ZDA in Rusija na pogovorih ob robu vrha skupine G20 nista uspeli doseči dogovora za premirje v Siriji. Potem ko sta bila neuspešna zunanja ministra, danes razlik ni uspelo premostiti niti ruskemu in ameriškemu predsedniku Vladimirju Putinu in Baracku Obami, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Glede obstoječih vrzeli v medsebojnem zaupanju potekajo težka pogajanja" je dejal Obama. "Imela sva produktivne pogovore o tem, kako naj bi v resnici bila videti spopadov," je izpostavil.
Njegov ruski kolega je ocenil, da sta državi "nekoliko zbližali stališča". "Prišlo je do razumevanja glede tega, kaj lahko skupaj naredimo za umiritev razmer v Siriji in iskanje sporazuma, ki bo splošno sprejemljiv," je po srečanju ob robu vrha G20 dejal Putin. Poudaril je pomen premirja za daljše časovno obdobje, ki bi omogočilo sprejetje učinkovitih ukrepov.
Dvodnevna pogajanja med vodjo ruske diplomacije Sergejem Lavrovom in njegovim ameriškim kolegom Johnom Kerryjem niso prinesla dogovora o skupnem delovanju v Siriji. Pogovori med ministroma pa naj bi se nadaljevali v prihodnjih dneh, poroča dpa.
Po navedbah diplomatov dogovor preprečujejo zgolj še tehnične podrobnosti. Kerry je po nedeljskih pogovorih dejal, da ostaja "nekaj težkih vprašanj", ki jih morajo rešiti. Neimenovan visoki uradnik State Departmenta pa je pojasnil, da je Rusija pri nekaterih točkah dogovora z ZDA storila korak nazaj.
Merklova: Potrebujemo daljše premirje
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes Rusijo znova pozvala k premirju v sirskem mestu Alep. Dejala je, da je ob pogledu na žalost ljudi jasno, da se mudi. "Potrebujemo daljše premirje za vzpostavitev temeljev za humanitarno oskrbo," je povedala ob koncu vrha skupine vodilnih gospodarstev sveta.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem dejal, da želi v Siriji, kjer je turška vojska konec minulega meseca začela operacijo proti skrajni sunitski skupini Islamska država (IS) in Kurdom, vzpostaviti varno območje za begunce. Ruskemu in ameriškemu kolegu je predlagal vzpostavitev območja prepovedi letenja. Dodal je, da želi Turčija skupaj z ZDA in Rusijo premirje v Siriji doseči pred muslimanskim praznikom bajram, ki bo prihodnji teden.
Erdogan je ob robu vrha G20 Asada označil za "morilca", zahodnim državam pa je očital "rasistično držo", ki je "sramotna". Ob tem je izpostavil še, da je Turčija za oskrbo beguncev, ki živijo na njenem ozemlju, porabila že več kot 12 milijard dolarjev, skupaj s humanitarnimi organizacijami pa 25 milijard, navaja dpa.
Washington in Moskva se sicer o Siriji pogajata že več mesecev. ZDA želijo, da sirski režim konča zračne napade na civiliste, ki jih izvaja pod okriljem Rusije. Bistven je čas miru, v katerem bi prebivalcem zagotovili humanitarno pomoč, je poudaril tiskovni predstavnik Washingtona.
Tu gre na primer za Alep, kjer so sile sirskega režima Bašarja al Asada v nedeljo obnovile obleganje Alepa. Sirska vojska naj bi zavzela območje južno od mesta ter tako ogrozila zadnjo pot na vzhod, ki je še pod nadzorom opozicije. Erdogan je medtem danes sporočil, da so sirske vladne sile ob pomoči turške vojske IS pregnale z območja ob meji s Turčijo, še piše dpa.
Od začetka državljanske vojne v Siriji leta 2011 je v spopadih umrlo okoli 300.000 ljudi, več kot polovica pa jih je morala zapustiti domove.
Voditelja ZDA in Rusije sta na današnjem srečanju govorila tudi o reševanju ukrajinskega konflikta. Obama je Putinu dejal, da ZDA ne bodo umaknile sankcij, dokler dogovor iz Minska o prekinitvi spopadov iz Minska ne bo implementiran. Pozval ga je tudi k sprejetju sporazuma v prihodnjih tednih.
Putin je medtem izrazil pripravljenost za srečanje z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom in za to, da se najde rešitev za konflikt.
Že dopoldan so se Obama, Merklova in francoski predsednik Francois Hollande strinjali o pripravi vrha o ukrajinskem konfliktu v prihodnjih tednih, na katerem bodo sodelovale Nemčija, Francija, Rusija in Ukrajina.
Ob robu vrha skupine G20 pa sta se danes po več kot letu dni srečala tudi kitajski predsednik Xi Jinping in japonski premier Shinzo Abe. Kitajski predsednik je po srečanju poudaril, da morata državi "spore umakniti na stran" in se vrniti k normalnemu razvoju odnosov, poročanje kitajske tiskovne agencije Xinhua povzema AFP.
Abe je dejal, da želi Tokio "urediti težka vprašanja". Ob tem se je zavzel za sodelovanje, od katerega bosta imeli koristi obe državi, je pisala japonska tiskovna agencija Kyodo.
Odnosi med dvema velesilama, ki sta že dolga leta v sporu zaradi otokov v Južnokitajskem morju, so po navedbah AFP ključni za stabilnost v regiji.
Voditelji G20: Begunci so globalen problem
Voditelji skupine vodilnih gospodarstev sveta G20 so se ob koncu vrha v kitajskem Hangzhouu strinjali, da so begunci globalni problem. Breme si morajo države razdeliti, so voditelji zapisali v skupni izjavi.
"Vsesplošno množično prisilno razseljevanje ljudi, kakršnega po drugi svetovni vojni še ni bilo, predvsem tisto, ki ga povzročajo nasilni konflikti, je globalen problem," so zapisali.
Skupina 20 držav, ki skupaj predstavljajo 85 odstotkov svetovnega gospodarstva, je ponovila svoj poziv z lanskoletnega srečanja v Turčiji h globalno usklajenim naporom pri naslavljanju posledic in vzrokov begunske krize ter potrebe po pomoči. Pri tem bi moralo biti breme porazdeljeno, so se strinjali.
Voditelji so pozvali tudi k okrepitvi humanitarne pomoči za begunce ter vse države povabili, naj v skladu s svojimi zmožnostmi povečajo pomoč mednarodnim organizacijam, ki pomagajo prizadetim državam.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je že ob začetku vrha dejal, da je Evropa na koncu zmožnosti za sprejem novih valov beguncev. Širšo mednarodno skupnost je ob tem pozval k pomoči pri soočanju z begunsko krizo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.