V petek 8. junija je časopis Dnevnik poročal, da sta se starša, ki jima je pred tremi leti za posledicami raka umrl sin, odločila, da tožita zdravstveni dom v Logatcu.
Februarja 2002 sta 21-letni fant in njegova mati obiskala splošno zdravnico Darjo Modic Likar in ji pokazala poškodovano pigmentno znamenje na nogi. Zdravnica jima je, kot so poročali v Dnevniku, zatrdila, da je znamenje neškodljivo, pacientovega obiska pa menda sploh ni zabeležila v zdravstvenem kartonu.
Ker je mamo skrbelo, sta se s sinom 19. aprila vnovič oglasila pri isti zdravnici in zahtevala napotnico za specialistični pregled. Čeprav sta zahtevala napotnico za specialista kirurške stroke, jima je zdravnica napisala napotnico za dermatologa. Ker na napotnici ni bilo oznake nujno, je pacient prišel na vrsto za pregled šele 5. junija 2002. Dermatolog je bolnika urgentno napotil k plastičnemu kirurgu, ki je znamenje izrezal. Čez devet dni pa so prišli izvidi iz katerih je bilo razvidno, da je fant zbolel za rakavim melanomom.

Zdravstveni dom zanika obtožbe
Iz zdravstvenega doma so nam sporočili, da so s tožbo, ki sta jo proti njim vložila starša pokojnega D.B., seznanjeni. "V tožbi je zahtevano plačilo odškodnine zaradi napak pri napotitvi na sekundarni nivo pri njunem sinu. V obtožbi so navedene številne neresnice, ki blatijo ime zdravnice Darje Modic Likar, dr.med., spec.spl.med. in ime Zdravstvenega doma Logatec. Izjavljamo, da je zdravnica ob pregledu ravnala korektno in pokojnega D.B. takoj ob prvem obisku v njeni ambulanti napotila k ustreznemu specialistu.“ je za 24ur.com povedala direktorica zdravstvenega doma Katarina Turk.
"Obveščamo vas, da je tožbo na ime ZD Logatec prevzel odvetnik g. Andrej Stanovnik, ki pripravlja pritožbo za sodišče in odgovor na članek v Dnevniku, ki je bil napisan skrajno nekorektno, zato ZD Logatec namerava tožiti imenovano novinarko. Razumemo stisko staršev ob boleči izgubi sina, vseeno pa smo prizadeti ob neresničnih izjavah, ki sta jih starša izrekla v tožbi na račun vestne in prizadevne zdravnice." je še povedala Turkova.

Kaj je maligni melanom?
Maligni melanom kože je do osemdesetih let veljal v svetu in Sloveniji za relativno redko bolezen. V zadnjih dvajsetih letih pa se je stanje precej spremenilo. Zbolevanje (incidenca) se v svetu vsakih 6 do 10 let podvoji, vzporedno z njo pa žal tudi umrljivost.
Razvoj melanoma je povezan z izpostavljenostjo sončnim žarkom. Kar dve tretjini melanomov lahko specifično povežemo z vplivom ultravijoličnih žarkov iz sončnega spektra. Pomemben je način izpostavljanja sončnim žarkom.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.