"Zbudili smo regulatorja iz njegovega sna. Če nam bo to dokončno tudi uspelo, menim, da bo možnost nastanka nadaljnjih bančnih kartelov minimizirana,“ je bil danes s potekom akcije, ki opozarja na dogovorjeno uvedbo provizije za dvig gotovine na bankomatih druge banke, zadovoljen predsednik Društva za pravno državo Rado Pezdir. Banka Slovenije se je namreč po pozivu društva k ukrepanju v primeru kartelnega dogovora štirih bank – NLB, NKBM, Abanke Vipa in Banke Celje prvič v svoji zgodovini javno zavezala, da bo poskušala ugotoviti, kakšna je metodologija določanja stroškov bančnih tarif. "Poleg tega smo dobili tudi javno zavezo, da bodo v okviru evropskih centralnih bank skušali doseči to, da bo lahko v primeru kartelnih dogovorov centralna banka ali neka neodvisna institucija intervenirala na trg in to preprečila,“ pravi. Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je Pezdirju v odgovoru na njegova vprašanja še pojasnil, da sicer večina centralnih bank na tem področju nima pristojnosti, a bi jih za zaščito potrošnikov nujno potrebovale.
Pezdir meni, da jih mora sedaj civilna iniciativa izsiliti, da tisto, k čemur so se zavezali, tudi uresničijo. "Zavezali so se, da takšnih bančnih kartelov ne bomo več videli ter da bodo jasno sporočili, za koliko smo bili oškodovani ter kako in kdaj se bo vračal denar,“ je dejal in izrazil pričakovanje, da bodo te informacije kmalu na voljo. Ob tem je Banko Slovenije okrcal, da se je zganila šele leta 2010, kartelni dogovor pa se je zgodil in bil dokazan leta 2006 oziroma 2007.
Posebno leto za civilno iniciativo
"Letos je posebno leto za civilno iniciativo in pravni red, saj smo uspeli na kolena spraviti kar dva gigantska kartela. To so institucije, ki so bile vedno nekako nad zakonom. Brez politike ter pomoči raznih institucij smo uspeli zgodbi lepo zaključiti,“ je zadovoljen Pezdir, ki hkrati poziva tudi vse ostale Slovence, da se sami organizirajo in po istem vzorcu zahtevajo upoštevanje pravne države.
Sicer je s to akcijo bistveno bolj zadovoljen kot z akcijo glede preplačane elektrike, kjer po njegovih besedah še vedno vlada prazna regulativa. "Ni nemogoče, da se jutri zgodi novi elektro kartel,“ pravi ter pojasnjuje, da Irena Peraček iz Javne agencije RS za energijo ter Janez Kopač z Direktorata za energijo še vedno nista dala nobene podobne izjave, s katero bi dokazala, da kartelnih dogovorov ne dopuščata več. Še več, je spomnil Pezdir, trdila sta celo, da tega kartela ni bilo, čeprav ga je varuh konkurence dokazal. "Takšni regulatorji bi morali odstopiti in biti kazensko odgovorni za svoja dejanja," je dodal.
Komentiral je tudi navedbe prvega moža NKBM Matjaža Kovačiča, da bo banka sicer vrnila denar, a še naprej peljala postopke na sodišču ter v primeru upravičenosti stranke verjetno pozvala k vračilu. "Zdi se mi popolnoma nesramno obnašanje bank, ki pričakujejo davkoplačevalski denar za svojo dokapitalizacijo, na drugi strani pa nočejo vrniti tistih nekaj evrov, ki so jih ukradle," je ocenil.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.