
Skladno z novejšo klasifikacijo je Svetovna zdravstvena organizacija prepoznala med boleznimi prav zasvojenost z igranjem iger na srečo ter igranjem spletnih iger. Podobne druge aktivnosti pa so opredeljene s skupnim pojmom motnje uporabe spleta in druge vedenjske oz. nekemične odvisnosti. Tovrstne problematike so vedno bolj prepoznane kot javnozdravstveni problemi, za katere so nujne temeljite obravnave in intervencije, saj so enako škodljive kot zasvojenosti s psihoaktivnimi snovmi in zahtevajo zdravljenje.
S septembrom se v okviru Psihiatrične bolnišnice Idrija zato uvaja program zdravljenja nekemičnih odvisnosti kot prvi tovrsten program za odrasle, starejše od 19 let. "Podoben program poteka od aprila za otroke in mladostnike v okviru Mladinskega klimatskega zdravilišča Rakitna, seveda prilagojen ciljni skupini. Predvideva se, da bi lahko v program za odrasle vključili 30 pacientov ter dodatnih 80 v okviru dnevne obravnave, pri otrocih in mladostnikih pa nekje do 60 primerov," ocenjujejo na zdravstvenem ministrstvu.
Zavestna in trdna odločitev pacienta
Bolnišnično zdravljenje teh zasvojenosti bo trajalo od štiri do šest tednov, nato je zdravljenje možno nadaljevati v dnevni obliki še nadaljnjih šest tednov. Za vključitev v program zdravljenja je potrebna zavestna in trdna odločitev pacienta, za sprejem na oddelek pa še napotnica psihiatra in urejeno zdravstveno zavarovanje.

Med zdravljenjem pri obravnavi pacientov sodeluje zdravstveno osebje, ki ga sestavljajo usposobljeni strokovnjaki različnih poklicev: zdravniki – psihiatri, klinični psiholog, socialna delavka, delovne terapevtke, fizioterapevtka in zdravstveni tehniki. Poleg skupinske psihoterapevtske obravnave bodo pacienti vključeni tudi v intenzivnejšo individualno obravnavo. Pomemben del programa pa je je tudi vključevanje svojcev v zdravljenje.
V okviru razvoja programov za duševno zdravje predvsem pri otrocih, mladostnikih in mlajših odraslih pa bodo izobraževanja deležni tudi strokovni delavci, zaposleni v zdravstvu.
Znaki zasvojenosti z igranjem iger na srečo najvišji pri igralcih, starih med 15 in 19 let
Natančnih podatkov o tem, kolikšen del odraslega prebivalstva v Sloveniji ima katero od oblik vedenjske odvisnosti, še ni. Neuradne informacije slovenskih strokovnjakov sicer nakazujejo, da trend spletnega igranja iger na srečo narašča, kar potrjujejo tudi mednarodni podatki.
Edini podatki o igranju iger na srečo pri odraslih so sicer iz Nacionalne raziskave o alkoholu, tobaku in drugih drogah, ki je potekala leta 2018 pod okriljem NIJZ. Ugotovili so, da je med prebivalci Slovenije, starimi od 15 do 64 let, v letu 2018 igre na srečo za denar igralo 18,4 odstotka, delež je bil značilno višji pri moških (23,4 odstotka) kot pri ženskah (13,1 odstotka). Med moškimi je bilo tudi več kot štiri odstotke takih, ki so v enem dnevu za igranje porabili več kot 100 evrov.
Igranje iger na srečo je sicer najbolj priljubljeno v starostni skupini med 25 in 34 let, kjer jih igre na srečo igra več kot 23 odstotkov.
Izraziti znaki zasvojenosti z igranjem iger na srečo so se pojavili pri 4,3 odstotka vprašanih, zaskrbljujoč pa je podatek, da so bili znaki zasvojenosti najvišji pri igralcih, starih med 15 in 19 let.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.