. V skladu z novimi pravili bo treba vsaj tri dni pred potovanjem izpolniti spletni obrazec, ki bo januarja 2009 dokončno nadomestil papirnate formularje.

Gre za poskusno izvajanje elektronskega sistema za odobritev potovanj (Esta) za državljane 27 držav članic programa visa waiver, ki za poslovni ali turistični obisk ZDA do 90 dni ne potrebujejo vizuma. Uradno se bo sistem začel izvajati 1. oktobra, obvezen pa bo postal 12. januarja 2009.
Sistem predstavlja zamenjavo za zelene kartončke I-94, ki jih morajo potniki zdaj izpolniti na letalu ali ladji pred pristankom v ZDA in jih ob vstopu v državo oddati imigracijskim uradnikom. Do 12. januarja 2009 bo te kartončke kljub elektronski prijavi še vedno treba izpolniti, od takrat naprej pa bodo Američani vstop in izstop iz države preko morja in zraka nadzirali elektronsko. Na mejah s Kanado in Mehiko bo sicer treba še vedno izpolnjevati kartončke.
Po novem bodo morali potniki na spletno stran https://esta.cbp.dhs.gov vnesti številko potnega lista, ime in priimek, datum rojstva, številko leta in letalsko družbo ter naslov bivanja v ZDA. Hkrati bodo morali odgovoriti na vprašanja o tem, ali so bili kdaj kaznovani, ali bolehajo za nalezljivimi boleznimi in podobno. Odgovoriti boste morali tudi, ali ste bili kdaj vpleteni v vohunsko afero, sabotažo, teroristično dejanje in genocid. Eno od vprašanj je tudi, ali ste med letoma 1933 in 1945 bili povezani z nacisti in njihovimi zavezniki.
Podatke bo treba oddati najmanj tri dni (72 ur) pred potovanjem. Izjemoma naj bi določenim osebam, na primer poslovnežem, omogočili registracije v zadnjem trenutku. Na voljo je tudi možnost, da se prijaviš brez točnega datuma potovanja, prijava pa velja za čas dveh let za večkratne vstope v ZDA. Za tiste, ki niso vešči interneta, lahko podatke vpišejo letalske družbe in potovalne agencije.
Poleg Slovenije so v programu visa waiver še Andora, Avstrija, Avstralija, Belgija, Brunej, Danska, Finska, Francija, Islandija, Irska, Italija, Japonska, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Portugalska, San Marino, Singapur, Španija, Švedska, Švica in Velika Britanija.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.