Joško Joras še vedno gladovno stavka, včeraj pa so mu podporo izrazili tudi člani Zavoda 25. junij. Kot so sporočili, Joška Jorasa podpirajo v njegovih prizadevanjih za ''zaščito človekovih pravic in spoštovanja pravne države, ki se zaradi onemogočanja uveljavitve pravnomočnega sklepa piranskega sodišča o odstranitvi ovir na dostopni poti na slovenskem ozemlju na levem bregu Dragonje grobo krši''.
Zavod 25. junij je ob tem izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti nepopravljivih zdravstvenih posledic, zato so Jorasa pozvali, naj premisli o smiselnosti gladovne stavke, saj po njihovem mnenju obstaja nevarnost, ''da bi del najodgovornejših v Sloveniji raje žrtvoval njegovo življenje kot odločno izpostavil zahtevo do Hrvaške, naj se umakne z delov nesporno slovenskega ozemlja in morja ter preneha s kršitvami človekovih pravic slovenskim državljanom na slovenskem ozemlju''.
Še enkrat so tudi pozvali predsednika vlade in druge pristojne ustanove, da nemudoma zagotovijo spoštovanje pravnomočnih sklepov piranskega sodišča in s tem uveljavitev pravne države, kar je upravičena zahteva Jorasa. ''Zaradi bližajoče uveljavitve arbitražnega sporazuma, ki bo vsaj začasno uzakonil sedanjo hrvaško zasedbo slovenskega ozemlja in morja, se čas namreč izteka. Zato delna pozitivna sprememba, ki jo predstavlja ureditev klančine pred robnikom za dostop na dovozno pot na levem bregu Dragonje, nikakor ni zadostna. Potrebna je takojšnja in celovita uveljavitev sklepa piranskega sodišča, ki zahteva umik vseh ovir za neomejeno gibanje na tem območju, torej tudi umik nezakonito postavljene zapornice,'' pravijo v Zavodu 25. junij, kjer tudi pričakujejo, da bo varuhinja človekovih pravic resno in odgovorno pristopila tudi k vprašanju kršitve človekovih pravic v primeru Joška Jorasa. ''Prav tako pričakujemo jasno opredelitev slovenskih političnih strank in civilne družbe,'' so še zapisali.
Jorasa podpira tudi civilna družba Slovenije za pravično mejo s Hrvaško
Jorasovo gladovno stavko, ki je njegova tretja po vrsti, je danes podprla tudi Civilna družba Slovenije za pravično mejo s Hrvaško, ki je vse poslance državnega zbora tudi pozvala, naj se opredelijo do Jorasovih zahtev, ki so podlaga za njegovo stavko. Poziv je naslovila tudi na Zbor za republiko, evropske poslance iz Slovenije in "vse, ki jim ni vseeno, kako živijo sodržavljani ob nedoločeni državni meji".
Hkrati Civilna družba Slovenije za pravično mejo s Hrvaško poziva k uveljavitvi zahteve iz pristopnih pogajanj, predvsem iz poglavja 31 – medsosedski odnosi, in da "Hrvaška končno stori realno dejanje in se umakne z okupiranega ozemlja". Predsednik vlade Borut Pahor pa naj od Hrvaške zahteva umik s slovenskega ozemlja in vzpostavitev stanja na dan 25. junij 1991 na kopnem in na morju.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.