Pobudniki referenduma o družinskem zakoniku so zbrali zahtevanih 40.000 podpisov, je potrdil Aleš Primc iz Civilne iniciative za družino in pravice otrok. Zahtevo za razpis referenduma bodo v državni zbor vložili predvidoma ob koncu naslednjega tedna, nato pa bodo imeli poslanci sedem dni časa, da določijo datum glasovanja.
Pobudniki referenduma so 27.000 podpisov sicer zbrali že septembra, in to v samo dveh dneh. Sledil je nekajmesečni premor, saj so poslanci zahtevali presojo ustavnih posledic referenduma. Ko so dobili zeleno luč ustavnega sodišča, so se dela lotili znova.
Zagovornike referenduma moti definicija družine. Primc tako meni, da zakonik prinaša le razvrednotenje materinstva in očetovstva. Na drugi strani pa predlagatelji zakonika trdijo, da zakonik nikomur ničesar ne jemlje, temveč vsem otrokom zagotavlja enake pravice.
Največ polemik v zakoniku je sprožilo izenačevanje pravic istospolnih partnerjev s heteroseksualnimi. V zakoniku je namreč obveljala določba, po kateri istospolni par skupaj ne more posvojiti otroka, lahko pa eden od njiju posvoji otroka drugega.
V referendumsko kampanjo se bo vključila tudi večina političnih strank, nekatere aktivno, druge le z jasnim zastopanjem stališč. Za zakonik se bosta poleg SD zavzeli tudi novi stranki v parlamentu Pozitivna Slovenija in Lista Virant, medtem ko zagovornici zakonika LDS in Zares v parlamentu nimata več glasu. Nasprotnici zakonika, SDS in SLS, pa sta medtem v DZ ob bok dobili še NSi, ki napoveduje aktivno vključitev v kampanjo. DeSUS bo tudi v kampanji ostal neopredeljen.
KOMENTARJI (831)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.