Na začetku oktobra so slovensko javnost pretresli posnetki, iz katerih je razvidno neprimerno ravnanje z otroki v zasebnem zavodu Kengurujčki. Lastnica zavoda naj bi otroke prisilno umirjala in hranila. Dogajanje je posnela vzgojiteljica, katere opozorila so v zavodu naletela na gluha ušesa, zato je posnetke pokazala staršem in skupaj so podali prve prijave na policijo. Že ob prvi prijavi so policisti začeli zbirati obvestila in dokaze o kaznivem dejanju zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja ter o tem obveščali tudi pristojne nadzorstvene institucije, med drugim finančno upravo in inšpektorat za delo.

'Staršev ne bomo kaznovali'
Na Finančni upravi trenutno preverjajo kršitve zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno in zakona o davčnem potrjevanju računov ter druge morebitne nepravilnosti, ki vplivajo na višino davčne obveznosti zavoda in fizičnih oseb, povezanih z njim. Na Fursu so nam potrdili, da preiskava še vedno poteka, trenutno pa zbirajo dokaze od vseh vpletenih. Kot so povedali, so starše otrok povabili na razgovor, saj ti posedujejo informacije iz prve roke o tem, kaj se je dogajalo v zavodu, za nejemanje računov, pa jih ne bodo kaznovali. Starši otrok so namreč za varstvo malčkov lastnici plačevali na roke, in sicer 365 evrov mesečno. Na računih, ki pa so bili izdani, naj bi bili podatki podjetja vzgojiteljice, čeprav naj jih ta naj ne bi nikoli videla, izdajal pa jih je direktor zavoda. Na Fursu še poudarjajo, da sicer preiskava še ni zaključena, zato bodo v primeru morebitnih nepravilnosti tudi ukrepali.
"Če je njihov edini greh to, da pri plačilu niso vzeli oziroma zahtevali računa, jih za te nepravilnosti ne bomo kaznovali," nam je zatrdil Stojan Glavač, predstavnik za odnose z javnostmi na Finančni upravi. Na vprašanje, ali ustanoviteljica zavoda Branimira Vrečar, ki je otroke trpinčila, z njimi sodeluje, nam niso želeli odgovoriti. "Preiskujemo vse vpletene, več vam trenutno ne morem povedati, saj preiskava še poteka," je povedal Glavač.
So pa nam povedali, da vodstvu zavoda Kengurujčki zaradi dela na črno grozi kazen med 1.000 in 7.000 evri, globe pa se seštevajo – torej, če bodo odkrili še več nepravilnosti, bo znesek še višji.

Od uvedbe davčnih blagajn niso kaznovali še nobenega potrošnika
Davčne blagajne so v Sloveniji začele delovati 2. januarja 2016. Takrat je veljalo, da globe grozijo tudi kupcem, ki ne bodo vzeli in hranili računa. Zakonski predlog namreč v 17. členu predvideva globo 40 evrov za kupca blaga oziroma storitve, če ne prevzame in obdrži računa neposredno po odhodu iz prostora prodajalca. Še več, po zakonu ste lahko kaznovani tudi, če računa ne zadržite do izteka garancijske dobe ali ga na zahtevo ne predložite pooblaščeni osebi. A na Fursu poudarjajo, da od uvedbe davčnih blagajn niso kaznovali še nobenega potrošnika, ki ob nakupu ali plačilu storitve ni vzel računa. Kot pravi Glavač, se raje osredotočajo na davčno upismenovanje mladih in dvigovanje davčne kulture v državi. "Namesto palice, jim damo raje korenček," pravi. Na vprašanje, ali se jim taka politika "splača", Glavač zatrjuje, da vsekakor. Potrošnike z nagradno igro "Vklopi razum, zahtevaj račun!" spodbujajo, da aktivno sodelujejo pri ugotavljanju morebitnih nepravilnosti. Na koncu v žrebanju razdelijo 30.000 evrov denarne nagrade.
"Namen nagradne igre je promoviranje uporabe davčnih blagajn pri poslovanju z gotovino in s tem povezanega jemanja računov, promoviranje plačevanja davka kot državljanske vrednote, krepitev davčne zavesti davčnih zavezancev, ki poslujejo z gotovino, in promoviranje elektronskega poslovanja fizičnih oseb z organizatorjem," piše v pravilih nagradne igre, ki jo vsako leto organizira Finančna uprava.
Policija: Preiskava še ni zaključena
Vprašanja o poteku preiskave smo poslali tudi na policijo, ki pa pojasnjuje, da kriminalistična preiskava v povezavi z nepravilnostmi omenjenega zavoda še poteka, zato več informacij ne morejo izdati. Zavod preiskujejo zaradi sumov kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, poleg zbiranja obvestil pa so opravili tudi hišne preiskave, zasegli so tudi nekaj predmetov. Poudarjajo, da v okviru preiskave sodelujejo tako s Fursom kot tudi z Ministrstvom za šolstvo.
Vprašanja smo poslali tudi na Ministrstvo za šolstvo, na odgovore pa še čakamo.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.