Okrožna državna tožilka je zavrgla kazensko ovadbo, ki jo je zoper direktorja Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo podal Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) v zvezi z zaustavitvijo financiranja Slovenske tiskovne agencije (STA).
Kot so ob tem sporočili z Ukoma, naj bi bilo znano, da so plačilo računov STA zavrnili, saj da direktor agencije Bojan Veselinović ni želel v skladu s pogodbenimi obveznostmi Ukomu predložiti dokumentacije, na podlagi katere bi se lahko preverila upravičenost porabe davkoplačevalskega denarja. "Ukom je pri zavrnitvi računov izpolnjeval le določila iz Pogodbe med UKOM in STA," so navedli v sporočilu za javnost.
Da je tožilka naznanitev kaznivega dejanja zavrgla, je potrdila tudi vršilka dolžnosti predsednice SNS Alenka Potočnik. "To pravzaprav ne spremeni nič, UKOM STA še vedno ne plačuje. Vsaka stran si odločitev tožilke interpretira drugače. Na Ukomu in vladi to vidijo v svojo korist in še zmeraj trdijo, da bi moral direktor Veselinovič razkriti podatke," je za 24ur.com dejala Potočnikova, sicer tudi sama zaposlena na STA. Kot je znano, Ukom namreč vztraja na stališču, da naj bi direktor STA Bojan Veselinovič zavračal predajo dokumentacije, ki jo zahteva vlada. Vodstvo agencije pa je večkrat pojasnilo, da je vladi vsa dokumentacija na voljo, a je ta ni zahtevala. Zahteval jo je Ukom, ki pa nima ustreznega pooblastila za izvajanje družbeniških pravic.
O razlogu za zavržbo pa Potočnikova pojasnjuje, da je tožilstvo zavzelo stališče, da naklep oziroma namen Urbanije ni bil dovolj jasno opredeljen. "Naj torej ne bi bilo dovolj jasne utemeljitve, da so bila njegova dejanja storjena namenoma," pravi.
Zadeva zdaj tako roma v koš. V SNS namreč ne vidijo smisla, da bi še kaj vlagali. Tudi sicer podana ovadba po njenih besedah ni pomenila, da bi bilo s tem karkoli rešeno. "Bila je to le ena redkih pravnih možnosti, ki jo je v dobrobit delavcev STA lahko izpeljal sindikat," pojasnjuje Potočnikova. Prav tako ni bila to v nobenem primeru kratkoročna rešitev, ustrezen razplet in bi si – tako v SNS – v primeru dobljene pravne bitke namreč lahko obetali šele na dolgi rok.
"Ostaja dejstvo, da mora vlada zagotoviti nemoteno delovanje in financiranje STA v skladu z Zakonom o Slovenski tiskovni agenciji ter ne glede na to, ali je z STA sklenila pogodbo, iz proračuna države za leto 2021 za opravljanje javne službe zagotoviti sredstva v skladu s sprejetim Poslovnim načrtom STA za leto 2021," so še sporočili iz SNS.
So pa zadovoljni vsaj nad informacijo, da je hkrati s tem okrožna državna tožilka zavrgla tudi kazensko ovadbo, ki jo je zoper vodilne v STA in nekdanjo direktorico Ukoma Kristino Plavšak Krajnc vložila tudi nasprotna stran. Kot smo poročali, je Ukom pod okriljem Urbanije decembra lani namreč vložil kazenske ovadbe zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in oškodovanja javnih sredstev zoper več oseb – poleg Plavšak Kranjčeve tudi proti zdajšnjemu direktorju STA Veselinoviču, predsedniku nadzornega sveta družbe STA Mladenu Terčelju, namestniku predsednika Aleksandru Igličarju ter dvema članoma Juretu Brankoviču in Jerneju Šmajdku.
V vladnem uradu za komuniciranje v današnjem sporočilu za javnost ob tem sicer znova dodajajo, da gre za ovadbo v zvezi s podpisom Pogodbe o opravljanju javne službe, v kateri so podpisniki Urad vlade za komuniciranje opredelili kot 'predstavnika ustanovitelja'. "Direktor STA Bojan Veselinovič pa je novembra 2020 ne glede na podpis pogodbe trdil, da UKOM nima pooblastil vlade," so ponovili znano stališče.
"Ne glede na dejstvo, da je okrožna državna tožilka zavrgla kazensko ovadbo, pa UKOM pozdravlja navedbe tožilke, ki navaja, da STA pridobiva sredstva iz sredstev državnega proračuna na podlagi letne pogodbe med ustanoviteljem in STA, v nadaljevanju pa tudi, da zgolj odsotnost (izrecnega pooblastila) za sklenitev takšne pogodbe z vidika kazenskega prava ni relevantna," še poudarjajo.
Kaj sledi? Ohranjanje statusa quo oziroma poglabljanje razkola?
Saga se medtem nadaljuje, razkorak med Ukomom in STA ostaja. "Dokler si druga stran ne bo premislila in nakazala denarja za plače, nimamo kaj," meni v. d. predsednice novinarskega sindikata. "Medtem pa se nadaljuje napadi na zaposlene na STA z različnih strani – od pozivov k razrešitvi direktorja, diskreditacije novinarskega dela, do tudi poimenskega izpostavljanja posameznih novinarjev na družbenih omrežjih," je kritična. Kot pravi, izhoda iz nastale situacije na kratki rok ne vidi. "Delavci so tukaj talci. Zaposlenim ne preostane drugega, kot da smo tukaj, delamo in čakamo," zaključuje Potočnikova.
Pa Ukom? Kot so zapisali, "skladno s takšno dikcijo tožilstva" pričakujejo, da jim bo direktor STA Bojan Veselinovič nemudoma izročil celotno zahtevano dokumentacijo, "saj iz zgoraj navedenega in podpisane pogodbe jasno izhaja, da je UKOM predstavnik ustanovitelja, za kar pa ne potrebuje izrecnega pooblastila".
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.