Javne tribune v Kopru so se udeležili vsi glavni predstavniki omenjenega zbora. Čas nenačelnih koalicij in bolj ali manj prikritih goljufij volivcev je mimo. Slovenija mora normalizirati svojo strankarsko parlamentarno demokracijo po vzoru evropskih demokracij z močnimi koalicijami in opozicijami, je v Kopru povedal podpredsednik strokovnega sveta SDS in nekdanji ustavni sodnik Peter Jambrek. Da je čas za spremembe in da Slovenija potrebuje novo energijo ter nova politična jadra so se strinjali tudi ostali govorniki današnje zadnje tribune pred volitvami, ki so se med drugim dotaknili tudi odnosov med Slovenijo in Hrvaško, meje na morju, ustanavljanja evroregije ter položaja Slovenije znotraj Evropske unije.
"Bistvo demokracije je, da manjšina lahko postane večina. Kjer koalicija in opozicija ne moreta enakopravno tekmovati, pa ni demokratične družbe," je na tribuni poudaril nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kasneje prestopil v poslansko skupino SDS. Opozicije v demokraciji ni dovoljeno smešiti in jo je treba jemati resno, je nadaljeval Rupel in požel velik aplavz v polni dvorani koprskega Koloseja.
Rupel je med drugim govoril tudi o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, pri čemer si morata obe državi po njegovih besedah postaviti nekaj preprostih vprašanj, in sicer, ali se zavedata, da je vključevanje Hrvaške v EU in zvezo Nato močno odvisno tudi od Slovenije ter da je Slovenija danes najmočnejša v vsej svoji zgodovini. Na koncu je slovenski vladi za reševanje vprašanj meja med državama predlagal ustanovitev mešane slovensko-hrvaške komisije, sestavljene iz pravnikov in zgodovinarjev, ki bodo pregledovali zgodovino držav med leti 1918 in 1992.
Govorniki na tribuni so večkrat poudarili tudi pomen ustanavljanja evroregije, ki jo je že pred časom predlagal predsednik deželne vlade furlanije Julijske Krajine Ricardo Illy. Po Ruplovih besedah je za Slovenijo sprejemljiva le, če bo imela naša država v njej osrednjo vlogo. Jambrek pa je poudaril, da je najpomembnejše, da je v evroregijo vključena vsa Slovenija, evroregija pa mora povezovati celoten prostor med Celovcem, Trstom, Koprom, Puljem, Gorico, Vidmom in Trbižem. Tudi prvaku SDS Janezu Janši se zdi ideja o evroregiji ena od "vitalnih državotvornih idej" in je prav to, kar uradni slovenski politiki manjka. Poleg tega pa je Janša podprl tudi Ruplovo idejo o ustanovitvi mešane slovensko-hrvaške komisije za reševanje vprašanja meje na morju.
Je tribuna le del predvolilne kampanje?
V letošnjem volilnem letu bi se lahko zbor razvil v zmagovito koalicijo državotvornih in demokratičnih strank, je bilo zapisano v prvem vabilu na javno tribuno v Ljubljani v juniju.
Pobudnikov za zbor je petindvajset, s prvopodpisanim nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Prva javna tribuna v Ljubljani je potekala na temo Narod, nacija, država - slovenski nacionalni interes po vstopu v Evropsko skupnost. Druga javna tribuna pa je bila v Mariboru na temo Narod v nacionalni državi: za Slovenijo enakih možnosti, ki se je nadaljevala danes v Kopru.