Jožef Vajdič že 14 let živi v tem naselju, ki mu pravijo Zeleni gozdiček. Danes opazuje, kako mu je voda v 20 minutah vzela vse. "Parket in ostale stvari so morale iti ven. V stanovanju je bilo 20 do 25 centimetrov vode izpod stropa, stanovanje je katastrofalno, oprema, vse je uničeno," nam je pripovedoval. Srečo ima, da se je rešil. Te dni z ženo živita pri sorodnikih v Kranju. Noči so od takrat težke, polne solz, skrbi in neprespane, pripoveduje. "Žena to noč ni nič jokala, že to je bilo boljše. Ni enostavno, si navezan na to in vse, kar si imel, izgubiš v trenutku," doda.
V tej soseski je popolnoma uničenih 14 stanovanj, 115 avtomobilov, vse kleti, v stanovanjih je bilo skoraj dva metra vode. Tudi pri Mojci Malovrh, ko se je zbudila, je vodo imela že do kolen, atrij pa je bil napolnjen z njo. "Da sem se rešila, se še danes čudim sama sebi. Avta nimam več, stanovanja nimam več. Imam pa življenje." Ker takih katastrof na tem območju ni nihče pričakoval, veliko stanovalcev ni imelo zavarovanih stanovanj proti poplavam.
"Od zavarovalnice za stanovanje ne pričakujem kaj dosti. Kot upokojenec imam za sprotne stroške, in če ne bom dobil sredstev, lahko edino prodam to stanovanje pod ceno in grem, ne vem, kam," nemočno pove Vajdič. "14 nas je v vrsti, ki smo izgubili vse, tisti, ki so imeli ta del zavarovan, dobijo na enoto 4.000 evrov. To je ogromno denarja takrat, ko nimaš nič, ampak to ni zavarovanje," še doda Malovrhova.
Zdaj so ostali le kupi odpadkov. Zavarovalnice zato priporočajo, da vso škodo fotografirate in dokumentirate. Iz Generalija, denimo, opozarjajo, da tehnično opremo shranite, saj so vrednosti različne, enako tudi v zavarovalnici Sava in Triglav. Predlagajo, da v kolikor to ni ogrožajoče, zaradi lažje ocene in dokazovanja vrednosti do izplačila odškodnine hranijo predmete večje vrednosti, medtem ko tehnično opremo, npr. računalnike, stroje, če je le možno, shranijo, saj so vrednosti zelo različne, včasih zelo visoke. Uroš Metličar, direktor službe za premoženjske škode v Zavarovalnici Triglav, stranke svari, naj ne hitijo in naj pazijo nase, na svoje zdravje ter postorijo najbolj nujne stvari. "Ko pa so vsi ti pogoji izpolnjeni, potem naj prijavijo škodo."
V tem času pa obstajajo dobri ljudje in pridne roke, dela je veliko, prihajajo iz vse Slovenije. Ena izmed njih je tudi Anja Lekšan Troha, ki pripoveduje, da v enem stanovanju trenutno dela 30 ljudi. "Lahko si predstavljate, koliko je potrebno, da bi se nekaj poznalo," doda. K prostovoljstvu pa poziva tudi Lidija Kren, saj je pomoč še kako potrebna.
Finančno pomoč zbirajo tudi na posebnem humanitarnem računu, a kot prosijo, ta trenutek potrebujejo veliko pridnih rok za te kupe odpadkov, v katerih so tudi uničeni dragoceni spomini.
Lions klub Domžale
Cesta Radomeljske čete 1
1235 Radomlje
TRR: SI56 6100 0002 2579 328
Sklic: 99
namen: CHAR - poplave 2023 Zeleni gozdiček
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.