Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil direktor zavoda Marjan Podobnik, so bili v zavodu že odločeni, da s torkom obnovijo aktivnosti za zbiranje podpisov zaradi nekaterih izjav najvišjih slovenskih politikov – tu je izpostavil predsednika Danila Türka in pravosodnega ministra Aleša Zalarja –, ki so po njegovih besedah poskušali relativizirati sklep državnega zbora o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato.
Prav tako so bili zaskrbljeni zaradi načrtov za spremembo referendumske zakonodaje, ki so bili po njegovih besedah uperjeni predvsem v preprečitev morebitnega referenduma o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Tretja zadeva, ki jih je motila, pa so bile napovedi, da bo Slovenija umaknila zadržke v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU, če bo Zagreb pristal na mediacijo, ne pa tudi umaknil sporne dokumente, ki prejudicirajo mejo s Slovenijo.
Toda po intenzivnih pogajanjih s predstavniki slovenske vlade, predvsem s premierom Pahorjem in predsednikom zunanjepolitičnega odbora DZ Ivom Vajglom, ki je tudi "vladni pogajalec" v zvezi z referendumom, so v Zavodu 25. junij po Podobnikovih besedah dobili zadostna zagotovila, da so lahko "nepreklicno odstopili od referendumskih aktivnosti".
Tako so od Pahorja in Vajgla po Podobnikovih besedah dobili zagotovila, da Slovenija ne bo odstopila od stališča, da je imela na dan osamosvojitve 25. junija 1991 prost dostop do mednarodnih voda, da je nadzorovala celoten Piranski zaliv, levi breg Mure in sporne zaselke ob levem bregu Dragonje. Prav tako sta mu zagotovila, da Slovenija ne bo umaknila zadržkov v hrvaških pogajanjih z EU zgolj zaradi njenega pristanka na mediacijo, dokler Hrvaška ne bo umaknila tudi spornih dokumentov in zemljevidov, je še povedal Podobnik.
Podobnik pozval tudi SSN h končanju aktivnosti
H končanju referendumskih aktivnosti je Podobnik pozval tudi SSN. Po njegovih besedah je SSN doslej uspelo zbrati zelo malo podpisov. Vendar pa bi bilo v primeru, da bi jih zbiral Zavod 25. junij, po Podobnikovih besedah vse drugače, saj so imeli na voljo že zbranih 200 aktivistov, pripravljene pa so imeli tudi radijske in televizijske spote, s katerimi so želeli državljanom pojasniti svoj prav. Izrazil je še prepričanje, da bi referendumska pobuda zagotovo uspela, saj naj bi po anketah, ki jih je opravil zavod, svoj podpis zagotovilo med 140.000 in 170.000 volivcev.
V SSN ne bodo prekinili zbiranja podpisov
Podobnikov poziv je bil po mnenju SSN nepotreben, saj so ga v preteklih dneh večkrat seznanili s tem, "da bomo ostali načelni v svojih dejanjih in stališčih in je vedel, da njegovim nerazumnim željam ne bomo ustregli,“ so sporočili z SSN. "Ne glede na trenutno stanje zbranih podpisov (okoli 1000), bomo z zbiranjem nadaljevali, saj je to naša odgovornost do podpisnikov pobude, odgovornost do slovenskega naroda in slovenske države,“ še pravijo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.