
Na Zavodu za blagovne rezerve so pojasnili, da je v skladu z aneksom k pogodbi o nakupu ventilatorjev, ki so jo z Gorenjem sklenili 19. marca, dobavitelj zadolžen za "ustvaritev pogojev, s katerimi se zagotovi varna uporaba ventilatorjev in odgovoren poskrbeti za ustrezno namestitev ventilatorjev, ki se nanaša na prevzem, pripravo in preizkus, namestitev in zagon opreme, izobraževanje ter montažo".
Če dobavitelj tega ne bo mogel zagotoviti, bo zavod v skladu z določili pogodbe ustrezno ukrepal, so dodali. Kakšna so ta določila oziroma ali to pomeni razvezo pogodbe, niso pojasnili.
Glede na poročilo vlade o nabavi zaščitne opreme v času epidemije covida-19 je zavod za blagovne rezerve z Gorenjem, od katerega je 17. marca prejel ponudbo za ventilatorje, pogodbo sklenil dva dni pozneje. Za en ventilator so odšteli 36.104 evra, torej skupaj za 46 ventilatorjev 1.661.784 evrov.
TV Slovenija je v nedeljo poročala, da je Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) začasno prepovedala uporabo teh ventilatorjev, ker so bili v Slovenijo uvoženi s Kitajske brez vednosti proizvajalcev in potrebnih dovoljenj. Tako za omenjene ventilatorje ne morejo jamčiti, ker so bili izdelani in prodani za kitajski trg, kjer sicer imajo dovoljenje za uporabo. "Ker ni jasno, kdo je v prodajni verigi sodeloval, obstaja sum, da niso bili ustrezno transportirani, nameščeni in vzdrževani," so pojasnili proizvajalci ventilatorjev.
Prav ti pomisleki so najverjetneje razlog, da je agencija za medicinske pripomočke začasno prepovedala uporabo omenjenih ventilatorjev. Postopek namreč še ni zaključen, zato so zaenkrat povedali le, da obstaja sum, da bi lahko uporaba ventilatorjev Bellavista 1000 pomenila tveganje za javno zdravje.
Zavod za blagovne rezerve je tovrstne ventilatorje razdelil v splošne bolnišnice v Slovenj Gradcu, Novem mestu, Novi Gorici in Izoli ter v UKC Maribor. V treh bolnišnicah so pojasnili, da jih je JAZMP o začasni prepovedi uporabe ventilatorjev obvestila konec julija.
V šempetrski bolnišnici so povedali, da so prejeli šest ventilatorjev Bellavista, doslej pa jih še niso uporabili, niti vrnili. V Novem mestu so prejeli sedem tovrstnih ventilatorjev, prav tako jih še niso uporabljali. Trenutno jih imajo v skladišču. Tudi v UKC Maribor so prejeli sedem tovrstnih ventilatorjev, ki so deponirani v zaklenjenem prostoru.
Na zapis nekega uporabnika na družbenem omrežju Twitter se je odzval tudi žvižgač in zaposleni na Zavodu Ivan Gale, ki je zapisal, da problem ni v modelu ventilatorja, temveč v sodelujočih v prodajni verigi. Kot je zapisal on, je pogodbo podpisal Lojze Černe, aneks k pogodbi pa zdajšnji v. d. direktorja Tomi Rumpf.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.