Ameriški State Department je v torek izdal sporočilo za javnost, v katerem ZDA pozdravljajo pobudo slovenskega predsednika Janeza Drnovška o oskrbi 10.000 beguncev v Darfurju. V drugem sporočilu pa State Department izraža hvaležnost ZDA Sloveniji za odločitev o sodelovanju v misiji zveze NATO v Iraku, kot tudi za sodelovanje v operacijah zveze na Balkanu in v Afganistanu.
"ZDA pozdravljajo pripravljenost slovenskega predsednika Janeza Drnovška, da zbere dodatne mednarodne vire za pomoč okoli 1,8 milijona notranje razseljenim osebam v sudanski regiji Darfur in 200.000 beguncem v Čadu," piše v sporočilu State Departmenta, objavljenega v njegovi agenciji Washington File. Sporočilo omenja Drnovškovo novinarsko konferenco 18. januarja na sedežu Združenih narodov v New Yorku in predstavlja pobudo Svet za Darfur, pri kateri poleg vlade sodelujejo tudi slovenske humanitarne organizacije. Njen namen je zagotoviti zavetje, vodo, hrano in šolanje 10.000 Sudancem.
Washington File tudi povzema izjavo Drnovška, ki je priznal, da je slovenski paket pomoči "skromen" glede na obseg humanitarne krize v Darfurju, vendar pa je njen namen tudi dviganje zavesti o krizi, zaradi katere je doslej umrlo 180.000 ljudi. "Medtem ko sprte strani iščejo politično rešitev krize v Darfurju in si misija Afriške unije (AU) prizadeva za nadzor krhkega premirja, je potrebno vsak dan skrbeti za nedolžne žrtve humanitarne tragedije," sporoča State Department in dodaja, da gre za velikodušnost Drnovška in Slovencev, s katero bodo pomagali okoli 3,4 milijona ljudem, ki jih je kriza prizadela.
Sporočilo State Departmenta v nadaljevanju poudarja, da je predsednik ZDA George Bush leta 2004 kot prvi vodja države javno spregovoril o nasilju v Darfurju in da so bile ZDA prva država, ki je pozvala k ukrepom Varnostnega sveta ZN (VS ZN) in pozneje zagotovila 160 milijonov dolarjev pomoči mirovni misiji AU. ZDA so pomagale do pogajanj v Abuji v Nigeriji, za velik del nasilja v Darfurju pa krivijo sudansko vlado ter milice džandžavid, ki jih vlada v Kartumu podpira.
State Department je še sporočil, da ZDA pozdravljajo odločitev Slovenije za ponudbo štirih vojaških inštruktorjev misiji zveze NATO v Iraku (NTM-I), ki odraža zavezo zavezništva, da pomaga postaviti na noge sposobne iraške varnostne sile. "Slovenska odprava se bo udeležila potekajočega urjenja iraških častnikov zveze NATO. Kot razumemo, bodo usposabljali na področju logistike in na drugih področjih. Odločitev, da prispeva k misiji NTM-I, pomeni trdno zavezo Slovenije zvezi NATO ter miru in stabilnosti v Iraku. ZDA so Sloveniji hvaležne za njeno zavezo v Iraku, kakor tudi njeno podporo operacijam zveze NATO na Balkanu in v Afganistanu," sporoča State Department.
Guterres: Darfurju grozi katastrofa
Visoki komisar ZN za begunce (UNHCR) Antonio Guterres je Varnostnemu svetu ZN poročal o položaju sudanskih beguncev in opozoril, da se lahko mednarodna skupnost v Darfurju kmalu sooči s katastrofo. Položaj v pokrajini se je v zadnjih šestih mesecih hudo poslabšal. Humanitarni delavci vse težje pridejo do ljudi, ki jim je treba pomagati, nasilje pa se preliva čez mejo v Čad, kjer UNHCR skrbi za 200.000 beguncev iz Sudana.
Guterres je dejal, da so za odvrnitev katastrofe potrebni odločni ukrepi in polno sodelovanje tako Afriške unije kot Združenih narodov. Če jim to ne bo uspelo, bodo pomoči potrebni ljudje v Darfurju ostali brez vsakršne fizične zaščite pred nasiljem, to pa bi lahko privedlo v še hujšo tragedijo, kot se odvija sedaj.
Poudaril je še, da je nujno potreben mirovni sporazum, vendar le kot začetek za dolgotrajen in zapleten proces pomiritve. Izpostavil je tudi, da je potrebna polna zaveza vseh članic Varnostnega sveta ZN, ki morajo delovati skupaj za mir in izvajati pritisk na sprte strani. "Kdo vam lahko kljubuje, če ste enotni?" je Guterres vprašal VS ZN.
Visoki komisar za begunce je opisal tudi položaj na jugu Sudana, ki je prav tako kritičen. Mir je bil sklenjen šele lansko leto, sedaj pa je potrebna velika gospodarska in politična pomoč, saj se več deset tisoč razseljenih oseb vrača na svoje domove v pokrajino brez infrastrukture.