Potem ko so poslanci državnega zbora 16. novembra v drugo z absolutno večino potrdili zakon o malem delu, so danes družbene skupine, ki nasprotujejo zakonu, začele zbirati podpise, potrebne za razpis referenduma, ki bi utegnil sporni zakon vsaj za nekaj časa pospraviti nazaj v predale.
Poslanci so zakon o malem delu, ki je med študenti in sindikati vzdignil precej prahu ter maja lani prestal tudi študentske proteste, po dolgih pogajanjih v parlamentarni proceduri prvič sprejeli 26. oktobra lani. Zakonu je poleg opozicije nasprotoval tudi del koalicije, zato je bila usoda malega dela do konca negotova. Izstopali so poslanci Zares ter nekaj poslancev SD, ki so bili proti tudi pri drugem glasovanju.
Na zakon je namreč DS izglasoval veto, zato je bila za njegovo vnovično potrditev potrebna absolutna večina. Toda ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku je naposled uspelo prepričati dovolj poslancev, za jih je glasovalo 47. Svetlik je danes akcijo Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) komentiral z besedami, da je referendum nepotreben. Po njegovih besedah bi namreč dijaki, študentje, brezposelni in upokojenci v primeru glasovanja proti zakonu glasovali proti svojim interesom.
Poudaril je, da je zakon dober, ker bo preoblikoval neurejeno v urejeno obliko dela, ki bo zagotovila dodatno socialno varnost. "Moram zavrniti očitke, da zmanjšuje socialne standarde. Pri tem, ko malo delo primerjajo z rednim delovnim razmerjem, pa gre za zavajanje!" je dejal in dodal, da po njegovem mnenju za temi iniciativami stojijo študentski servisi ter njihovi funkcionarji, ki bodo po uvedbi zakona v svoje žepe dobili manj denarja. Dejal je še, da zakon ne bo odžiral delovnih mest, saj bo z vzpostavljenimi omejitvami delodajalcem nalagal, da bodo morali ti ponuditi to delo tudi v obliki delovnega razmerja. "Smo v navidez paradoksalni situaciji, kjer tisti, ki jim zakon izboljšuje položaj, nasprotujejo. Če zakon pade, bi bila to nezaupnica samim sebi, saj bodo težave, katere bi lahko s tem zakonom rešili, nato mnogo večje," je še dodal Svetlik. Tistim, ki opozarjajo na slabe izkušnje z malim delom v Nemčiji, pa odgovarja, da v Nemčiji niso omejili obsega malega dela, poleg tega pa ga tam lahko opravlja vsakdo.
Že 2. novembra, po prvi potrditvi zakona o malem delu, sta ŠOS in ZSSS vložila podpise, potrebne za začetek postopka za razpis referenduma. Študentje in sindikati namreč opozarjajo, da bo malo delo le še pospešilo trend zaposlovanja v negotovih oblikah dela.
Študentje opozarjajo tudi na neurejeno štipendijsko politiko in nasprotujejo urni omejitvi malega dela na 60 ur, ki jo predvideva zakon. Hkrati pa sindikati opozarjajo, da je v Nemčiji prav umik urne omejitve močno povečal obseg malega dela na račun trajnih oblik dela. Sindikati sicer v zakonu vidijo vladni poskus dobrikanja delodajalcem in zahtevam po večji fleksibilnosti trga dela.
'Podpise bo težko zbrati'
V ŠOS ocenjujejo, da bo 40.000 podpisov težko zbrati, a verjamejo, da jih bodo. Od ministrstva za delo pričakujejo "umazano kampanjo". V ŠOS so po besedah namestnika predsednice Roka Primožiča prepričani, da je malo delo korak stran od socialne države in je zato nesprejemljivo.
Nasprotnike zakona je sicer združilo gibanje za dostojno delo in socialno družbo. Vodja gibanja Marko Funkl je poudaril, da morajo državljani, ki bodo oddali podpis za referendum o malem delu, slednje storiti na kateri koli upravni enoti. Podpis morajo nujno oddati tudi pri enem od pobudnikov referenduma.
ZSSS: Imamo tisoč razlogov
Sekretar ZSSS Milan Utroša je za 24ur.com povedal, da imajo ''na svoji strani tisoč razlogov, zakaj je dobro, da se ta zakon v Sloveniji ne uveljavi''. Člane ZSSS so pozvali, da oddajo podpis za zahtevo za razpis referenduma o malem delu, kakor tudi za referendum o pokojninski reformi. Po besedah Utroše bodo člani Zveze svobodnih sindikatov svoje podpise množično oddajali po 6. januarju, ko se začenja zbiranje podpisov, potrebnih za razpis referenduma o pokojninski reformi.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je na današnji tiskovni konferenci dejal, da je "zakon o malem delu zgrešen projekt v času, ko bi morali mladim ponuditi kakovostna delovna mesta, ne pa malega dela," je dejal predsednik zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič. Prav tako je po njegovih besedah "napaka" tudi pokojninska reforma.
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.