Predsednik Mandatno-volilne komisije DZ Mitja Horvat je za jutri sklical šesto nujno sejo. Na dnevnem redu bo zahteva za uvedbo postopkov po 1. odstavku 13. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. V omenjenem odstavku piše, da komisija lahko uvede postopek zaradi suma korupcije, kršitve predpisov o nasprotju interesov, omejitvi poslovanja ali o lobiranju ali zaradi ocene in odprave posamičnih ali sistemskih korupcijskih tveganj ali kršitev etike in integritete javnega sektorja.
Iz priloženega gradiva je razvidno, da bodo na predlog Jožeta Tanka razpravljali o imenovanju kandidatov za člana Evropske komisije. To naj bi postala prav nekdanja premierka Alenka Bratušek, ki je bila predlagana skupaj s sedanjim in nekdanjim ministrom za zunanje zadeve Karlom Erjavcem in evropsko poslanko Tanjo Fajon. Kot je v gradivu zapisal Tanko, je Bratuškova predlagala samo sebe in tako kršila zakon o integriteti, meni pa tudi, da bi lahko s tem zlorabila svoj položaj. Zadevo sicer že obravnava protikorupcijska komisija (KPK).
Med vabljenimi na sejo so predsednik vlade Miro Cerar, Bratuškova, Erjavec, kmetijski minister Dejan Židan, predsednik protikorupcijske komisije (KPK) Boris Štefanec in vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Nataša Goršek Mencin.
Kandidaturi Bratuškove je sicer nasprotoval tudi Cerar, a predsednika prihodnje Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja ni uspel prepričati, da bi za kandidata za slovenskega komisarja izbral nekoga drugega.
Ni pa še znano, ali bo parlamentarna komisija razpravljala tudi o Cerarjevi prepozni prijavi premoženja. Za takšno dejanje je zagrožena kazen od 400 do 1200 evrov.
Zastopnik Bratuškove proti predsedniku KPK Štefanecu
Medtem je odvetnik Bratuškove Aleksander Čeferin okrcal Štefaneca. Pojasnil je, da je njegova odvetniška družba, ki je zastopanje Bratuškove prevzela prejšnji teden, KPK minulo sredo zaprosil za osnutek ugotovitev v zvezi s primerom, a ga še vedno ni dobila.
Čeferin se je odzval tudi na sredine izjave Štefaneca, ki je bil zelo kritičen do Bratuškove in med drugim dejal, da v današnjih časih posamezniki nimajo niti toliko integritete, da bi sprejeli pošto državnih organov; aroganca do državljanov pa se je razširila tudi na imenovanja na položaje v mednarodnih institucijah.
Po Čeferinovem mnenju je Štefanec s temi izjavami "jasno pokazal, da je pristranski" in da v tej zadevi ne more odločati. "Se nam pa tudi postavlja vprašanje, ali nima integritete tisti, ki ne pride po pošto 1000 kilometrov daleč, ali tisti, ki kljub temu, da je zaposlen, ni sposoben ali ne želi en teden oddati pošiljke na pošto," je še zapisal zastopnik Bratuškove in dodal, da bodo predlagali izločitev Štefaneca iz preiskave tega primera.
KPK je v odzivu zapisal, da zadeve, tudi Čeferinovih očitkov, do konca postopka ne želijo komentirati.
KPK je sicer Bratuškovi osnutek ugotovitev posredoval 9. septembra. Ker Bratuškova ni dvignila pošiljke v roku, pa so v soboto opravili izročitev v poštni nabiralnik. Od takrat dalje teče rok sedmih delovnih dni, ko se Bratuškova lahko izjasni o navedbah v osnutku. Z utemeljeno prošnjo sicer Bratuškova oziroma njen zastopnik lahko zaprosi za podaljšanje roka za nadaljnjih sedem delovnih dni, a tega verjetno ne bosta storila.
Čeferin je ocenil še, da gre za "čisto politizacijo primera", a vseeno upa, da jim bo KPK uspel vročiti odločbo pred koncem roka za pripombe na osnutek ugotovitev. Štefanec je sicer za sredine Odmeve na TV Slovenija dejal, da so odvetniški družbi Čeferin gradivo posredovali v sredo in da bodo dokumentacijo dobili najpozneje v petek.
KOMENTARJI (724)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.