Sedem nekdanjih delavcev Steklarske nove se je danes ob prvi obletnici uvedbe stečaja nad družbo zbralo pred poslopjem vlade v Ljubljani. Opozorili so, da se v letu dni problematika neplačanih prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje še vedno ni uredila, zato spremembo zakona na tem področju pričakujejo čim prej.
Kot je izpostavil predsednik sindikata Neodvisnost Drago Lombar, do danes nekdanji delavci Steklarske nove še vedno niso dobili poplačanih prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, ravno tako se še vedno ni spremenil zakon o plačilu prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje. "Do danes se ni zgodilo praktično nič, niti za tiste, ki že izpolnjujejo pogoje, da bi šli v pokoj, za tiste, ki so imeli beneficirano dobo," je poudaril Lombar, ki je pred vladnim poslopjem pričakal skupino nekdanjih zaposlenih v Steklarski novi. Poudaril je, da mora biti država vzor drugim. Če država ne poravna svojih obveznosti, kako naj bi jo drugi delodajalci, dodaja.
Dodal je še, da se v tem trenutku ne rešuje problem Steklarske nove, ampak bi s spremembo zakona – ta se pripravlja – rešili problem 150.000 zaposlenim, ki nimajo plačanih prispevkov. Problematika se mora po Lombarjevem mnenju rešiti v najkrajšem možnem času. "Leto dni ste seznanjeni s problemom, naredili pa niste nič," je državnemu sekretarju v premierjevem kabinetu Milošu Pavlici, ki je ravno prišel pred vlado, zabrusil predstavnik delavcev Stjepan Miklaužič.
Pavlica pa je pojasnil, da se s spremembo zakona ukvarja vrsta strokovnjakov, pri spremembi pa gre za to, da bi neplačane prispevke priznali kot plačane. Vendar so zelo deljena pravna mnenja, kaj to sicer pomeni za sistem socialnega zavarovanja v državi, je navedel.
Še vedno po njegovih besedah velja obljuba, da nihče v trenutku, ko se bo upokojeval zaradi neplačanih prispevkov ne bi smel biti prizadet. To se tudi doslej še ni zgodilo, je dejal in dodal, da to zagotavljajo tudi na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) in na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Predstavnik delavcev Božidar Hrup je poudaril, da ne drži, da noben delavec Steklarske nove še ni bil zaradi neplačevanja prispevkov prizadet. "Tisti, ki so imeli beneficirano dobo, bi bili že v pokoju, pa ne morejo biti," je izpostavil.
Pavlica pa je pojasnil, da tako Zpiz kot ministrstvo zagotavljata, da v prihodnjih dveh letih nihče ne bo izpolnil pogojev za upokojitev. Miklaužič je to zanikal, saj da so na ministrstvo poslali papirje z imeni ljudi, ki pogoje izpolnjujejo.
Lombar je dodal, da ni pogojev, ker ni plačanih prispevkov. Pet ali šest ljudi ima beneficirano dobo, če bi bili prispevki plačani, bi se lahko upokojili. Dokumente so izročili generalnemu direktorju direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela Petru Pogačarju in predstavnici Zpiza pred tremi meseci, takrat pa so jim tudi obljubili, da se sestanejo v roku 14 dni in problem rešijo, je še pojasnil.
Nekdanji zaposleni bodo po Hrupovih besedah kmalu vložili skupinsko tožbo zoper državo. Kot je poudaril, za stečaj družbe niso odgovorni delavci, ampak "nesposobno" vodstvo, ki pa ga je "postavila" država.
Zakaj so šli pred vlado?
Za protest so se nekdanji delavci Steklarske nove odločili, ker jim država kot lastnica ni poplačala prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje v višini 2,5 milijona evrov, po lanski uvedbi stečaja pa so ostali tudi brez odpravnin. Sicer pa so nekdanji zaposleni Steklarske nove v zadnjih dveh tednih izpolnjevali obrazce za oprostitev plačila sodnih taks, saj nameravajo vložiti skupinsko tožbo zoper državo.
Stečajni upravitelj Steklarske nove Štefan Rola pa pripravlja dokumentacijo za vložitev tožbe za odškodninsko odgovornost nekdanje uprave in nadzornega sveta podjetja.
Na problematiko, povezano s Steklarsko novo, se je odzval predsednik vlade Borut Pahor. Kot je dejal, se je vlada z njo ukvarjala ves čas in tisto, kar je lahko storila in je bilo v njeni pristojnosti, je tudi storila.
"Nismo ravnodušni do tega problema in ga rešujemo," je zagotovil. Po njegovem opozorilu je bila spremenjena tudi regulativa. "Do zdaj je bilo neplačevanje nacionalni šport, zdaj pa ni več," je še izpostavil Pahor in dodal, da "kdor ne bo spoštoval pravil, bo sankcioniran".
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.