Slovenija

'Zavrnili smo pomoč Američanov'

Ljubljana, 19. 09. 2009 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

"Bolje bi bilo, če na nobeni strani ne bi imeli težav, a to bi bilo že preveč idealno. Če jih imamo oboji, to pomeni, da je zadeva uravnotežena," glede slovensko-hrvaškega nezadovoljstva pravi Žbogar.

Zunanji minister Samuel Žbogar
Zunanji minister Samuel Žbogar FOTO: Dare Čekeliš

Zunanji minister Samuel Žbogar je za Dnevnikov Objektiv spregovoril o nedavnem dogovoru slovenskega premierja Boruta Pahorja in hrvaške premierke Jadranke Kosor o deblokadi pristopnih pogajanj in nadaljnjih pogajanjih in reševanju mejnega spora. Minister je tako pritrdil novinarjema, da se zdi, da je res veljala logika, "da je prav gotovo za nas nekaj slabega, če so na drugi strani zadovoljni". Zato sta "predsednika vlad želela doseči dogovor, ki ga nobena stran ne bi razglašala za zmago", je dodal.

Žbogar je ob tem prepričan, da blokada hrvaških pristopnih pogajanj ni bila napaka. "Danes smo dosegli tisto, česar decembra nismo. Dikcija o dokumentih, ki prejudicirajo mejo, ki je Hrvaška tedaj nikakor ni hotela sprejeti, je zdaj v tem dokumentu. Vseh teh dokumentov po 25. juniju 1991 se ne sme uporabljati pred arbitražnim tribunalom. Če vzamemo stanje na dan 25. junija, je to boljše kot stanje, ki ga imamo danes, in če je ta datum izhodišče, potem je to za nas bolje," je dejal.

Na vprašanje, ali sta državi enotni glede stanja na dan 25. junija 1991, je minister priznal, da je razlika v tem, da Slovenija s tem razume "mejo na kopnem tam, kjer je bila, in na morju tam, kjer smo opravljali policijski nadzor". Za Hrvaško pa "je meja na kopnem tam, kjer je bila, ker pa meje na morju ni bilo, gre mejna črta po sredini", pristavil pa, da dokumente in dokaze o dejanskem stanju že več let zbira posebna skupina.

'Američani samo ponudili pomoč'

Zanikal je ugibanja, da naj bi bil dogovor posledica pritiskov švedskega predsedstva EU ali ZDA. Ameriško državno sekretarko Hillary Clinton "so samo zanimali naše stališče in argumenti zanje. Ponudili so pomoč, če bi jo potrebovali, mi pa smo rekli, da je to evropski proces in naj tako ostane", je povedal glede svojih pogovorov s Clintonovo med obiskom v ZDA.

Na vprašanje glede možnosti morebitnega razpisa referenduma o arbitražnem sporazumu, o katerem je govoril predsednik republike Danilo Türk, pa je minister Žbogar poudaril, da se bo vlada do njega verjetno opredelila. "Potreben je resen razmislek, kajti gre za pomembno vprašanje, saj se odločanje o meji prelaga na nekoga tretjega. (...) Če pa že pride do referenduma, potem velja razmisliti, ali ni bolje, da smo mi, torej vlada, tisti, ga predlagamo," je dodal.

Priprava arbitražnega sporazuma, razprave v parlamentu in morebitni referendum po oceni ministra vstopa Hrvaške v EU ne bi bistveno odložile. "Sporazum lahko s sosedo hitro uskladimo, saj je večji del že opravljen. Potem opravimo notranjo proceduro, gremo v državni zbor, in če bo treba, v nekaj mesecih pripravimo referendum. Vsekakor veliko prej, kot bi bila Hrvaška nared za vstop v EU," je pojasnil.

'Ni zagotovila, da arbitraža bo'

Večer je medtem objavil mnenji nekdanjih predsedujočih mešani komisiji za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško Mihe Pogačnika in Davorina Rudolfa, ki sta odločitev za arbitražo ocenila kot beg pred politično odgovornostjo vlad Slovenije in Hrvaške.

"Nikakršnega zagotovila ni, da arbitraža res bo, gotovi bo šele takrat, ko bosta oba parlamenta ratificirala arbitražni sporazum," je poudaril Pogačnik in tako posvaril pred pretiranim optimizmom Ljubljane in Zagreba.

"Če že bo nastal arbitražni sporazum, bo obema vladama odleglo," je nadaljeval Pogačnik in dodal, da gre pri sporu za tipično igro z vsoto nič, ko eden izgubi, drugi pridobi, zato se vlade lažje odločijo za arbitražo, ker je domači javnosti lažje pojasniti, da je rešitev posredoval tretji.

Z njim se strinja nekdanji predsednik hrvaškega dela omenjene komisije Rudolf. "Ko arbitražno sodišče odloči, obe vladi odreši politične odgovornosti," je dejal. Rudolf je prepričan, da za odločitvijo obeh držav, da se vrneta k drugemu Rehnovemu predlogu, stojijo zunanji politični pritiski, zato se lahko zgodi, da bo končni rezultat mejna črta, ki ne bo potegnjena korektno. "Ko se določa meja, ne sme biti ne zmagovalcev ne poražencev. Če se mejna črta potegne v korist ene in škodo druge države, bo meja vedno izvor nesporazumov med državama," je dejal.

"Odločitev za ad hoc arbitražo ni premik naprej, ampak nazaj," je menil Pogačnik in dodal, da sta državi nekoč že bili dlje, namreč pri sporazumu Drnovšek-Račan. Kljub temu pa je po njegovem dobro, da se državi vračata za pogajalsko mizo.

S pravnega vidika je situacija popolnoma odprta, je menil Pogačnik, saj Slovenija nima nobenega pravnega zagotovila, da bo izpeljan kakršenkoli postopek, kaj šele, da bo postopek pripeljal do rešitve. Zdaj pa se je po njegovem mnenju le spremenila politika na obeh straneh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
20. 09. 2009 19.37
pazte, ko so srbi v času izginevanja ex-juge klicali, da hočejo gusle (rimaj!), smo jim mi vpili nazaj, da hočemo žgance (rimaj!). v času, ko se eni in drugi (ve-se-kateri) začenjajo po 60 letih lepše gledat in bodo obrambne ščite premaknili za 90stopinj, prvi v levo in drugi v desno, nič več pa drug proti drugemu, je še presneto važno kako govorimo z enimi in drugimi. Magari tudi o nekih naših SLO-CRO problemih, upoštevajoč seveda Eu in vse to. Kajti eni in drugi so že ne-tako-dolgo-nazaj pošiljali svoje fante v evropo red delat, ko so lokalcem stvari prehudo ušle iz rok. Pred nami in pred hrvati je s tole mejo in koridorjem zato še en velik zrelostni izpit. Če ne vidimo, da se SVET SPET BISTVENO SPREMINJA in to verjetno spet za naslednjih 50 let, bomo s svojimi problemi, ki so za njih verjetno relikt vse bolj irelevantne preteklosti, potisnjeni med redke evropske marginalce, ki se pač še med sabo ne znajo zmenit o svojih starih stvareh , kaj šele s kom močnim drugim o globalnih novih. Zato moje obžalovanje vsem, ki še živite v preteklosti in se ukvarjate s krivicami, ki so si jih nehote ali pa tudi ne nakopali naši slovenski dedi, in to tako, da jih vedno znova rešujete na nerešljiv način. prej ali slej ste postali cokla napredku in, kar je gotovo, škodujete interesom naših slovenskih vnukov.
sirotovka
20. 09. 2009 13.12
Zaslužki dvornega pravnika Mihe Pogačnika Absolutni rekorder med zunanjimi izvajalci vlade v obdobju 2004-2008 po višini prejetega državnega denarja je po pisanju Večera Miha Pogačnik. "Od zunanjega ministrstva je za vodenje meddržavne komisije za reševanje odprtih vprašanj slovensko-hrvaške meje pod Janševo vlado prejel skupaj 96.245 evrov, njegov inštitut Lustica pa jih je zaslužil še 106.530,94. Leta 2004 je še od kabineta predsednika vlade Ropa še za svetovanje na področju mednarodnega prava prejel 18.024 evrov", še piše Večer. Poleg tega je ustanavljal številne družbe in zavode: po neuspešnem sodelovanju z Dimitrijem Ruplom pri ustanavljanju diplomatske akademije je imel več sreče s soustanavljanjem Evropske pravne fakultete v Novi Gorici (kjer je prodekan, Rupel pa tam poučuje), bil je tudi soustanovitelj Nove univerze v Novi Gorici ... Ministrstva pa za pravno svetovanje najema (in plačuje) tudi več podjetij, katerih lastnik je Pogačnik. Toda tokratno razkrivanje podatkov o njegovih honorarjih in honorarjih njegovim podjetjem je Pogačnika tako razhudilo, da je odpovedal nadaljnje sodelovanje pri reševanju mejnega spora s Hrvaško. »Očitke o honorarjih z gnusom zavračam in ugotavljam, da smo tukaj tudi mi še nekoliko nevklopljeni v sistem nagrajevanja v zahodnih državah,« je bil oster že po srečanju mešane komisije v Šmarjeških Toplicah. V včerajšnjem telefonskem pogovoru je bil še bolj nezadovoljen: Ni prav mešati jabolk in hrušk, torej problema visokih plač v javnem sektorju in mojega honorarja. Jaz sem zasebnik in nimam zveze z javno sfero, temveč vladi svetujem s svojimi elitnimi intelektualnimi storitvami. Ker je - kot je dejal - »intelektualec in poslovnež«, pa se bo o morebitnem razdrtju še katere druge pogodbe, ki jo je sklenil z ministrstvi, odločal po potrebi. Kakšne so te potrebe, nam ni razkril. Po besedah njegovih prijateljev pa Pogačnik ne skriva, da ima rad luksuzne avtomobile in razkošne jahte. Te njihove namige potrjuje tudi zapis v hrvaškem tedniku Globus pred tremi leti, kjer so ga hrvaški novinarji na otoku Rabu slikali na dragi novi jahti znamke Raffaelli Maestral, dolgi 16 metrov.
Buena Vita
20. 09. 2009 10.19
ZAGOTOVO JO DOBIŠ SVET SE PROTI LOPOVOM BORI,NISI VEDEL
Buena Vita
20. 09. 2009 10.18
ANTONINO DOPOVEJ TI LOPOVU NAJ NE KRADE ČE TI USPE TE PREDLAGAMO ZA NOBELOVO NAGRADO
enadiaspora
20. 09. 2009 00.21
Zakaj pa ne bi potegnili prazgodovinsko mejo.Krapinski pračlovek jo je poznal najbolje,pa čeprav je imel kromanjonsko čelo.
ChaosAD
20. 09. 2009 00.14
kwa pa majo americani tle za pomagat k so nvem kok 1000 kilometrov prec .. nej grejo raj mehikance pa kanacane jeb.at z mejo!
zeleni_janez
20. 09. 2009 00.14
demidov6 bla bla bla :)))... vsak naj gre na sodisce z svojimi dokazi in vse bo jasno... vse ostalo je pa bla bla bla.... sodisca pa slovenija noce, ker nasi politiki niso tako pametni kot naprimer vinadap.. on ima dokaze iz londona sam ga nihce noce poslusat :))
demidov6
19. 09. 2009 23.01
dg, antonino ipd: zakaj se slovenija boji sodišč in s tem določbe kje je meja? saj se ne problem je samo v tem da si 2 drzavi predstavljata izhodisce kjer naj bi meja potekala drugace. Izhodisce naj bi bilo 25.6 (kar so se Hrvatje strinjali sele sedaj zgleda z Kosor Pahor sporazumom) vendar se strinja samo vladajoca garnitura, kaj pa ostale stranke ki so voljene od ljudstva ? kaj pa one ? ali se vedno verjamete blebetanjem oziroma papirckom ki niso ratificirani z obeh strani ? ze sam sporazum Drnovsek Racan je padel ravno zaradi ne ratifikacije tega sporazuma v saboru, pa je bil Racan ravno tako za kot je danes Kosorjeva. In ravno zaradi tega ker meja ni mala malica ampak bo za vedno napisana tako ter se bo ne glede na to ali je Hrvaska v EU se vedno kontroliralo to obmocje ki je slovensko z hrvasko policijo, vojsko ter sodisci se nimamo kej pogajat. vendar dokler sporazum ni ratificiran, ter dokler se ne umaknejo hrvati iz nasega ozemlja fizicno, kjer imajo fizicne prejudice na nasem ozemlju - se blokada ne bi smela dvigniti ter se nimamo o nicemer pogovarjati z mednarodnim pravom o pravicni meji. to je tudi isto kot je zbogar govoril: da je meja resena ze ce se samo dogovorimo o nacinu resevanja meje (ce se dogovirmo o arbirtrazi je zanj meja resena) medtem ko ostali razmisljamo da se meja resi prek ratifikacije sporazumov v obeh parlamentih, ter v samem fizicnem okolju. nato se pa lahko pogajamo z mednarodnim sodiscem seveda ce bo upostevalo kar obe strani pac zahtevata, dokler se to ne uredi, se pac ne dviga blokade. jest bi jim drugace dal samo eno moznost da se dogovorimo o 25.6 kot izhodisce ter z umikom njihovih fizicnih prejudicov na nasem ozemlju, ce se ne bi strinjali s tem bi pa bilo naslednjic pogajalsko izhodice leto 1918, ter sama mirovna konferenca o bivsi jugoslaviji ter razdelitivi morja ter ozemlja.
_dolfi_
19. 09. 2009 19.14
pa kaj se tile amerikanci v vsak drek mešajo...naj se raje zase brigajo!!!!
mori007
19. 09. 2009 17.18
Mal še pa bodo Hrvati mejili z Avstrijo!! Žalostno ampak resnično!! LP
justime
19. 09. 2009 16.28
zakaj se slovenija boji sodišč in s tem določbe kje je meja?in če so politiki tako prepričani zakaj potem popuščajo in ne upajo naprej voditi tako politiko?za mejo ne ve nihče kje poteka in so zato morali najeti tuje strokovnjake ki bodo povedali resnico. in slovenija mora popustiti pri blokadi ker je več kot polovica točk za večino evropskih voditeljev nesmiselna če ne celo smešna.in konec koncev je že dovolj tega sr.anja in političnih igric kdo bo koga kako. obe strani igrata umazano igro le naši so v prednosti ker so že v eu.
antonino
19. 09. 2009 15.38
ČE PA IMA TOLIKO SLOVENCEV,KOT TU VIDIM,TRDNE DOKAZE,DO KJE JE SLOVENSKO OZEMLJE,POTEM PA ČIM PREJ Z NJIMI NA HAŠKO SODIŠČE( VLADA JIH NAMREČ NIMA ),PA NAJ TO SAMO POTRDI IN STVAR JE REŠENA - NE VEM,ZAKAJ SE GA POTEM MI BOJIMO - NA TO BI RAD ODGOVOR VAS PAMETNJAKOVIČEV
HomoHominiLupus
19. 09. 2009 15.35
Hmmm, in se še HVALI, DA JE ZAVRNIL POMOČ Američanov!? Nam bodo ZDA ob naglo bližajočem popolnemu bankrotu potem še pripravljene ponuditi humanitarno pomoč? No ja, Pahor in Žbogar je res ne bosta potrebovala ..., pretežen del slovenskih državljanov bi jo že sedaj!
antonino
19. 09. 2009 15.32
vinadap će si res tako prepričan,da veš vse o tej meji -kar močno dvomin,dopovej to hrvatom,pa bo vse rešeno,če pa samo misliš,da kaj veš ,potem pa je bolje, da ne nakladaš.
Drum
19. 09. 2009 14.21
PAJTLERCA SMOTANA RAJE IZKLOPI RAČUNALNIK, KOT DA PIŠEŠ SAME BEDARIJE. MI NISMO PRAV NIČ KRIVI ZARADI TVOJEGA ZAVOŽENEGA POGLEDA NA VES SVET!
sherum
19. 09. 2009 14.17
Kaj se sploh imamo za pogajat z Hrvati o našem ozemlju in morju. To so nam Hrvati ukradli in Evropa mora posredovati da nam gospodje to vrnejo. V kolikor pa tega ne bodo poskušali napravit pa bomo šli na referendum in Hrvaški preprečili vstop v evropsko unijo
Inspire
19. 09. 2009 13.46
Mogoče smo naredili napako ,da smo zavrnili Američane .Clintonova bi znala biti zelo neodvisna ( bolj kot evropsko gospodje ).
zeleni_janez
19. 09. 2009 13.38
vinadap oh oh oh :)).... ok zanima te slovensko ozemlje :))... potem bo treba se kej italjanom in austrijcem rect :)))... vau kak je slovenija dejansko velika v tvoji glavi :))... tak so vcasih srbi sanjal o veliki srbiji pa se vse manjsi in manjsi... zdej se se vojvodina ce odcepit :))... kregat se o tem da slovenija ni odblokirala nadaljna pogajanja cro-eu je pa nesmiselno. :))...res je da jih lahko spet blokiramo ampak trenutno smo jih odblokiral... ma ni vazno :))... ka se pa vmesavanja tice so se pa vmesal vsi...ita,fra, cehi... amapak tud to ni vazno... da pa svedi simpatizirajo hrvate sm pa potegnil iz tvojih besed... rekel si da svedi potihem mislijo da mamo mi prav in so se zato umaknil... ce bi mel raj nas in bi blo to res bi glasno povedal hrvatom da tako ne gre...
Buena Vita
19. 09. 2009 13.36
pahot nas je skupčkal,izdal p,prodal ON ŽE VE ZAKAJ
vinadap
19. 09. 2009 13.26
zeleni_janez - kakor mi je znano,še nobeden ni odblokiral hrvaško,to bi lahko vedel. Mene Nemčija ne briga,mene briga Slovenija in njeno ozemlje,ki je nesporno naše,torej slovensko. Seveda se Švedi nočejo vmešavati,kakor se tudi niso želeli Italijani,Francozi,Nemci,Čehi in itd. EU je naša širša domovina,in ne poznam države,ki bi dejansko žugala nam,in se na vse preteke trudila za neko drugo,kot je sedaj Hrvaška.