
Slovenija je, kot poudarjajo, ena izmed redkih evropskih držav, ki nima zakonske podlage za umestitev verskega pouka v javno šolstvo. V katoliški cerkvi so prepričani, da nekonfesionalni predmet verstva in etika ni zadosten, zato se zavzemajo za verski pouk v obliki obveznega izbirnega predmeta.
"Gre za naš t.i. kompromisni predlog, da verouk ostane in poteka še naprej v prostorih župnij, vendar da hkrati postane obvezen izbirni predmet in da tisti učenci, ki ga obiskujejo imajo s tem eno potrdilo, da ni treba izbrat nekega drugega izbirnega predmeta," je dejal vodja odbora za srednjeevropski katoliški shod Janez Gril.
Mnenje šolskega ministra o tej temi je takšno, kot je bilo doslej in ker ni novih elementov, zadeve ne komentira, so sporočili z ministrstva.
"Dokler bo ta zadeva zastavljena tako kot je, bomo katoličani nemirni in ne bomo pristali na to, da se neka stvar, ki se tiče nas in se tiče prihodnjih genaracij, rešuje na ta način, ki je za nas popolnoma nesprejemljiv," je za 24ur povedal teolog Ivan Štuhec in dodal, da je Slovenija tudi edina evropska pravna država brez pravnega sporazuma, ki bi urejal odnos med katoliško cerkvijo in državo.

"Zato tudi prihaja neprestano do napetosti v tej družbi. pogoj za to, da se cerkev definitivno umakne iz političnega, strankarskega, ideološkega prostora je, da se enkrat definira njen položaj in to na ta način, da bo KC s tem položajem zadovoljna," je dejal Štuhec.
V KC so prepričani, da nekonfesionalni predmet verstva in etika ni zadosten, zato se zavzemajo za legitimizacijo verskega pouka v obliki obveznega izbirnega predmeta, saj bo s tem država dala možnost tudi multikulturalnosti in pluralnosti v družbi. Na podlagi tega pa se bo po oceni Štuhca lažje razvijal tudi dialog med verskimi skupnostmi, ki zaradi nerešenega vprašanja KC na Slovenskem zaostaja za drugimi evropskimi državami.