Letošnje leto je bilo, kar se zavrženih mačjih mladičev tiče, grozljivo, opozarjajo v različnih veterinarskih ambulantah. Tako zelo obremenjeni že dolgo niso bili, ambulante in začasni skrbniki so polni, zmanjkuje skrbnih rok, hrane, opreme, zdravniška oskrba je draga, še posebej, ker so nekateri mladiči najdeni v res grozljivem zdravstvenem stanju. Človeška brezbrižnost in zloba ne poznata meja in tako so morali oskrbeti povsem shirane, garjaste, iznakažene mačje mladičke, nekaterim pa so morali celo amputirati tačko ali rep.
A, če je na eni strani velika brezbrižnost ljudi, ki ne poskrbijo za sterilizacijo in kastracijo svojih mačk in mačkonov, je na drugi strani – k sreči – velika čustvena in strokovna angažiranost tistih, ki skrbijo za zavržene mladiče. Večinoma so to mladi veterinarji, ki svojega poklica ne jemljejo zgolj kot sredstvo preživetja – le kako bi ga, ko pa večina dela prostovoljno in brezplačno – pač pa kot poslanstvo pomagati živalim, pa ni pomembno, katera žival to je.
Ena od takšnih ekip veterinarjev sestavlja neprofitni Zavod Slovenian Vets for Stray Pets oziroma Zavod SVSP, ki skrbi za zapuščene živali. Zavod je bil ustanovljen avgusta 2016, vendar so že prej delovali pod drugim imenom – TNR Team Slovenia. Začetek njihovega dela sega v leto 2012, ko je v stik z njimi stopil kolega s Kosova, češ da potrebujejo veterinarje, ki bi bili pripravljeni sodelovati v projektu sterilizacij in kastracij uličnih psov in mačk v mestu Skenderaj. Od takrat se redno odpravljajo na terenske akcije v tujino in tam pridobivajo dragocene izkušnje, še bolj pa je dragoceno njihovo znanje (in oprema), ki ga prenašajo na druge.
Skrbeli za mamico in njenih 11 mladičev
V zavodu so letos med drugim skrbeli za mačjo mamico, ki je imela kar 11 mladičkov, kar je res veliko leglo. Takšna legla so namreč pri mačkah zelo redka, saj imajo ponavadi pol manj mladičev. "Mnogi veterinarji in vzreditelji mačk so bili ob naši objavi, da imamo leglo z 11 mladiči, zelo presenečeni, da je to sploh mogoče," odgovarja veterinarka Urška Petek iz Šolske veterinarske ambulante, BIC Ljubljana in članica zavoda SVSP. Sicer so letos v zavodu do konca oktobra imeli v oskrbi 29 mačk. Poleg tega so s sterilizacijo in kastracijo pomagali več kot 30 mačkam.
Mamica 11 mladičkov bo sterilizirana vrnjena v svoje naravno okolje, pravijo na zavodu, za skoraj vse njene mladiče pa so poiskali ustrezne skrbnike. Zanimalo nas je, kakšen je ustrezen posvojitelj? "Za naše mačke vedno iščemo odgovornega posvojitelja, ki bo mački nudil strogo notranji dom, lahko z nadzorovanimi izhodi na oprsnici ali izhode v varen mačjak, kar je seveda zelo zaželeno. Potrebujejo tudi kakovostno prehrano, veterinarsko oskrbo po potrebi in dovolj zaposlitve, tako fizične kot miselne, za kakovostno življenje."
’Odnos do mačk v Sloveniji še vedno na zelo nizki ravni’
Zavetišča so polna zavrženih mačjih mladičev, ogromno mladičev lastniki pobijejo. Zanimalo nas je, kaj je razlog, da ljudje še vedno ne sterilizirajo svojih mačk? "Žal je odnos do mačk v Sloveniji še vedno na zelo nizki ravni. Pogosto jih predvsem na podeželju obravnavajo kot ’potrošen material’ in se do njih tudi tako obnašajo. Cene sterilizacij in kastracij so dandanes tako nizke, da so dostopne prav vsakomur, tako da tukaj izgovorov res več ne bi smelo biti."
Psihične stiske premagujejo s pogovori
Na vprašanje, kako se soočajo s čustveno oziroma psihično stisko, ko naletijo na hude primere zlorab živali, v zavodu odgovarjajo: “Že v osnovi se med seboj veliko pogovarjamo in si v težkih trenutkih stojimo ob strani. Večkrat opazimo, da je novincem bistveno težje. Kakor koli se morda sliši grobo ali grdo, čez čas se človek navadi, da vseh teh stvari ne pustiš čisto blizu, saj v nasprotnem primeru takšnega dela ne moreš opravljati. Seveda pridejo dnevi in primeri, ko nam je preprosto preveč, ampak s pogovorom smo do sedaj uspeli prebroditi še vsako težko situacijo.”
Odvisni od donacij
Zavod SVSP je neprofitna organizacija. Financirajo se izključno iz donacij svojih podpornikov. Podporniki imajo možnost donacije preko SMS sporočil (s poslanim SMS-om SVSP5 na 1919 donirajo 5 EUR), na Paypal ali na njihov TRR. Nekajkrat letno organizirajo licitacije na Facebooku, na dogodkih in stojnicah imajo srečelov in celoten izkupiček gre za izvedbo projektov, za oskrbo njihovih začasnikov. Ker so stroški oskrbe zelo visoki, so veseli tudi vsakršne donacije pasje in mačje opreme ter hrane, zdravil, brisač, posteljnine, skratka vsega, kar potrebujejo za svoje delo.
Po njihovem mnenju je sicer odnos države in lokalne skupnosti do delovanja njihovega društva in njim podobnih društev dober, sploh v primerjavi s tem, s čimer se srečujejo v tujini. Razmere v tujini so jim namreč dobro znane, saj se na pomoč kolegom v drugih državah odpravijo kar nekajkrat letno. Stalne lokacije so v Bosni, Srbiji, na Kosovu, na Cipru, v Španiji, letos pa so se prvič odpravili tudi v Palestino.
V letu 2018 opravili kar 566 posegov
Da jim dela ne zmanjkuje, razkriva tudi statistika za leto 2018: udeležili so se 11 projektov, kjer so preživeli 47 delovnih dni; bili so v petih državah (Bosna, Srbija, Kosovo, Ciper in Španija). Opravili so 233 sterilizacij psic, 66 sterilizacij mačk, 149 kastracij psov, 26 kastracij mačkov, 10 kastracij oslov in dve kastraciji konj; poleg tega so opravili še 34 drugih posegov na konjih in oslih ter 46 na psih in mačkih. Vsega skupaj torej 566 veterinarskih posegov.
Ker je poleg veterinarskega dela bistveno tudi izobraževanje lokalnih veterinarjev in osveščanje javnosti, so letos opravili eno izobraževanje kosovskih veterinarjev, pet predavanj na različnih dogodkih ter svoje delo predstavili na treh stojnicah.
Med začasniki tudi psi, kunci, plazilci in celo vrana
V želji, da bi izobrazili in osvestili čim več ljudi, sodelujejo s slovenskimi zavetišči in društvi, ki delujejo na področju zaščite živali. Pogosto jim predajo donacije - pasjo in mačjo opremo ter hrano zanje, odeje, brisače, zdravila, sredstva proti zunanjim in notranjim zajedavcem in prehranske dodatke.
V sodelovanju z njimi začasno nameščajo živali. Tako so letos v začasnem skrbništvu imeli 34 mačk, sedem kuncev, štiri kanje, tri pse, tri kune belice, dva zelena legvana, podgano, kameleona, goloba, morskega prašička, bradato agamo, dva kraljeva pitona, viteškega anolija ter kavko. Vseh skupaj je bilo 62 začasnikov. Za vse začasnike so do sedaj uspeli najti odgovorne posvojitelje, je pa tako, da včasih kateri čakajo dlje časa, ampak vedno se na koncu najde pravi.
S pomočjo svetovalke do odgovornejših posvojiteljev
Ker si bolj od vsega za svoje oskrbovance želijo, da bi našli odgovornega posvojitelja, so se letos pri iskanju skrbnikov za njihov največji mačji naraščaj povezali s Pšenico Kovačič in njeno svetovalnico za mačke Minami Kat. "Poleg tega, da jim najdemo odgovorne posvojitelje, jih poskušamo čim bolj pripraviti na življenje in socializirati. Poleg tega, da se z njimi dnevno igramo, jim poskušamo predstaviti čim več situacij, s katerimi se bodo srečevali."
Smo Slovenci dobri skrbniki živali?
Kot pravijo v zavodu, je na splošno mnogo lastnikov, ki so za svojo žival pripravljeni storiti ogromno. Žal pa je vsak nevesten lastnik preveč in tako meče slabo luč na vse ostale. Vsekakor bi si v zavodu želeli, da bi bilo še več res odgovornih skrbnikov.
Omenili smo že, da so letos skrbeli za izredno veliko mačje leglo. Od 11 mladičev topel dom iščeta le še dve čudoviti samički - Nyx in Gaea. Ostali pa v teh dneh odhajajo v svoje domove. Poleg njiju dom iščejo še za mačjega mladiča Ernesta ter dva mlajša odrasla mačka, Cezarija in Rafaela, ki so ju vzeli v oskrbo v sodelovanju z Zavetiščem Horjul, saj sta bila najdena poškodovana in sta potrebovala ortopedski operaciji.
Več informacij o njihovem delu, pa tudi o morebitnih živalih, ki jim pomagajo do svojega toplega zavetja, najdete na njihovem Facebook profilu, kjer boste našli še informacije o tem, kako jim lahko pomagate pri njihovem delovanju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.