Gordan Jandroković je glede bližnjega slovenskega referenduma o arbitražnem sporazumu dejal, da na Hrvaškem spremljajo dogodke v Sloveniji. Po hrvaški ratifikaciji sporazuma pa upajo, da bo ta dobil tudi podporo slovenskih državljanov, s čimer bodo lahko pristopili k arbitražnemu sodišču in končno po dvajsetih letih rešili to odprto vprašanje. "Sporazum je dober, koristil pa bo obema državama," meni.
Žbogar o sporazumu in referendumu ni govoril. Spomnil je, da sta se s hrvaškim kolegom na različnih mestih veliko srečevala, tokrat pa gre za njegov prvi bilateralni obisk na Hrvaškem.
Odprtje prehodne točke med državama
Ministra sta v Metliki obiskala sedež podjetja Kolpa, kjer sta izrazila zadovoljstvo s slovensko-hrvaškim dogovorom o odprtju prehodne točke Brezovica na meji med državama, ki je bila od leta 2006 zaprta za tovorni promet. Po tem dogovoru je Kolpa odstopila od napovedi, da bo 1. junija zaprla tovarno Kolpa Poliri v hrvaških Radatovićih zaradi prevelikih prevoznih stroškov. Tovornjaki so namreč morali blago med tovarnama v Metliki in Radatovičih prevažati preko drugega mejnega prehoda, kar je pot podaljšalo na 93 kilometrov, zdaj pa so jo skrajšali na 12 kilometrov.
Nato sta Žbogar in Jandroković obiskala podjetje Kolpa Poliri. Po obisku podjetja je naš zunanji minister poudaril, da sta državi z dogovorom o odpiranju prehodne točke v Brezovici za tovorni promet naredili veliko in pokazali, da spore lahko tudi uredita ter da politika ne le zapleta odnose med Slovenijo in Hrvaško, temveč rešuje vsakdanje probleme ljudi in gospodarstva. "Gre za majhen korak za slovensko-hrvaške odnose, a zelo velik za obmejno prebivalstvo", je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina dodal vodja slovenske diplomacije.
Za Žbogarja je dogovor še ena potrditev, da je arbitražni sporazum, ki sta ga premierja Slovenije in Hrvaške Borut Pahor in Jadranka Kosor lani podpisala v Stockholmu, resnično odprl nova vrata v odnosih med državama.
Hrvaški zunanji minister pa je dejal, da sta Hrvaška in Slovenija z omenjenim dogovorom storili zelo veliko za delavce in celotno kakovost življenja ter uresničili temeljno funkcijo politike – skrb za življenjski standard, delovna mesta in kakovost življenja prebivalstva. Jandroković je še pojasnil, da zdaj v Radatovićih ohranili 60 delovnih mest. Dodal je, da bo prihodnji korak odprtje prehodne točke tudi za prebivalce. Žbogar pa je povedal, da prehodno točko v Brezovici lahko že zdaj uporabljajo delavci v omenjenih tovarnah in lastniki nepremičnin in zemljišč z obeh strani meje.
Zunanja ministra sta pogovore nadaljevala ob delovnem kosilu v Karlovcu. Po Žbogarjevih napovedih naj bi pregledala odprte zadeve in delovanje mešane skupine. Dotaknila naj bi se tudi razmer na Balkanu, za katere Žbogar sodi, da so se po podpisu sporazuma med Slovenijo in Hrvaško zadeve začele premikati tudi v širši regiji.
"Slovenija in Hrvaška sta dokazali, da lahko rešita probleme, s tem pa sta ostalim državam pokazali, da je mogoče reševati tudi težka vprašanja," je dejal Žbogar in dodal, da bo v duhu novega optimizma potekala tudi bližajoča se sarajevska konferenca o Zahodnem Balkanu, na kateri se bodo pod pokroviteljstvom španskega predsedstva EU 2. junija zbrali zunanji ministri iz regije. Jandroković je izrazil pričakovanje, da bodo v Sarajevu izražena jasna sporočila, ki bodo usmerjena k nadaljnji evropski perspektivi držav tega območja.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.