
Eden je dobil hudo poškodbo in je v Kliničnem centru, pri ostalih dveh pa je šlo za zastrupitev srednje oz. nižje stopnje in sta zdaj v domači oskrbi, je pojasnil direktor uprave Policijske uprave Ljubljana Branko Slak. Delni rezultati analize, v kateri preiskujejo vzorce snovi iz sodov, so pokazali, da so bile v sodih različne snovi, kot npr. kromati in sulfati. Poteka pa tudi analiza vode iz vodnega zajetja, a zaenkrat ni podatkov, da bi bila onesnažena, je dejal načelnik urada kriminalistične policije Drago Menegalija.
"Odstranili smo približno pet ton nevarnih snovi, ki še niso iztekle, ostalo je izteklo po površini in deloma tudi v zemljino, je povedal Tomaž Rigler s Komunale Grosuplje.
Iz kemijskega inštituta Ljubljana so sporočili, da so analizirali dva vzorca. Prvi vsebuje precej raztopljenih snovi, šlo pa naj bi za amonijakalno jedkalo, ki je onesnaženo z bakrovimi solmi, predvsem kloridom. Drugi vzorec je močno kisel in kaže na prisotnost žveplene kisline, ki je onesnažena z neznano snovjo. Ugotavljajo, da oba vzorca predstavljata za okolje nevarne snovi, ki jih je treba odstraniti in ustrezno uničiti.
Gasilci preprečili dodatno izlivanje
Kot je povedal Menegalija, je bil ljubljanski Operativno-komunikacijski center v nedeljo okoli 16. ure obveščen, da se je na območje Zagradca v občini Ivančna Gorica pripeljala oseba s tovornim vozilom, ki želi odvreči sode z neznano snovjo v naravo. Policisti so nato prijeli osumljenca - 24-letnika iz Kamnika. Ugotovili so, da se je v nedeljo pripeljal s tovornim vozilom, v katerem je imel devet plastičnih 200-litrskih sodov, ki jih je prevzel od drugega osumljenca - 33-letnega moškega z območja Domžal. Odpeljal jih je v gozd v bližini Zagradca, sode porinil na jaso in odstranil zamaške, tako da je iz sodov začela teči tekočina. Šele gasilci so preprečili nadaljevanje iztekanja tekočine. Že v soboto pa je pripeljal 28 60-litrskih sodov in pet 25-litrskih sodov, iz katerih je na enak način izpustil tekočino. Podatkov o tem, kdo so lastniki teh sodov, še ni. Vendar je Menegalija potrdil, da obstaja možnost, da je vpletena tretja stran.

"Oba osumljenca so že izpustili," je dejal Menegalija. Policisti zdaj še naprej raziskujejo primer, pri katerem naj bi šlo za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti. Za osnovno obliko tega kaznivega dejanja je predvidena zaporna kazen do treh let, če pa so bile povzročene hujše posledice, tudi do pet let, je opozoril Menegalija.
Slak je povedal, da je bila zaradi poškodb omenjenih treh kriminalističnih tehnikov že ustanovljena posebna delovna skupina, ki bo ugotovila vse okoliščine tega primera in napisala poročilo.
Po njegovih besedah v letošnjem letu so oz. še vedno zbirajo obvestila o sumu kaznivih dejanj za štiri primere onesnaženja okolja, in sicer poleg omenjenega še najdbo osmih kovinskih sodov z neznano snovjo na Rjavi cesti, izlitje nevarne snovi na Savski cesti in najdbo sodov z neznano snovjo na Koželjevi.