Na današnjih pogajanjih o delu stavkovnih zahtev Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so se dogovorili o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic za štiri plačne razrede. Vladna stran pogajanja ocenjuje kot pomemben napredek. Če bo ministrski zbor dogovorjeno potrdil, sobotnega protestnega shoda ne bo.
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je v izjavi po pogajanjih povedala, da je vladna stran zadovoljna. Po njenih besedah so parafirali besedilo, po katerem se bodo plače pomočnic vzgojiteljic dvignile z izhodiščno 22. plačnega razreda v 26. plačni razred. To bi po nekaterih predhodnih ocenah lahko pomenilo dvig plač za okoli 12 oziroma 13 odstotkov.
"Uspeli smo se zbližati tudi glede mladih raziskovalcev in asistentov in tudi četrtega naziva v šolstvu, kot smo v oktobru vnesli ta naziv v zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja," je še dejala ministrica. Kot najtrše orehe, ki jih bo treba streti v nadaljevanju pogajanj, pa je omenila nesorazmerja, zaostanek plač učiteljev in vzgojiteljic v primerjavi z nekaterimi drugimi plačnimi skupinami.
Minister za izobraževanje, znanost in šport, ki opravlja tekoče posle, Igor Papič je medtem ocenil, da so dosegli pomemben napredek. "Zame osebno je izjemno pomemben tudi dogovor glede mladih raziskovalcev, ki bi tudi z upoštevanjem dviga 1. aprila dobili štiri plačne razrede več in pristali v 36. plačnem razredu. Tudi delna korekcija za delovno mesto asistenta brez doktorata na pedagoškem področju in prav tako asistenta na raziskovalnem področju," je pojasnil. S tega stališča Papič ocenjuje pogajanja tudi kot pomemben korak na poti do končnega celostnega sporazuma.
"Če bo prišlo do realizacije tega, kar smo se danes dogovorili, bo protestni shod izgubil svoj smisel. Za to sta pomembni dve točki. Eno je torkova seja glavnega odbora Sviza in seja vlade, ki mora to potrditi. In seveda, če bosta oba ta pogoja izpolnjena, potem je možno govoriti o pomembnem napredku in preboju," pa je povedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Pri tem v Svizu po njegovih besedah računajo, na to, da se bodo pogajanja za sklenitev stavkovnega sporazuma tudi o drugih zahtevah nadaljevala in da bodo tudi tam podobno uspešni, kot so bili doslej. Štrukelj pri tem pričakuje "boljšo konstruktivnost od vlade", ko se bodo pogajali o drugih zahtevnih vprašanjih.
Inštitut 8. marec zbral že več kot 20.000 podpisov pod peticijo za dvig plač
Pomočnice vzgojiteljic so tiste, ki v vrtcih skrbijo za otroke, jih vzgajajo in jim namenjajo svoj čas. Njihovo delo zahteva predanost, ko se osem ur na dan posvečajo otrokovemu dobremu počutju, vzgoji in izobraževanju. Poleg tega skrbijo za higieno otrok, prostorov in načrtovanje vzgojnega dela, pomagajo pri organizaciji popoldanskih aktivnosti, komunicirajo in sodelujejo s starši, pišejo poročila in skrbijo za administracijo.
Seznam opravil, ki jih pomočnice opravljajo, res ni kratek. Z otrokom preživijo dobršen del dneva, z njimi so namreč v jutranjem varstvu, popoldanskih čakanjih na starša, na pomoč priskočijo tudi, ko čistilke potrebujejo zamenjavo in so prva pomoč pri poškodbah, navaja Inštitut 8.marec. Ko denimo vzgojiteljice zbolijo, je naloga pomočnic, da prevzamejo njihove vloge.
Plača pa je, kot navaja Inštitut 8. marec, ponižujoče nizka. S plačo nižjo od minimalne je težko plačati položnice, nemogoče dobiti kredit, dejansko je težko živeti dostojno življenje.
Povprečna plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo je za več kot 20 odstotkov nižja kot povprečna plača zaposlenih z enako stopnjo izobrazbe v javnem sektorju in na primer za skoraj 50 odstotkov nižja od tiste, ki jo prejema vojak s srednješolsko izobrazbo. Zato tudi ni presenetljivo, da so prisiljene poiskati dodatno delo in da jih veliko zapušča svoj poklic, kar ogroža kakovost in dostopnost javnega sistema vzgoje in izobraževanja, opozarja Inštitut 8.marec.
Več kot 22 tisoč delavk in delavcev v javnem sektorju prejema dodatek do minimalne plače. V Sloveniji imamo namreč zakonodajo, ki omogoča, da delaš polni delovni čas, v pogodbi o zaposlitvi pa je zapisana plača, ki je nižja od minimalne, kar Inštitut 8. marec označuje za nesprejemljivo. Enako nesprejemljivo po njihovem mnenju je, da delavke in delavci, ki skrbijo za otroke, opravljajo skrbstvo starejših, kuharice, hišniki in drugi podporni delavci iz plačne skupine J prejemajo plače, nižje od minimalne.
Zato pozivajo, da bi morali pomočnicam vzgojiteljic, ki so poleg vsega tudi opazovalke, pravljičarke, glasbenice, športnice, znanstvenice in naročje za crkljanje naših otrok, in ostalim delavcem v javnem sektorju dvigniti plače in spremeniti Zakon o minimalni plači tako, da nobena osnovna plača ne more biti nižja od minimalne.
Sporočajo, da nihče ne sme imeti nižje plače, kot je minimalna. Vsi si zaslužimo dostojno življenje.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.