Po prvih podatkih je zaradi ujme po vsej Sloveniji nekaj tisoč poškodovanih stanovanjskih in poslovnih objektov, prve ocene pa kažejo, da je škoda velika, je dejal minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač. "V vseh teh primerih ima država ustrezne rezerve in tudi v tem primeru bo tako. Sredstva bodo črpana iz ustreznih rezerv, v enem delu, kar se tiče infrastrukture, pa tudi na ustrezen način prerazporejena v skladu s prioritetami, ki bodo določene," je dejal.
Ob tem je ocenil, da je najbolj pomembno dejstvo, da so ohranjena vsa življenja, materialna škoda pa da je velika in se jo vedno da sanirati. Manjši del sanacije državne infrastrukture že poteka, predvsem gre za reševanje manjših poškodb in odstranjevanje naplavin. V nadaljevanju bodo po Černačevih besedah prioritetno sanirane tiste ceste oz. komunikacije, kjer ni prehodnosti, v zadnjem koraku pa bodo opravljeni večji posegi, kjer bo to potrebno.
Znova se je zgodila katastrofa velikih razsežnosti, pa je ob obisku Zgornje Savinjske doline ocenil minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ter napovedal pripravo sanacijskega načrta. Kot je izpostavil, bo treba najprej odpraviti posledice poplav, poravnati račune do gasilcev in civilne zaščite, ki se je znova odigrala levji delež reševanja v prvih dneh.
Za sredstva za poravnavo prvih posledic bo morala država poseči v proračunsko rezervo. Sledil bo sanacijski program, ki ima žal ponavadi prepočasno izvajanje, pravi Bogovič. Koliko sredstev bo lahko država zagotovila, minister ni mogel povedati, saj je pomemben tudi obseg in vlada se lahko o tem odloča sama.
Minister za obrambo Aleš Hojs si je s helikopterjem ogledal poplavljeno Podravje in ob tem ocenil, da so razmere "res katastrofalne". Po pogovoru s Černačem in Bogovičem je dobil "precej veliko oceno škode, ki je nastala na prometni in drugi vodni infrastrukturi". Predsednik vlade Janez Janša je po njegovih besedah naročil, da se do srede pripravi prvo poročilo, vključujoč prve ocene škode. Hojs pričakuje, da bo vlada o prvih ukrepih za sanacijo škode odločala v četrtek.
Zavarovalnica Maribor: najmanj 10 milijonov evrov škode
Na Zavarovalnici Maribor ocenjujejo, da bo škode za najmanj 10 milijonov evrov. Največja je na območju Maribora, Ptuja, Ormoža, Slovenj Gradca in Celja. Poškodovani so tako stanovanjski objekti kot tudi infrastruktura – železnice, elektro omrežje, na Koroškem pa je bilo poškodovanih tudi veliko poslovnih objektov, je za 24ur.com povedala Natalija Postružnik, direktorica službe za odnose z javnostmi pri Zavarovalnici Maribor.
Popis škode se je že začel. Prijave škod zaradi poplav v zavarovalnici obravnavajo prioritetno. Prve škode bi tako lahko izplačali že konec tega tedna. Postružnikova je še pojasnila, da se lahko postopek tudi zavleče, ker morajo najprej počakati, da voda odteče in da se vsaj deloma zadeve posušijo, saj šele tako lahko vidijo dejansko škodo. Postružnikova je še pojasnila, da če je obseg škode manjši, ogled cenilca včasih niti ni potreben, ampak lahko zadostujejo tudi fotografije.
Klicev imajo zelo veliko, za zavarovance sta na voljo dve brezplačni telefonski številki 080 19 20 ali 080 19 21. Ker pa je samo na najbolj prizadetem območju, v Malečniku in Dupleku, več kot 2000 zavarovancev, so vzpostavili posebne telefonske številke, in sicer za Maribor in okolico 02 2332 350, 02 2332 494, 02 2332 564 in 02 2332 429, za območje Ptuja in Ormoža pa je na voljo številka 02 2332 833.
Postružnikova je še opisala, kaj lahko zavarovanci naredijo sami, da bi zavarovalnice čim prej zaključile postopek. Poudarila je, da je vsekakor treba najprej zavarovati sebe, saj so reke še vedno deroče. Nato je treba preprečiti, da bi se škoda širila. Poškodovane stvari potem fotografirajte, če se le da, jih ne premikajte, potem pa jih zložite na kup, kjer lahko počakajo na cenilca. Že pri klicu na zavarovalnico je treba imeti pripravljeno številko police ali pa vsaj podatke, kdo je polico sklenil, je še pojasnila Postružnikova.
Zavarovalnica Triglav: škode za vsaj 10 milijonov evrov
Zavarovalnica Triglav pričakuje okoli 6000 prijav škod. Po dosedanjih ocenah naj bi nastala škoda znašala približno 10 milijonov evrov, vendar pa bodo natančnejši podatki znani šele v naslednjih dneh, ko se bodo razmere umirile, so sporočili z zavarovalnice.
Oškodovanci se lahko za pomoč pri prijavi škode obrnejo na svojega zavarovalnega zastopnika, na najbližje predstavništvo ali na sedež območne enote Zavarovalnice Triglav. Za prijavo škode je na voljo 24-urna dežurna brezplačna telefonska številka 080 555 555 ali e-prijava prek spletne strani.
Pri prijavi škode naj zavarovanci poškodovane stvari navedejo čim natančneje ter obvezno pripišejo tudi kontaktno telefonsko številko, elektronski naslov in številko transakcijskega računa za nakazilo zavarovalnine. V Triglavu zavarovancem še svetujejo, da s prijavo škode ne hitijo. Upoštevali bodo namreč tudi prijave, ki bodo prispele v prihodnjih dneh, ko se bodo vremenske razmere dokončno ustalile. Prijave obravnavajo ažurno, škodo pa izplačujejo že naslednji dan po oceni, če se stranka z oceno strinja, so sporočili.
Matej Ferlan, izvršni direktor za škode premoženjskih zavarovanj pri Zavarovalnici Triglav, je še pojasnil, da bo pravo številko škode moč podati šele, ko se bo voda popolnoma umaknila. Dodal je, da so na prizadeta območja poslali vse razpoložljive sodelavce.
Adriatic Slovenica: škode do dva milijona evrov
Po prijavah škod, ki so jih zbrali v zavarovalnici Adriatic Slovenica, je največ škode nastalo v Vipavski dolini oz. na Goriškem in Bovškem, v začetku tega tedna pa še več na Koroškem, Štajerskem in Celjskem območju oz. v Savinjski dolini. Glavnino prijav z vzhodnega dela Slovenije še pričakujejo.
"Po dosedanjih ogledih škod naših cenilcev in še neogledanih prijavah ocenjujemo, da škode lahko dosežejo od 1,5 do 2 milijona evrov, a poudarjamo, da gre za prve ocene in ne za uradne podatke," so zapisali. Večina prijavljenih škod se nanaša na gradbene objekte, stanovanjske predmete in avtomobile. Cenilcem, ki so na terenu že ves teden, v regijah vzhodne Slovenije delo onemogoča tudi neodtekla voda, saj so cenitve mogoče šele, ko voda odteče.
Zavarovancem svetujejo, naj ne hitijo s prijavami škod, saj bodo prijave sprejemali še ves naslednji teden oz. vse do takrat, ko bo treba. Svetujejo jim, naj zaščitijo svoje premoženje, da se škoda ne povečuje, kolikor je to v teh razmerah mogoče. Škodo lahko prijavijo, vendar jim svetujejo tudi, naj počakajo, da voda odteče ali jo izčrpajo, škodo fotografirajo, shranijo poškodovane predmete in šele nato obvestijo zavarovalnico. Zavarovalnica Adriatic Slovenica sicer škode v teh poplavah rešuje prednostno.
Zavarovalnica Generali: za zdaj 500.000 evrov škode
V zavarovalnici Generali so doslej prejeli okoli 100 prijav premoženjskih škod, ocenjujejo pa, da jih bo vsaj še enkrat toliko. Groba ocena škod je zaenkrat 500.000 evrov. Poleg tega pa so prejeli tudi nekaj prijav škode na vozilih, ki jih je zalila voda.
Zavarovalnica Tilia: večino prijav še pričakujejo
Z zavarovalnice Tilia so sporočili, da prijave škod šele prejemajo, zato tudi še nimajo zanesljivega podatka o skupni višine škode. Tudi na zavarovalnici Tilia svoje zavarovance pozivajo, naj v primeru nastanka škodnega dogodka najprej poskrbijo za svojo varnost.
Dodali so, da je škodo treba prijaviti, dokler so vidne posledice poplave, pomembno pa je tudi, da so poškodovane in uničene stvari shranjene, saj lahko le tako cenilec oceni škodo. Prav tako priporočajo fotografiranje nastale škode. Zavarovanci Zavarovalnice Tilia lahko škodo prijavijo na različne načine, med drugim prek spletnega portala e-Tilia ali na telefonsko številko številko 080 22 45.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.