Slovenija

Zaželel si je dragoceno pohištvo

Ljubljana, 26. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na sodišču se je danes pojavil direktor podjetja Stilles, pri katerem je nekdanji državni sekretar Šuštar naročil 20 milijonov tolarjev vredno pohištvo.

Nekdanji liberalnodemokratski državni sekretar Boris Šuštar trdi, da je bilo 70.000 nemških mark, ki mu jih je kot podkupnino predal podjetnik v ljubljanskem lokalu, v resnici njegovih. Z njim naj bi Šuštarju poplačali dolg.
Nekdanji liberalnodemokratski državni sekretar Boris Šuštar trdi, da je bilo 70.000 nemških mark, ki mu jih je kot podkupnino predal podjetnik v ljubljanskem lokalu, v resnici njegovih. Z njim naj bi Šuštarju poplačali dolg. FOTO: 24ur.com

Na nadaljevanju sojenja v zadevi Šuštar je danes pričal direktor podjetja Stilles Aleksander Hatlak, ki naj bi mu obtoženi Boris Šuštar podobno kot podjetju Selda Pack (oz. njegovemu takratnemu direktorju Darku Selana) kot predsednik razpisne komisije na ministrstvu za gospodarstvo leta 2000 priskrbel nepovratna sredstva. Del teh sredstev pa naj bi jih podjetje Stilles porabilo za izdelavo pohištva, namenjenega opremi Šuštarjeve hiše, je še zapisano v obtožnici. Vendar je Hatlak to zavrnil in dejal, da se je podjetje na razpis za nepovratna sredstva prijavilo brez posredovanja Šuštarja, ki tudi ni nikoli zahteval podkupnine v obliki pohištva. Po pričakovanjih sodnice Dejane Fekonja se bo sojenje Šuštarju in še trem obtoženim kmalu končalo: pričanju predsednika nadzornega sveta Stillesa Tomaža Lovšeta 3. decembra naj bi sledili le še zaključni govori.

Šuštar in njegov zagovornik Peter Čeferin sta danes kot dokazni predlog predlagala listini, iz katerih izhaja, da je Šuštar že 24. julija 2000 predlagal razveljavitev razpisa gospodarskega ministrstva za nepovratna sredstva, prek katerega je dobilo nepovratna sredstva tudi podjetje Selda Pack. Šuštarjev predlog je takratni gospodarski minister Jože Zagožen sprejel. "Če je Šuštar za nepovratna sredstva res zahteval podkupnino, je nerazumljivo, da je zahteval razveljavitev razpisa. Ta sredstva naj bi bila namreč po obtožnici sodeč predpogoj, da bi Šuštar dobil podkupnino," je obrazložil Čeferin in dodal, da kaznivega dejanja torej ni bilo.

Šuštar v družbi z odvetnikom Petrom Čeferinom, ki je nedavno poskrbel za škandal z odhodom s sodišča (Foto:POPTV)
Šuštar v družbi z odvetnikom Petrom Čeferinom, ki je nedavno poskrbel za škandal z odhodom s sodišča (Foto:POPTV) FOTO: POP TV

Hatlak je danes pojasnil, da je podjetje Stilles želelo dobiti nepovratna sredstva, da pa jim jih Šuštar ni obljubil in v zameno ni zahteval podkupnine. Je pa Hatlak imel po pričanju sodeč s Šuštarjem drugačne probleme: nekdanji državni sekretar je želel z ženo Rozano opremiti svojo hišo s pohištvom Stillesa. Podjetje je po besedah Hatlaka najelo zunanjo sodelavko, arhitektko Mašo Maleš, ki naj bi Šuštarju pripravila načrt za opremo hiše. Vendar je imela tudi Maleševa z naročnikoma precejšnje probleme: Hatlaku je potožila, da sta Šuštarja želela spreminjati že tretji projekt oz. načrt, ki ga je pripravila. Zahtevala je plačilo 4500 nemških mark, da bi projekt končala. Vrednost načrta oz. projekta za opremo je znašala okrog milijon tolarjev, po besedah Hatlaka pa naj bi Šuštar naročil izdelavo pohištva v vrednosti 20 milijonov tolarjev.

Direktor Stillesa danes na nekaj vprašanj tožilstva in sodnice ni želel odgovarjati, saj je trenutno v drugem kazenskem postopku, ker naj bi izkoristil položaj direktorja v zvezi s fiktivno pogodbo in računom z ameriško družbo GSP. Za to ameriško družbo pa je deloval tudi obtoženi Boštjan Šoba. Slednji oz. GSP naj bi Stillesu tudi pomagal najti naročnike za pohištvo v ZDA. Hatlak pa se je tudi sicer na današnjem sojenju bolj malo spominjal izjav, ki jih je dal pred preiskovalno sodnico in na sojenju na okrožnem sodišču. Dejal pa je, da je takrat čutil precejšnje pritiske, da mu je bilo postavljenih veliko vprašanj, ki so vključevala predvidevanja, predsednica sodnega senata je govorila z visokim glasom, itd. Hatlak je tudi potrdil, da ga je večkrat po telefonu poklicala Šuštarjeva mati Jolanda, ki ga je nato z možem tudi obiskala, a se pogovora ni spomnil dobro.

Sojenje se bo nadaljevalo naslednjo sredo z zaslišanjem Tomaža Lovšeta. Čeprav so tako tožilec Gorazd Fišer kot obramba predlagali zaslišanja še nekaj prič, pa se je sodnica odločila, da verjetno nadaljnjih pričanj, razen Lovšetovega, ne bo dovolila, zato je obrambi in tožilcu predlagala, naj pripravijo zaključne govore.

Rozana Šuštar (levo) je skupaj z možem načrtovala nakup stilnega pohištva za njun nov dom
Rozana Šuštar (levo) je skupaj z možem načrtovala nakup stilnega pohištva za njun nov dom FOTO: POP TV

Borisu Šuštarju je bila novembra 2000 odvzeta prostost zaradi suma storitve kaznivega dejanja podkupnine. Obtožnica ga bremeni, da je kot predsednik razpisne komisije na ministrstvu za gospodarstvo od podjetnika Darka Selana prejel podkupnino v znesku 70.000 nemških mark, v zameno pa naj bi mu zagotovil nepovratna sredstva. Poleg tega pa naj bi Šuštar na podoben način razpisana sredstva priskrbel še podjetju Stilles, ki naj bi jih del porabilo za izdelavo pohištva, namenjenega opremi Šuštarjeve hiše. V zadevo naj bi bili vpleteni še Stanislav Droljc, Boštjan Šoba in Šuštarjeva žena Rozana, ki naj bi Šuštarju pomagali pri pridobivanju podkupnine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta