Ministrstvo za okolje in prostor je danes prejelo sodbo upravnega sodišča, s katero je sodišče na tožbo Uroša Macerla iz okoljevarstvene organizacije Eko krog Lafarge Cementu odpravilo okoljevarstveno dovoljenje. Odločilo je še, da se zadeva vrne organu prve stopnje v vnovični postopek.
Macerl je povedal, da je zaradi te odločitve sicer srečen, obenem pa je tudi previden, saj se je v preteklosti že zgodilo, da je Lafarge Cement ostal brez okoljevarstvenega dovoljenja za sežig odpadkov, potem pa ga znova pridobil. "Bodimo previdni, saj še ne vemo, zakaj je bilo okoljevarstveno dovoljenje odpravljeno. Ne vem, kaj je v razsodbi napisano, upam, da je sodišče obdelalo točko po točko in da ne gre za kakšno manipulacijo," je pojasnil.
Poudaril je, da je nad vsemi okoljskimi ministri, ki so v samostojni Sloveniji vodili resorno ministrstvo, zelo razočaran. Pri vseh je namreč v zvezi z Lafarge Cementom, ki po mnenju Eko kroga sežiga odpadke, nevarne za življenje prebivalcev Zasavja, doživljal ignoranco. "Morda še najmanj pri Janezu Podobniku, ki na žalost ni imel dovolj karizme, da bi rešil probleme glede Lafarge Cementa," pravi Macerl.
'Direktorji padajo eden za drugim'
Na vprašanje, kako komentira imenovanje novega direktorja, je Macerl odgovoril, da družba vse direktorje obdrži, dokler imajo kredibilnost, ko jo izgubijo, pa jih zamenja. "V Eko krogu imamo le resnico in zanjo živimo, v Lafarge Cementu tega nimajo, zato njegovi direktorji padajo drug za drugim," meni Macerl. Glede Viranta je dejal, da je v Lafarge pripeljal sežig 100 ton nevarnih odpadkov dnevno, vključno z rakotvornim benzenom, in za to svoje dejanje prejel nagrado, zdaj pa gre na drugo delovno mesto v Avstrijo.
Macerl okoljskemu ministrstvu očita, da Zasavci, ki nasprotujejo sežigu odpadkov, "razen paketa posebej za njih prirejenih podatkov o obremenjevanju zraka, kopice laži in zavajanj" niso dobili ničesar. "Kakor, da se z vlado nismo nikoli pogovarjali in kakor, da se nismo nikoli ničesar dogovorili. Mehanizmi navidezne demokracije so res delovali, saj se nas je poslušalo, vabilo v razne komisije, in to je bilo tudi vse. A mi nismo več naivni! S tem nas ne morejo več zadovoljiti ali umiriti," je sklenil.
Eko krog: Podatki o onesnaževanju še vedno ne držijo
Z zadnjo spremembo uradnih podatkov onesnaževanja okolja s strani večjih industrijskih onesnaževalcev se je upravičeno pojavil sum v verodostojnost objavljenih podatkov, vendar pa tudi sedaj objavljeni podatki najverjetneje ne držijo, pa so danes sporočili iz Eko kroga.
''Naj spomnimo, da se na novo objavljeni podatke za Lafarge Cement od prej objavljenih razlikujejo celo za faktor od dva- do trikrat. Praviloma v korist onesnaževalcev in v škodo okolja, le v zelo majhni meri pa v škodo onesnaževalca. Zato smo v Eko krogu na podlagi poročil, ki smo jih dobili od ministrstva za okolje in prostor, opravili svoje izračune in ugotovili, da tudi sedaj objavljeni podatki najverjetneje ne držijo,'' so zapisali aktivisti.
Od Agencije RS za okolje (ARSO) zato zahtevajo, da jim poda izračune z vsemi potrebnimi obrazložitvami, ki bodo pojasnili, kako so pridobljeni sedaj objavljeni podatki, ter tudi izračune, kako so bili pridobljeni podatki prejšnje objave. 'Zagotovo pa pregled poročil meritev izpustov snovi v zrak za nazaj pokaže, da v primeru Lafarge Cementa prihaja do manipulacij v korist onesnaževalca. Zgovoren je primer izpustov prahu za leto 2005. To leto je pomembno zato, ker je bil takrat narejen sanacijski program za Lafarge Cement, opravljenih je bilo dvoje meritev, poročila meritev izpustov snovi v zrak pa so se pred javnostjo skrivala več kot pet let,'' pravijo aktivisti.
Sedaj so po lastnih navedbah ta poročila končno dobili in ugotovili, da je bilo opravljenih dvoje občasnih meritev izpustov snovi v zrak, meritve pa je opravila pooblaščena ustanova Zavod za zdravstveno varstvo Maribor ob normalnih pogojih obratovanja.
V primeru izpustov prahu so prve meritve maja 2005 pokazale, da Lafarge Cement iz dimnika izpusti 31 ton prahu. Nato so septembra 2005 izvedli še ene meritve in ugotovili, da iz dimnika izpusti le 4,8 tone prahu. Po navedbah Eko kroga so se upoštevale le druge meritve, k 4,8 tone prahu so dodali še druge izpuste prahu in Arso je kot uradni podatek objavil, da je Lafarge Cement v letu 2005 v okolje izpustil skupaj 6,8 tone prahu.
Na podlagi takšne manipulacije je bil sprejet strokoven konsenz, da so v Lafarge Cementu problematične le emisije SO2, opozarjajo v Eko krogu, kjer ministra za okolje Roka Žarnića sprašujejo, ali je namerno zavajal slovensko javnost ali pa je Arso zavedel tudi ministrstvo. Od njega zahtevajo, da se opredeli do omenjenega zavajanja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.