
ZDA v zadnjem poročilu o verski svobodi po svetu za Slovenijo ugotavljajo, da vladna politika še naprej na splošno prispeva k svobodi veroizpovedi. Poročilo pa omenja, da je imela muslimanska skupnost težave pri pridobivanju vladnega dovoljenja za gradnjo džamije.
Šesto letno poročilo State Departmenta o verski svobodi po svetu, ki je bilo predstavljeno v sredo, zajema obdobje od julija lani do junija letos.
Kot ugotavlja poročilo, so bili medverski odnosi v Sloveniji v tem obdobju na splošno prijateljski, čeprav med večinsko katoliško cerkvijo in misijonarji drugih veroizpovedi ni vladala velika toplina. Poročilo dodaja, da so bili odnosi do manjšinske muslimanske in pravoslavne skupnosti v Sloveniji na splošno strpni, vendar pa so se nekateri bali pojava islamskega fundamentalizma.

Čeprav vlada ne omejuje svobode veroizpovedi muslimanske skupnosti, pa verski obredi običajno potekajo v zasebnih domovih v prostorski stiski, opozarja poročilo, ki podrobno opisuje zaplete ob izgradnji džamije v Ljubljani.
V omenjenem obdobju je bilo predmet pogovorov tudi vprašanje ustrezne vloge verskega pouka v šolah, piše v poročilu.
To tudi omenja zakonodajo, ki predvideva denacionalizacijo premoženja Cerkve, in ugotavlja, da je do konca septembra 2003 vlada razrešila 86 odstotkov denacionalizacijskih zahtevkov, prerazporedila pa je tudi obstoječe možnosti, med njimi sodnike, da bi zmanjšala zaostanke.
Poročilo še dodaja, da se ameriško veleposlaništvo v okviru svoje politike promocije človekovih pravic s slovensko vlado pogovarja o vprašanjih verske svobode. Veleposlaništvo je imelo tudi obsežne pogovore z vlado o vprašanju denacionalizacije v kontekstu vladavine prava, čeprav se ni izrecno pogovarjalo o lastništvu Cerkve. Veleposlaništvo pa se je neformalno zanimalo tudi za projekt gradnje mošeje.