Pred mestno hišo se je danes zbralo približno 30 jeznih vrtičkarjev, ki so s transparenti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću sporočili, da vrtičkov ne dajo. A Janković je jasno povedal, da so to črne gradnje, zato jih bodo porušili.
Kot je za 24ur.com dejala predstavnica vrtičkarjev Jasmina Burzič: "Župana Jankovića bi izzvala na soočenje, da mi ne more pobegniti, tako kot danes, ko je kot strahopetec pobegnil." Kot je dejala, župan svojih stališč ni znal argumentirati, temveč je pobegnil pred dejstvi. "Dejstva so taka, da mi imamo dokumente, za katere on sploh ni vedel, da jih mi posedujemo."

Protestniki so, kot je dejala sogovornica še pred srečanjem z županom, zaradi groženj z rušenjem tudi kazensko ovadili Jankovića. Dokumentacijo, ki naj bi dokazovala številne nepravilnosti, so včeraj odnesli tudi na sedež komisije za preprečevanje korupcije. "Nekdo ga mora ustaviti. Gre za zasebno zemljišče, mi pa pošteno obdelujemo naše vrtičke. Zahtevamo, da se ustavi rušenje, saj smo tudi dobili ogromno podatkov, na kakšen način lahko to rušenje preprečimo. Od Jankovića zahtevamo, da pokaže vse dokumente in tudi, da nam pove, kakšne načrte ima s tem območjem. Ne vemo tudi, kako lahko ruši brez soglasja republiškega inšpektorata za okolje. Ni jih omenil niti na prizivu o rušenju. Poudarjamo tudi, da očitno župan ni niti objavil razpisa, s katerim bi izbral izvajalca rušenja. Prav tako zahtevamo pojasnilo, kako se lahko na skrivaj pogovarja z našimi lastniki parcel, od njih kupuje zemljo ...“ je dejala Burzičeva.
Poudarila je, da jih nihče ni obvestil, da so se zakoni o vrtičkarstvu spreminjali. Kot je razložila, se je to zgodilo že leta 2005, ko naj bi se na njihovem območju, Barju, ukinjalo vrtičkarstvo, prvo obvestilo pa so dobili šele 26. aprila letos. "Nekateri to zemljo obdelujemo že od leta 1982,“ opozarja predstavnica vrtičkarjev.
Niso rušili brez odločbe
Po odgovore smo se obrnili na MOL. V dveh primerih, Rakova Jelša in območja za Savo v Črnučah, vrtičkarji niso upoštevali pozivov, naj vrtičke odstranijo v določenem roku, zato je inšpektorat na MOL zadevo odstopil inšpektoratu za okolje in prostor. "Pristojni inšpektorat je za odstranitev nelegalnih objektov za Savo izdal odločbo MOL-u, prav tako je izdal odločbe investitorjem nelegalnih objektov na tem območju. Na območju Rakova Jelša pa je izdal opozorilo preko javnega naznanila na zemljiščih v lasti RS za odstranitev nelegalnih objektov," so sporočili iz MOL.
"Javni razpis za rušenje vrtičkarskih objektov ni bil izveden z nazivom za rušenje vrtičkarskih objektov, izveden pa je bil za odstranitev objektov in naprav in skladiščenje. Tako je inšpektorat MOL na podlagi odločbe izdane s strani inšpektorata za okolje in prostor s pogodbenim izvajalcem odstranil nelegalno postavljene objekte na vrtičkarskem območju za Savo v Črnučah."
Inšpektorat MOL ni rušil nobenih objektov brez odločbe pristojnega inšpektorata, poudarjajo na MOL. O vseh nepravilnostih oziroma nelegalnih gradnjah je bil inšpektorat za okolje vedno obveščen, saj je tudi pristojen za ukrepanje, še dodajajo na MOL.
Lastnike nelegalno postavljenih objektov so, pravijo na MOL, pozivali, da te sami odstranijo, saj jih v nasprotnem primeru, z zemljišč, ki ni v lasti MOL, odstrani pristojna državna inšpekcija na stroške lastnikov objektov.

Obetajo se novi protesti
Predstavniki mestne občine so za 24ur.com dejali, da jih vrtičkarji niso obvestili o današnjem zboru. Da se bodo danes zbrali, so na MOL prebrali v medijih.
Vrtičkarji v roku 14 dni napovedujejo še večje proteste, je dejala Burzičeva.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.