Državno tožilstvo je v četrtek na preiskovalni oddelek Okrožnega sodišča v Ljubljani vložilo zahtevo za preiskavo v primeru Kengurujčki, so za STA potrdili na tožilstvu. Kriminalistično preiskavo o dogodkih v Zavodu Kengurujčki, ki so lansko jesen pretresli javnost, je sicer policija zaključila že januarja letos, ugotovljeno pa je bilo, da je 67-letna osumljenka Branimira Vrečar v obdobju med 1. oktobrom 2017 in 28. oktobrom 2018 v zavodu opravljala dela varuške, čeprav za to ni imela ustreznega strokovnega znanja in izobrazbe.
Njena vloga v zavodu je bila zgolj priprava obrokov, hišna gospodinja in morebitna pomoč varuškam, v resnici pa je odrejala, kdaj in kako se bo varstvo izvajalo, strokovne nasvete in opozorila varuške pa je zavračala, so januarja povedali kriminalisti.
Po ugotovitvah policije je 67-letnica z nekaterimi otroki neprimerno komunicirala, nanje je vpila in jih žalila. Nekaterim otrokom ni dovolila svobodne izbire, koliko bodo pojedli. Če so otroci hrano zavračali, jih je hranila na silo in jih k uživanju hrane ni vzpodbujala in ni uporabljala pozitivnih vzgojnih metod in sredstev.

Pri pripravi na počitek pa je po ugotovitvah kriminalistov za nekatere otroke uporabljala neetične in strokovno nesprejemljive načine in metode, na primer povijanje otrok v rjuho.
Na podlagi vseh zbranih obvestil so januarja zoper osumljenko na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložili kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja na škodo desetih otrok. Za navedeno kaznivo dejanje je sicer po kazenskem zakoniku zagrožena kazen zapora do treh let.
Geodetska inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti
Delovanje zavoda Kengurujčki je pod drobnogled vzelo tudi več inšpektoratov. Geodetska inšpekcija inšpektorata za okolje in prostor, ki je preiskovala najemni posel med lastnikom stanovanjskega objekta in zavodom Kengurujčki, je v nadzoru ugotovila, da dejanje ni prekršek.
V skladu z določbami zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin in obligacijskega zakonika je najemno razmerje izključno odplačno. Glede na poslana dokazila pa je inšpektorat ugotovil, da je bila za prostore zavoda Kengurujčki sklenjena posodbena, torej neodplačna pogodba.
Takšne pogodbe pa zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ne obravnava in ne določa obveznosti, zato inšpekcija ni izdala odločbe o prekršku ali vložila obdolžilnega predloga. Prekrškovni postopek so zato ustavili.
Spomnimo
Zavod Kengurujčki so policisti preiskovali zaradi sumov neprimernega ravnanja z otroki. Inšpektorat za šolstvo je že decembra lani potrdil, da so dejavnost varstva otrok tam opravljali na črno. Zavod, kjer naj bi malčke trpinčili, namreč ni bil vpisan v razvid izvajalcev programov za varstvo otrok, poleg tega nihče od tistih, ki so v prostorih zavoda na Viču v Ljubljani skrbeli za otroke, ni bil vpisan v razvid varuhov predšolskih otrok pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS.
Kljub temu je zavod staršem izdajal račune, opravljal razgovore z njimi pred vpisom otrok in jim omogočil ogled prostorov, ki jih je oddajal v podnajem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.