Slovenija

Zbiljski gaj: Dve tretjini kupcev v strahu

Ljubljana, 29. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čeprav je bilo v preteklih mesecih velikokrat rečeno, da se je zgodba o Zbiljskem gaju srečno končala, se zadnje čase spet pojavlja vse več namigov, da zadeva še zdaleč ni zaključena.

Odbor kupcev iz Zbiljskega gaja je na različne institucije naslovil pismo, v katerem opozarja, da jih skoraj dve tretjini še vedno ne ve, kaj se bo zgodilo z njihovimi domovi. Sprva je bilo spornih 78 primerov. 27 kupcev, torej dobra tretjina, si lahko kot kaže res oddahne, saj bo, v nekaterih primerih pa že je, podjetje Gradis inženiring dokončalo njihova stanovanja. 51 primerov pa že nekaj mesecev stoji na mrtvi točki.

Kdaj bo Zbiljski gaj dokončno zgrajen v celoti?
Kdaj bo Zbiljski gaj dokončno zgrajen v celoti? FOTO: POP TV

Večina teh kupcev je kupila stanovanja od podjetja Mebles inženiring, ki od podjetij vpletenih v afero Zbiljski gaj edino ni v stečaju. Kljub temu podjetje ni sposobno dokončati stanovanj in hiš, trdijo pa, da bi projekt lahko dokončali, če bi kupci v celoti poravnali svoje kupnine. Kupci pa si tega ne upajo, saj ima Abanka Vipa na njihovih zemljiščih vpisano hipoteko. Načeloma bi sicer morala Abanka kupcem takoj, ko plačajo celotno kupnino, izdati izbrisne pobotnice, torej umakniti hipoteko, a se je tudi tukaj zapletlo.

Republika Slovenija, ki ji graditelj Zbiljskega gaja dolguje več kot 200 milijonov tolarjev, je namreč zoper Abanko Vipa sprožila tožbo, ker naj bi oškodovala stečajno maso, ker je v času, ko je imel graditelj že blokiran račun, od njega prek podjetja Mebles inženiring prejela slabih 147 milijonov tolarjev kot poplačilo dolga. Če bo sodišče razsodilo v prid državi, bo morala Abanka celoten znesek vrniti v stečajno maso in dolg bo obnovljen. Če torej kupci podjetju Mebles inženiring plačajo preostanek kupnin, se lahko zgodi, da z denarjem Mebles inženiring res dokonča stanovanja in hiše, zaradi dolga Abanki pa kupci ne bodo dobili izbrisnih pobotnic in njihovi domovi bodo kljub plačani kupnini še vedno pod hipoteko.

Poleg tega pa kupcem v Zbiljskemu gaju grozi vpis še ene hipoteke, in sicer družine Knific, ki je graditelju Zbiljskega gaja prodala del zemljišča, na katerem je zgrajeno naselje, vendar kupnine niso dobili v celoti poplačane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta