V sredo se je v poznih popoldanskih urah nad državo razbesnelo neurje z močnim dežjem, ki je najprej zajelo severovzhod države, območje Beltincev, zvečer pa predvsem območje Ljubljane.
Zalilo je objekte – šole, dijaške domove, tudi urad predsednika republike in državni zbor, pa ceste, parkirišča in podvoze, v visoki vodi je obtičalo več osebnih vozil. Promet je med drugim obstal pred podvozi na Celovški, Dunajski in Šmartinski cesti. Zalilo je tudi podhod Plava laguna in železniško postajo. V prestolnici tako hudega naliva v 160-letni zgodovini meteoroloških meritev še ni bilo.
Kot so nam odgovorili z Zavarovalnice Triglav, zavarovance spodbujajo k prijavi škode na daljavo. To lahko storijo preko njihove spletne strani ali mobilne aplikacije. Za pomoč pri oddaji škodnega zahtevka se zavarovanci vedno lahko obrnejo tudi na svojega zastopnika ali najbližje predstavništvo oziroma območno enoto zavarovalnice. Kljub temu da za prijavo škode običajno velja tridnevni rok po njenem nastanku, zavarovalnica v primeru tovrstnih dogodkov upošteva tudi kasnejše prijave.
Prijave in popis škode na terenu sicer še potekajo, pričakujejo pa številne škodne primere. O skupni višini nastale oziroma prijavljene zavarovane škode trenutno še ne morejo govoriti. Na Zavarovalnici Generali odgovarjajo, da so do zdaj prejeli 100 prijav škode, pričakujejo jih še več. Ob tovrstnih škodnih dogodkih sicer zavarovancem svetujejo, naj najprej poskrbijo za lastno varnost in preprečevanje nastanka večje škode, nato naj prijavijo škodo in zadržijo dokaze in fotografije. Zavarovanci naj prijavo opravijo v roku enega meseca, vendar pa morebitna zamuda ne pomeni, da izgubijo zavarovalne pravice.
Na Zavarovalnici Sava svetujejo, naj zavarovanci škodo prijavo prek spletne prijave, saj lahko na isto mesto naložijo tudi fotografije in ostalo potrebno dokumentacijo.
V nekaterih večstanovanjskih objektih, kot je ljubljanska Situla, je poplavilo garažo, zavarovalnice pa smo vprašali, kdo v tem primeru prijavi morebitno škodo na avtomobilih. Na Triglavu pravijo, da ko enkrat poplavna voda doseže spodnji rob v kabino, temu običajno sledi večji obseg škode. Ta je krita v okviru delnega kaska kombinacije B - požarne nevarnosti in naravne nesreče, pri tem pa ni pomembno, ali je vozilo na prostem ali v garaži. Škodo po kasku prijavi lastnik avtomobila.
S Save odgovarjajo, da škodo na avtomobilu prijavijo njihovi lastniki, ki imajo sklenjeno ustrezno zavarovanje avtomobilskega kaska. Na Generali pravijo, da lahko upravljalec stavbe prijavi škodo v okviru sklenjenega premoženjskega zavarovanja za zavarovanje nepremičnine.
'Če vozniki sami zapeljejo na poplavljeno območje, do izplačila škode niso upravičeni'
Ali so do odškodnine upravičeni tudi lastniki avtomobilov, ki so obtičali v poplavljenih podvozih? "Če vozniki sami zapeljejo na poplavljeno območje, do izplačila škode zavarovanci niso upravičeni. Voznikom zato svetujemo, da v primeru, da naletijo na poplavljeno območje, vožnje raje ne nadaljujejo. Pod vodo se namreč lahko skriva tudi odprt jašek ali poškodovano cestišče," pojasnjujejo na Triglavu.
Na Savi pravijo, da kasko zavarovanje krije tudi škodo, ki je nastala na vozilih, če so obtičala v poplavljenih podvozih. Obseg in kritje se določita ob cenitvi avtomobila.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.