Kot je pojasnil predsednik državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve Blaž Kavčič, je komisija predstavnikom vlade predstavila svoje ugotovitve glede pregleda dokumentov o vključitvi Hrvaške v Nato, prav tako pa so svoje argumente in obrazložitve predstavili predstavniki vlade. "Ob koncu svojega dela po zelo podrobni razpravi je komisija s prepričljivo večino sprejela sklep, da so razlogi za potrditev močnejši kot razlogi proti," je poudaril Kavčič.
Zaradi zaupnosti dokumentov njihove vsebine ni želel razkriti, poudaril pa je, da so jih svetniki zelo podrobno pregledali. "Ugotovili smo, da je bila v dokumentih prisotna določena evolucija stališč Hrvaške. Ko smo pregledali, kakšna je bila formulacija posameznih stališč, ki se nanašajo na Slovenijo v ranejših oblikah in nato v zadnjih dokumentih, je zaznaven precejšen napredek stališč, ki je očitno posledica odzivnih sporočil s strani Nata," je povedal Kavčič.
Državni svetniki po njegovih besedah v pregledanih dokumentih tako niso našli podlage za tezo, da bi bila lahko s tem prejudicirana meja na morju. Argument, ki je bil za današnjo odločitev zelo pomemben, je zelo močno izraženo stališče velikega števila tujih veleposlanikov, ki so po njegovih besedah pokazali povišano stopnjo razumevanja slovenskih stališč do vprašanja meje, istočasno pa so izpostavili odločno stališče, da je za Slovenijo strateško gledano koristneje, da v tem trenutku podpre takojšnjo vključitev Hrvaške v Nato.
Glede nekaterih napovedi referenduma o vstopu Hrvaške v Nato je Kavčič poudaril, da gre za legitimno pravico, ki je skladna s slovensko ustavo. "Temu, da bi DS v skladu s svojimi pristojnostmi uporabil pooblastilo, da zahteva referendum, ne pripisujem velike verjetnosti. Seveda pa imajo drugi akterji možnost uporabiti ustavne pravice po svoji presoji," je dejal Kavčič.
Poudaril je še, da sprejetje današnjega sklepa še ne pomeni, da se DS do ponedeljka ne bo več sestal. "Teoretično je še vedno možno, da osem državnih svetnikov zahteva sklic izredne seje, ki bi odločala o vetu, vendar do tega trenutka take pobude nisem prejel," je zaključil.
Žbogar se bo sestal z Jandrokovićem
Zunanji minister Samuel Žbogar je medtem dejal, da bi dogovor Slovenije in Hrvaške o reševanju meje z mediacijo Hrvaški omogočil nadaljevanje pristopnih pogajanj, zato se namerava sestati s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem. O sestanku ne nameravata seznaniti javnosti, saj želita na ta način umiriti razmere. Žbogar pa je poudaril, da nameravata govoriti zgolj o dogovoru o mediaciji in ne o rešitvi vprašanja meje.
Minister meni, da za dosego dogovora o mediaciji ni potrebno veliko časa, saj ima Slovenija jasno sliko, kako naj bi potekala. Poudaril je tudi, da je za Slovenijo v tem trenutku mediacija edina sprejemljiva opcija, mednarodno sodišče pa ne, med drugim tudi zato, ker odločitve sodišča ne bi bilo mogoče dobiti do konca leta, ko želi Hrvaška skleniti pogajanja z EU.
"Če bi se dogovorili o podrobnostih mediacije," bi se hkrati lahko začela dva vzporedna procesa – Hrvaška bi nadaljevala pristopna pogajanja, dobili pa bi tudi mediacijo, ki bi skušala doseči rešitev za vprašanje meje. Na ta način bi državi "do konca leta imeli na mizi obe rešitvi" – o meji in o koncu pogajanj Hrvaške z EU, je še dejal Žbogar.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.