Na zavlačevanje je opozorilo Združenje borcev in udeležencev NOB iz Kopra, Izole in Pirana, Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij Tigr in Mnenjsko gibanje za slovensko Istro. Gre za ovadbi proti 54 osebam, med katerimi je na prvem mestu general Mario Roata, poveljnik italijanskih oboroženih sil na območju nekdanje Jugoslavije, in za ovadbo proti vojnim zločincem, ki so v noči s 7. na 8. avgust 1942 požgali vas Ustje pri Ajdovščini, ustrelili osem ljudi, nekaj pa jih odpeljali.
"Ovadba zoper italijanske vojne hudodelce je opomin, da ne moremo mirno gledati na izmišljene obtožbe IX. korpusa, medtem ko niti en italijanski vojni zločinec ni plačal za svoja dejanja," je dejal odvetnik Dušan Puh, ki je oblikoval ovadbo zoper 54 oseb, ki obsega 50 strani in vsebuje opis sto zločinov italijanskih okupatorjev. Medtem ko Puhovo ovadbo obravnava okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, je odvetnik Milan Lozej ovadbo oddal okrožnemu državnemu tožilstvu v Novi Gorici. Ovadba za zločinska dejanja v primorski vasi Ustje vključuje dokaze o dejanjih italijanskih vojakov. Od leta 1999 državno okrožno tožilstvo ni napredovalo, saj sodstvo doslej še ni vložilo nobene ovadbe ali postopka proti vojnim zločincem, kar je za organizatorje današnje okrogle mize nesprejemljivo.
Lozej je dejal, da je letos maja prejel od novogoriškega državnega okrožnega tožilca odgovor, da je v ovadbah navedenih premalo podatkov o glavnih osumljencih, saj ni znano očetovstvo, rojstni podatki ne naslov stalnega bivališča. Odgovor je pobudnike ovadbe zoper italijanske vojne zločine razjezil, saj ne razumejo, zakaj se slovensko sodstvo ne obrne na italijansko, ki je po pariški mirovni pogodbi dolžno sodelovati v postopku in zagotoviti navzočnost storilcev in prič. Udeleženci novinarske konference menijo, da je dolžnost države, da spelje postopek in zadosti pravici.
"Oglašamo se, ker se pojavljajo v Italiji nesprejemljive težnje po kriminalizaciji našega naroda. Obnavljajo se pretekli spopadi s stalno izzivalno propagando, s pritiski na slovensko manjšino v Italiji in s potvarjanji zgodovine," je sodno preganjanje udeležencev NOB v Italiji povzel član Mnenjskega gibanja za slovensko Istro Lucian Pelicon. Organizatorji okrogle mize menijo, da smo priča pritisku italijanskih medijev in spreminjanju zgodovinskih dejstev ter vplivu na javno mnenje v Italiji in po Evropi.