
Britanski časopis Guardian je objavil, da je ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) vohunila za 35 svetovnimi voditelji. Članek je podprt z zaupnimi dokumenti, ki jih je časopisu predal žvižgač Edward Snowden.
Guardian je objavil tajni dopis iz leta 2006, v katerem piše, da je NSA pridobila telefonske imenike od državnih uradnikov State Departmenta, Pentagona in Bele hiše, to pa je storila, da bi si pridobila telefonske številke tujih vodilnih politikov in jih dodala na seznam številk za nadzorovanje.
V dokumentu je zapisano, da je samo en uradnik predal več kot 200 telefonskih številk, vključno s številkami 35 voditeljev, ki pa niso omenjeni z imeni. Te številke so bile nemudoma dodane v sistem za nadzorovanje.
To odkritje bi lahko povzročilo nove napetosti med ZDA in njihovimi zaveznicami, potem ko je nemška kanclerka Angela Merkel v sredo, ko je v javnost prišel podatek, da naj bi NSA prisluškoval tudi njenim pogovorom, poklicala ameriškega predsednika Baracka Obamo in zahtevala pojasnila v zvezi s tem. Kmalu zatem je predstavnik Bele hiše Jay Carney v izjavi za javnost dejal, da ZDA "ne nadzorujejo in ne bodo nadzorovale" komunikacij nemške kanclerke, vendar pa s tem ni zadovoljil Berlina, ki je razburjen, saj Washington ni zagotovil, da komunikacij ni nadzoroval v preteklosti.
Dopis, ki ga je pridobil Guardian, še dokazuje, da takšna praksa ni bila osamljen primer, temveč je agencija rutinsko nadzorovala telefonske številke svetovnih voditeljev, k pomoči pa je celo pozivala druge ameriške uradnike.
Dopis je nastal oktobra 2006, poslan pa je bil osebju direktorata za obveščevalne signale (SID), nosi pa naslov "Stranke lahko SID pomagajo pri pridobivanju telefonskih številk tarč". Na začetku je opisan primer, kako lahko ameriški uradniki, ki se pomešajo s svetovnimi voditelji in politiki, pomagajo agenciji pri nadzoru komunikacij.

"V enem izmed zadnjih primerov je uradnik dostavil NSA 200 telefonskih številk 35 svetovnih voditeljev ... Čeprav je večina številk verjetno javno dostopnih, pa je obveščevalni center pridobil 43 številk, ki do zdaj niso bile znane. Zato so bile te številke, poleg številnih drugih, dodane na seznam," piše v sporočilu.
V nadaljevanju pa piše, da so na podlagi opazovanja teh številk prišli še do novih, ki so jih prav tako dodali na seznam za nadzorovanje. Vendar pa so, kot še piše v dokumentu, na podlagi nadzora teh številk dobili le malo konkretnih obveščevalnih podatkov.
Guardian je za pojasnila prosil tudi Obamovo administracijo, a je ta neposreden komentar zavrnila, je pa še enkrat izpostavila Carneyjeve besede, da so razkritja o delu NSA zagotovo povzročila napetosti v odnosih z nekaterimi državami, s tem pa se zdaj ukvarajajo po diplomatskih poteh. "To so zelo pomembni odnosi tako na ekonomskem kot varnostnem področju in trudili se bomo ohraniti, kolikor bo mogoče tesne vezi," so zapisali.
Že v sredo je predstavnica Bele hiše dejala, da ZDA ne nadzorujejo in tudi v prihodnje ne bodo nadzorovale komunikacij Merklove. Carney pa je včeraj na vprašanje, ali so to ZDA počele v preteklosti, le ponovil njen odgovor.
Dopis, ki ga delno objavlja Guardian je nastal v času drugega mandata takratnega predsednika Georgea Busha, ko je bila zunanja ministrica Condoleezza Rice, obrambni minister pa je bil še Donald Rumsfeld.
Kmalu nove podrobnosti o nadzorovanju komunikacij
Ogorčeni so med drugim tudi v Franciji, Braziliji in Mehiki, kmalu pa še v kakšni drugi državi, saj NSA vohuni po vsem svetu. Vprašanje je le, kaj bo spet prišlo na dan od Snowdna, ki dokumente objavlja prek ameriškega novinarja in pravnika Glenna Greenwalda. Ta se pred rojaki skriva v Braziliji.
Washington Post je v četrtek poročal, da bodo kmalu prišle na dan tudi informacije o obveščevalnem sodelovanju zavezniških držav z ZDA. To so zaveznikom povedali ameriški državni uradniki, ki so seznanjeni s tem, kaj vse je Snowden pobral z računalnikov NSA. Med drugim tudi občutljive informacije o vohunjenju za državami, kot so Iran, Rusija in Kitajska. Sodelovale naj bi tudi države, ki javno niso ravno zaveznice ZDA.
Glede na objave o prisluškovanjih voditeljem zavezniških držav, je argument ZDA, da gre za nacionalno varnost in boj proti terorizmu, na zelo majavih nogah. Snowdnove objave o prisluškovanju tujini v ZDA ne vzbujajo ogorčenja, so pa jih, ko je prišlo na dan, da je NSA vohunila tudi doma. Obama je ukazal revizijo zbiranja obveščevalnih podatkov, ki pa še ni končana.
Španski premier Mariano Rajoy je napovedal, da bo poklical na pogovor ameriškega veleposlanika v Madridu, da mu pojasni poročila o ameriškem vohunjenju za predstavniki španskih oblasti.
"Nimamo dokazov, da so vohunili za Španijo ... vendar bomo poklicali veleposlanika, da dobimo informacije," je Rajoy izjavil po zaključku vrha EU v Bruslju, na katerem so veliko pozornosti namenili aferi glede ameriškega vohunjenja za prijateljskimi državami.
Španski mediji poročajo, da je ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) vohunila za več člani španske vlade in politiki, med drugim tudi za nekdanjim socialističnim premierom Josejem Luisom Rodriguezom Zapaterom.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.