Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je sprejel slovenskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja, ki je v New York prispel v sredo zvečer iz Washingtona, kjer je s premierjem Borutom Pahorjem obiskal Belo hišo oziroma predsednika ZDA Baracka Obamo in podpredsednika Josepha Bidna. Žbogar je generalnemu sekretarju ZN povedal, da prihaja iz Washingtona in omenil, da so tudi tam obravnavali Zahodni Balkan. "Naredil sem pregled položaja od Bosne in Hercegovine, do Makedonije, Albanije in Kosova, kar generalnega sekretarja zelo zanima," je povedal Žbogar.
"Imela sva zelo prijeten pogovor in obdelala veliko tem. Začela sva z Afriko, ker sem prišel naravnost s sestanka z veleposlaniki Afriške unije," je dejal Žbogar in glede aktualnega položaja v Sudanu po referendumu o neodvisnosti južnega Sudana dejal, da je Slovenija pripravljena ponuditi pomoč v obliki izkušenj, ki jih ima z nasledstvom nekdanje Jugoslavije. "Državi bosta morali obravnavati različna vprašanja, od pokojnin do državljanstev ter drugih, s katerimi imamo naslednice nekdanje Jugoslavije izkušnje in sporazum. Morda lahko kaj pride prav," je povedal minister.
Glede Bližnjega vzhoda sta obravnavala položaj v Gazi, kjer Slovenija sodeluje pri pomoči Palestincem, tudi pri šolanju. "Govorila sva o tem, kaj se bo s Palestino dogajalo v letošnjem letu glede na zaveze, da naj bi jeseni prišlo do dogovora o vzpostavitvi Palestine," je dejal Žbogar. Na vprašanje o tem, kakšno je stališče Slovenije na pobudo v ZN za priznanje države Palestine v Generalni skupščini, se je minister naslonil na EU. "Mislim, da je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton te dni dala oceno, da je v tem trenutku še prezgodaj govoriti o tem, vendar pa znotraj EU poteka neki pritisk, da se do jeseni pride do rešitve. Več držav razmišlja o poviševanju palestinskih predstavništev v svojih prestolnicah in tudi sami gledamo na tako možnost," je dejal Žbogar, ki je Ban Ki Muna tudi povabil, naj pride jeseni na blejski strateški forum.
Od generalnega sekretarja je minister uvodoma prejel poseben certifikat oziroma potrdilo, da je slovenska policija usposobljena za izobraževanje pripadnikov policije za sodelovanje v mednarodnih operacijah ZN. "Naša policija si je za to prizadevala kar nekaj časa in me veseli, da so dobili to uradno diplomo," je povedal minister.
Slovenija želi v Varnostni svet Združenih narodov
Na vprašanje, kako poteka lobiranje za kandidaturo v Varnostnem svetu ZN, pa je odgovoril, da ni nobena skrivnost, da je obisk v New Yorku namenjen tudi temu. Slovenija, ne glede na to, da po novem ne bo imela posebnih odposlancev za lobiranje, v tem času tudi ne namerava okrepiti slovenske misije v ZN. "Misijo, ki zelo dobro dela in čeprav je majhna je toliko bolj zagnana, bomo okrepili, ko bomo izvoljeni v Varnostni svet," je bil samozavesten Žbogar.
Minister ima danes in v petek na programu več srečanj s predstavniki držav in različnih regionalnih skupin sistema ZN. Poleg z veleposlaniki Afriške unije naj bi Žbogar med drugim govoril tudi s predstavniki Arabske lige. Potrdil je tudi srečanje z izvršnim direktorjem Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Anthonyjem Lakeom, s katerim bosta predvidoma obravnavala tudi zaplete v slovenskem Unicefu po odstopu ambasadork Milene Zupančič in Vite Mavrič.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.