Predsednik KGZ Peter Vrisk je poudaril, da so bile podobne afere v tujini razmeroma hitro rešene, saj imajo vzpostavljene sisteme za odkrivanje napak, v Sloveniji pa je potrebno takšen sistem še dodelati. Vrisk meni, da je domača afera s kloramfenikolom opozorila na pomanjkanje informacij in sodelovanja s pristojnimi institucijami. Sicer pa sta v okviru nudenja pomoči prizadetim kmetom pravni službi zbornice in zadružne zveze ugotovili kršitve zlasti pri postopkih odvzema vzorcev in ravnanja veterinarske uprave.
Kršena so bila pravila postopka vzorčenja
Kot je pojasnila Polona Zladič iz pravne službe zbornice, so bila kršena pravila postopka vzorčenja mleka, kot ga ureja pravilnik o metodah jemanja vzorcev, saj kmetom niso bili izdani tretji kontrolni vzorci. V večini primerov zapisniki o vzorčenju niso bili izdelani, v nekaterih primerih so bili izdelani naknadno, vendar nepravilno, to pomeni, da so jih podpisale osebe, ki niso bile prisotne pri samem vzorčenju, medtem ko lastniku vzorčenega mleka zapisnik ni bil dan v podpis, je pojasnila Zladičeva. Poleg tega veterinarski inšpektorji pri tem vzorčenju tudi niso upoštevali določil glede uporabe čistega orodja in posode pri jemanju vzorcev od različnih lastnikov mleka.
Zladičeva je tako poudarila, da omenjene kršitve pri kmetih zbujajo dvom v resničnosti ugotovljenega stanja. Glede izdanih odločb pa je povedala, da so bili izrečeni le ukrepi o prepovedi oddaje in predelave mleka, niso pa bili izrečeni nobeni ukrepi za odpravo nepravilnosti, ki so prav tako določeni v predpisih, na katere se sklicujejo.
Šlo je za legalno uporabo
Predstavniki KGZ menijo, da se morajo na vstop v Unijo ustrezno pripraviti, da bodo tiste možnosti, o katerih so se pogajali, lahko tudi uresničili. Boris Grabrijan iz KGZS je glede kloramfenikola v mleku za 24 ur izrazil mnenje, da je šlo za legalno uporabo. To pomeni, da kmetje o prepovedi antibiotika niso bili obveščeni oziroma so bili zavedeni, te zadeve pa so jim prodajali tudi veterinarji, je še povedal Grabrijan.
Sestanek kmetov z vodstvom zadruge v Ormožu
Več kot 250 ormoških kmetov se je dopoldne zbralo na shodu, na katerem so se spraševali, zakaj republiška veterinarska uprava za kloramfenikol v mleku krivi kmete. Kmetje so bili osupli nad podatkom, da niti tamkajšnja kmetijska zadruga niti veterinarji na terenu ne dobivajo nobenih podatkov od kmetijskega ministrstva in veterinarske uprave. Zahtevali pa so tudi odstop direktorja VURS Zorana Kovača.
Na Ormoškem pet kmetij ne sme oddajati mleka, dve kmetiji že imata odločbo o prepovedi oddaje mleka, na treh pa so hitri testi pokazali sum na kloramfenikol.
Na očitke zveze potrošnikov o nesprejemljivosti napovedanega samoorganiziranja kmetov v zvezi s testiranjem mleka, Šalamon odgovoril, da bo teste opravljal veterinarski laboratorij na Ptuju, ki je za testiranje mleka pooblaščen. Za take ukrepe pa so se v zadrugi po njegovih besedah odločili, ker tega nihče drug ni storil. V zadrugi bodo sicer zaradi vzorčenja imeli okrog 350.000 tolarjev stroškov mesečno.