Afera s skrivnimi računi, preko katerih se je v devetdesetih letih kupovalo orožje za Hrvaško, dobiva razsežnosti tudi v Sloveniji. Državi naj bi namreč povezoval račun s šifro ''Dragica'', ki je zagotavljal nabavo orožja in na katerega naj bi denar nakazovala tudi Slovenija.
O računu se je spet začelo govoriti v okviru preiskave proti hrvaškemu generalu Vladimirju Zagorcu, ki je bil med vojno na Hrvaškem zadolžen za nabavo orožja. Po nekaterih podatkih se je okoristil z več kot milijardo nekdanjih nemških mark.
V okviru preiskave njegovih bajnih zaslužkov so Hrvati zahtevali, da se odprejo tajni računi, prek katerih je posloval. Ob tem pa se postavlja vprašanje, zakaj česa takega ni zahtevala Slovenija med preiskovanjem orožarskih afer. Zadeva se je zataknila na tožilstvu, ki bi moralo od preiskovalnega sodnika zahtevati, naj odredi takšen vpogled na računih v tujini. Zakaj se je to zgodilo, na tožilstvu niso pojasnili. "Niti državni tožilec, ki je zahtevo za preiskavo vložil na sodišču, niti tisti, ki je po opravljeni preiskavi zaradi pomanjkanja dokazov odstopil od pregona, nista več na državnem tožilstvu. Tudi sicer pa državni tožilci svojih utemeljitev, zakaj izvedbo katerih dokazov predlagajo v konkretnih kazenskih postopkih, ne pojasnjujejo medijem," je pisno sporočila generalna državna tožilka Barbara Brezigar.
Kaj bi torej pomenilo odprtje računov? "Če so bila nakazila s teh računov tudi na slovenske legalne ali ilegalne račune, potem se pa utegne nekaj tega smradu in dima oprijeti tudi nekaterih ljudi v Sloveniji,“ meni nekdanji direktor uprave kriminalistične policije Mitja Klavora, ki je posle tudi preiskoval.
Hrvaški mediji so poročali, da se je z Zagorcem sestal tudi nekdanji direktor Vojaške obveščevalne službe Andrej Lovšin, vendar slednji to srečanje zanika. Vedno sem sodeloval z generalom Ivanom Čermakom, nikoli z Zagorcem, je zatrdil. Zagorca sem spoznal pred 16 leti, v času najhujše agresije na Hrvaškem, vendar se z njim nisem pogovarjal o vojni pomoči Slovenije Hrvaški, je pojasnil. ''Kar pa se tiče računa ''Dragica'' lahko trdim, da slovensko ministrstvo za obrambo niti jaz od 1990 do 1994 nismo imeli ničesar z njim,'' je še dejal Lovšin. Čermak je na haaškem sodišču sicer obtožen za zločine med operacijo Nevihta leta 1995.
Viri 24ur z obveščevalne službe pa trdijo, da so z Zagorcem veliko poslovali. Tudi preko spornih računov, čeprav to njegov odvetnik zanika. "Gospod Zagorec mi je rekel, da o tem ne ve nič. Za tajni račun Dragica doslej ni vedel, niti ni delal prek njega, ko je kupoval orožje za Hrvaško,“ je zagotovil njegov odvetnik Zvonimir Hodak.
Kdo so bili imetniki računa Dragica in koliko denarja se je prelilo prek njega, ni jasno. Premier Janez Janša sicer zatrjuje, da so posli potekali transparentno in zakonito. "Problem je, da ne spregovorijo tiste kronske priče, nekdanji ministri in predsedniki vlad, ki pa vedo največ o tem, kaj se je dogajalo,“ pravi Klavora. Ti komentarje še vedno zavračajo, kar pa bi se spremenilo, če bi jih povabili, na primer, pred parlamentarno preiskovalno komisijo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.