V javnosti so vse glasnejša namigovanja, da bodo v brežiški bolnišnici ukinili tri oddelke: ginekologijo, pediatrijo in kirurgijo, bolnišnico pa preoblikovali v negovalno. Domačini nasprotujejo, župan Ivan Molan pa dodaja: ''To pomeni umiranje na obroke.''
Minister za zdravje Borut Miklavčič zagotavlja, da zakon ne predvideva zapiranja bolnišnic. Tudi direktor bolnišnice Dražen Levojević trdi, da ne bo sprememb. Župan Ivan Molan pa dobiva ''več signalov, da je minister dal zelo nejasen odgovor'', v pismu v bolnišnici pa naj bi pisalo, da ustavljajo investicijo za opremljanje centralno intenzivne terapije.
Slabi zdravniki v bolnišnici?
Minister je medtem presenečen, ker v razpravi ''dobiva laž prednost pred resnico''. Obenem priznava, da imajo v bolnišnici predvsem strokovne probleme, s katerimi se ukvarja komisija. Prav tako naj bi v bolnišnici delali hrvaški zdravniki, ki ne znajo slovenščine, izvidi naj bi bila nerazumljiva mešanica različnih jezikov.
Direktor Levojević očitke zavrača in poudarja, da se vsi zavzemajo za ohranitev in razvoj bolnišnice. ''Odziv vodstva bolnišnice, lokalne in širše javnosti ne temelji na lažeh, temveč zlasti na dokumentih in izjavah, ki potrjujejo, da se želi poseči v sedanji status in razvoj bolnišnice. S strani resornega ministra napovedano odkrivanje strokovnih napak v bolnišnici s strani posebne strokovne komisije pomeni pritisk na bolnišnico in zgolj potrjuje upravičenost odziva.''
Glede zdravnikov, ki naj ne bi znali slovensko, je pojasnil, da ''se v bolnišnici Brežice ne preštevamo glede na nacionalno, rasno in versko pripadnost, ampak se primerjamo po kakovosti dela med sodelavci. Vsi zdravniki, ki opravljajo delo v Splošni bolnišnici Brežice, imajo licenco Zdravniške zbornice Slovenije in izpolnjujejo pogoje za opravljanje dela v Sloveniji. Njihovo delo se preverja z rednimi strokovnimi in finančnimi nadzori pristojnih organov ter notranjim nadzorom v bolnišnici.'' Dodaja, da se za delo v bolnišnici zanimajo številni mladi kadri, ki so njihovi štipendisti ali trenutno opravljajo delo v drugih zdravstvenih zavodih v Sloveniji in se želijo vrniti v domače okolje.
Zaposlenim nižje plače
V bolnišnici so tudi ''sprejeli varčevalne ukrepe''. Med drugim so zaposleni po trditvah direktorja pristali na znižanje osnovnih plač. ''Z velikim veseljem bi zaposlovali dodaten kader, uvajali nove oblike dela in izplačevali višje plače zaposlenim, če bi nam to omogočala finančna sredstva, ki jih prejemamo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, veljavni predpisi in sklenjene kolektivne pogodbe,'' je še dodal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.