Koalicijske stranke ne skušajo ukiniti zdravniške zbornice, pač pa upajo, da bo zakon o zdravstveni dejavnosti omogočil prevetritev zbornice. Slednja namreč ne uživa zaupanja nekaterih svojih članov in javnosti, je na novinarski konferenci v Ljubljani poudarila vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem.
Kot je znano, so se številni ugledni zdravniki v javnosti v komentarjih predloga novega zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga ministrstvo uradno še ni predstavilo, ostro odzvali na predlagane spremembe. "V koaliciji smo si zamislili, da bo članstvo v vseh zbornicah, tudi v zdravniški zbornici, prostovoljno," odgovarja Zalokar Oražmova.
Licence bodo podeljevali le prostovoljni člani
Koalicijski partnerji so po njenih besedah enotno menili, da je primerno, da se pristojnosti podeljevanja licenc, pristojnosti v zvezi s specializacijo ter register strokovnih nazivov prenesejo na tako imenovano reprezentativno zbornico.
Status takšne nove reprezentativne zbornice bi lahko dobila tista zbornica, v katero bi se vključilo vsaj 40 odstotkov aktivnih zdravnikov. "Ministrstvo lahko to številko še spremeni, vendar ne sme biti nižja od 40 odstotkov. Če zbornica nima dovolj zaupanja, da bi se tolikšen del zdravnikov prostovoljno včlanilo, to kaže, kako zelo so stvari tam znotraj narobe," je menila poslanka.
"Tudi predsednico zbornice volijo člani – ti bodo odločili, ali lahko nadaljujejo s tem vodstvom ali pa je nujna menjava," je še dejala vodja poslanske skupine Zares.
Strokovne nadzore bodo opravljali neodvisni zdravniki
Kar se tiče različnih mnenj o primernosti izvajanja nadzora s strani neodvisne agencije, je sicer Zalokar Oražmova menila, da bo agencija, ustanovljena s strani Republike Slovenije, uživala največjo možno stopnjo samostojnosti in neodvisnosti. Neposredno nad njo bo vlada, nad vlado pa je javnost, je poudarila.
Na očitke dr. Matije Horvata, ki meni, da bodo bodočo agencijo za nadzore vodili politiki, Zalokar Oražmova odgovarja, da to ne bo tako. "Nadzore bodo vodili najbolj ugledni zdravniki z velikim ugledom, ki bodo delovali brez pritiskov, kakaršne bi lahko predstavljala stanovska organizacija," pravi.
Po njenih besedah so bili koalicijski partnerji glede teh določil enotni, zato upajo, da bo postavljene okvire upošteval tudi minister za zdravje Borut Miklavčič.
O usodi predsednice Živčec Kalanove bodo odločili zdravniki
Ogorčenost nekaterih zdravnikov nad odločitvijo skupščine v primeru Nekrep je sicer zamajala stolček predsednice zbornice, a ta se še vedno ne čuti odgovorno za nedavne odstope članov drugostopenjskega razsodišča.
Poslanka je ob tem dejala, da "predsednico imenujejo na neposrednih volitvah zdravniki, in oni sami bodo morali znotraj najti odgovore na to, ali je potrebno vodstvo zamenjati. To je njihova avtonomna odločitev, okoli katere bodo zaradi prostovoljnega članstva odslej zdravniki lahko bolj svobodno izražali svoja stališča".
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.