"Od 14. ure naprej nastane kaos, saj se vse zabaše. Klicali smo že policiste, ki so samo prišli, obrnili pri zapori in se z lučkami odpeljali po pločniku, mimo gužve. Mi, navadni smrtniki, pa po eno uro stojimo skoraj na istem mestu. Namesto, da bi se (policisti) postavili na križišče z Magistrovo ulico in usmerjali promet namesto semaforja, skozi katerega gredo pri zeleni luči ravno štirje avtomobili," nam je razmere na Verovškovi ulici opisala bralka Barbara, ki je zaposlena v enem od podjetij na območju.
Prometni zamašek na Verovškovi se je še poslabšal od četrtka, odkar sta na območju kar dve zapori cest. Zaradi obnove vodovoda in ceste je od 11. novembra za ves promet zaprta Vodovodna cesta, od 21. novembra pa je zaprta tudi Verovškova ulica. To pomeni, da morajo vsi zaposleni v T2, Gratelu, Garnolu, Amicusu, Zavarovalnici Triglav, Novartisu, Leku, Energetiki, Avtomatic servisu, BKS in drugih podjetjih, domov po istem obvozu, ki je urejen po Ulici Alme Sodnik in Litostrojski cesti. Zaradi zapor tudi mestni avtobusi na liniji 18 vozijo po spremenjeni trasi.
Kot je opozorila bralka, je tudi sama zapora na križišču z Magistrovo ulico za nekatere očitno slabo označena. "Saj še vedno veliko ljudi pride do konca zapore in potem obrača, posledično pride do takega zamaška, da zaposleni v poslovnih stavbah T2 in Luz sploh ne moremo iz garažne hiše, da bi se postavili v vrsto za domov. Praktično ostanemo ujeti v službah do 19. ure," je dejala Barbara, ki za pot iz službe v običajnih razmerah potrebuje 30 minut, od 21. novembra pa se domov vozi kar dve uri. "Popoldneva sploh nimamo več, otroci ostajajo doma sami do večera, ne morejo na popoldanske aktivnosti," je dodala in odgovorne pozvala, da razmislijo o še kakšnem možnem obvozu skozi industrijsko cono, da bi se vozila nekoliko porazporedila.
Cesti bosta glede na obvestilo na spletni strani Mestne občine Ljubljana zaprti do 23. decembra, a po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bodo dela potekala vse do konca marca.
MOL na spletni strani vse udeležence v prometu prosi za razumevanje in upoštevanje prometne signalizacije. O možnih rešitvah pa smo na redni tedenski novinarski konferenci povprašali tudi župana Jankovića. A ta je voznikom, ki se vsak dan po polžje premikajo po Verovškovi, sporočil: "Če mislijo, da lahko to rešijo, naj pridejo s svojim predlogom. Lahko jih peljem na Rakovo Jelšo, kjer tudi delamo prenovo ceste. Tam, kjer prenavljamo ceste, se brez tega ne da narediti."
Dodal je, da je podobnih zamaškov po Ljubljani še več, saj se trenutno gradi oziroma prenavlja 188 cest.
Policija ukrepa glede na kadrovske zmožnosti, voznikom svetuje kolo in javni prevoz
Na Policijski upravi Ljubljana so nam zagotovili, da policisti tovrstne dogodke večinoma že sami zaznajo in v skladu s kadrovskimi zmožnostmi takoj pričnejo z urejanjem prometa za boljšo pretočnost. "Naj poudarimo, da v večini tovrstnih primerov policisti ne morejo 'pospešiti' prometa, saj so pogosto takšni zastoji ravno posledica tega, da je povečan promet prav v vse smeri, ki vodijo iz določene lokacije. Poskušajo pa vplivati na samo stanje v nekem križišču, kjer vzpostavijo upoštevanje prometne kulture in prometnih pravil, saj večinoma vozniki zapeljejo v križišče, kljub temu, da je očitno, da ga ne bodo mogli izprazniti, ter tako zaprejo pretočnost v vse smeri in tako še podaljšajo zastoje," so nam pojasnili.
Kot so dodali, skušajo glede na kadrovske zmožnosti vsakodnevno zagotavljati večjo pretočnost prometa, tako v mestu, obvoznici, avtocesti kot tudi drugje na območju Policijske uprave Ljubljana. "Pri tem se najprej usmerjamo na lokacije, kjer so zastoji največji in kjer lahko s svojim posredovanjem dosežemo največji učinek," so sporočili.
Voznike so pozvali, naj bodo v prometu strpni in previdni. "V kolikor je mogoče naj na teh lokacijah uporabljajo javni prevoz, druga prevozna sredstva (kolesa) ali prilagodijo svoje potovanje na tej lokaciji v času izven prometne konice. Naj prilagodijo hitrost vožnje in s svojim ravnanjem, naprimer z vožnjo v križišče, ko je to že polno, ne povzročajo dodatnih nevarnih situacij," so opozorili.
Policisti ugotavljajo, da se gostota prometa v Ljubljani, tako kot tudi drugje v državi, v zadnjih nekaj letih povečuje. "Tako se vedno pogosteje v času prometnih konic srečujemo z izredno povečanim prometom v samem središču mesta, ki pogosto vodi v nekajurne zamude. Najpogosteje pride do takšnih zastojev v okolici cest, kjer potekajo gradbena dela in v strogem centru mesta. Naj poudarimo, da zapore določenih cest ne vplivajo le na neposreden promet na tej cesti, temveč na širšo okolico, saj se s tem zmanjša pretočnost prometa tudi na vseh ostalih cestah," so zapisali.
Dodali so, da se razmere še poslabšajo v primeru neugodnih vremenskih razmer, ko denimo zaradi vode zalije nekatere odseke ali podvoze, ali pa ko je pozimi v primeru sneženja promet še posebej upočasnjen. "V takšnih primerih se običajno zgodi več prometnih nesreč, kar še poveča možnost za nastanek zastojev, enako v primeru da so na cesti kakšne druge ovire ali pride do okvare prometne signalizacije. Tudi po odstranitvi ovir ali odpravi okvar običajno mine dalj časa, da lahko promet na določenih delih ceste normalno steče," so še izpostavili.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.