Današnje jutro je poskrbelo za precej nevšečnosti v prometu, zato vam priporočamo, da si pred potjo vzamete čas in preverite, kakšne so trenutne razmere na cesti. Zimske službe so bile na terenu vso noč, a je ob močnem sneženju marsikje cestišče ostalo nespluženo oziroma slabo spluženo. Takšne snežne razmere in spolzko vozišče pa zahtevajo od voznika veliko več znanja in prakse.
Policija opozarja, da sta v zimskih razmerah nujni dodatna previdnost in večja pozornost, a za varno vožnjo še vedno premalo, kajti tudi vozilo mora biti tehnično brezhibno in predpisano opremljeno. Pomembno je, da na zasneženem vozišču zmanjšamo hitrost in jo prilagodimo razmeram ter stanju vozišča, prav tako moramo povečati varnostno razdaljo med svojim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami. Nikar ne zavirajte naglo, ampak po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko. Nikar ne spreminjate smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Vozite čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti, še posebej pa bodite pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica.
Vem, da ste to že slišali in prebrali, a vam bodo ti nasveti danes še kako prav prišli. In če boste upoštevali vse te nasvete, potem je treba na pot kreniti dovolj zgodaj, saj bo takšna varna in previdna vožnja zahtevala nekaj več časa.
Inštruktor varne vožnje na AMZS Brane Legan opozarja, da se na določenih odsekih cest že dela t. i. snežna deska, kjer je sneg strjen, zvožen. Ta površina lahko zaledeni, kar pomeni poledico na cesti. Zato je zelo pomembno, kakšno pnevmatiko imate na vozilu, saj imajo tisti, ki nimajo ustreznih zimskih pnevmatik, na takšnih odsekih velike težave. Po njegovem mnenju so slovenski vozniki precej dobro ozaveščeni, kaj pomeni zimska pnevmatika v snežnih razmerah. "Včeraj sem se vozil po avtocesti in sem opazil, da se vozniki zavedajo, kako pomembno je prilagajanje hitrosti in varnostne razdalje, se bo pa vedno našel nekdo, ki tega ne bo upošteval in bo to izzival," opozarja Legan in dodaja, da je za zdrse s ceste kriva predvsem neprilagojena hitrost. "Dokler gre avto naravnost, nekih posebnosti tudi pri višji hitrosti še ni, a že rahel poskok avtomobila ali rahla sprememba smeri vožnje pri takšni hitrosti že povzroči drsenje vozila, kljub temu da ima že veliko vozil elektronski sistem za stabilizacijo. Hitrost ter zmogljivost pnevmatik sta namreč tista, ki temu sistemu omogočita ali onemogočita stabiliziranje vozila," dodaja Legan.
Če vas zanese, nikar ne pritisnite na zavoro!
Kar nekaj znanja in izkušenj bo od nas zahtevalo obvladovanje položaja, če nas bo med vožnjo nenadoma začelo zanašati. Ostanite zbrani, v paniki nikar ne pritisnite na zavoro, saj vas bo še bolj zanašalo.
Na vprašanje, kaj naj voznik naredi, če ga na vozišču rahlo zanese, Legan pojasnjuje, da moramo najprej pritisniti sklopko, da razbremenimo pogonska kolesa, tako da se pnevmatike prosto zavrtijo. Če takšen prehod v ovinek res ni prehiter, nam bo morda uspelo tudi s kratkimi in rahlimi popravki z volanom, lahko pa si pomagamo tudi z rahlim zaviranjem. A vse je odvisno od hitrosti vožnje, opozarja Legan. "Zato je pomembno dobro videti, kaj je pred nami, kakšen je potek ceste, ulice. Spremljati moramo druga vozila, pešce, ki hodijo po cesti, ko pločniki niso spluženi. Vse to je potrebno spremljati, predvidevati ter poskušati narediti vse, da se izognemo neki nevarnosti. Ko smo v nevarnosti, je namreč zelo težko v takšnih poslabšanih razmerah opraviti neki reševalni manever," dodaja Legan.
Prav tako velja, da v primeru, če vam pri speljevanju kolesa zdrsnejo, menjajte v naslednjo prestavo, da sila, ki deluje na kolesa, popusti. Ko vozite navkreber, lahko zdrse preprečite s tem, če uporabite višje prestavno razmerje kot pri običajni vožnji.
Po izkušnje na poligon
V centru varne vožnje AMZS lahko voznik skozi celotno leto spozna, kakšna je vožnja na spolzkih in zasneženih cestah. Voznik spozna, kako težko je obvladati avtomobil v takšnih razmerah, ko se je treba umikati oziroma izogibati neki oviri. S tem pridobi dragocene izkušnje in kaj hitro spozna, kako pomembna je prilagojena hitrost vožnje v zimskih razmerah na cesti, pravi Legan in dodaja, da je prav neposredna izkušnja tista, ki nam prinese zavedanje, kako težko je obvladovati vozilo, ko se začne nekaj dogajati. "Pomembno je, da se takšna izkušnja dobi na podlagi nekega strokovnega znanja in pod nadzorovanimi okoliščinami. Tako voznik res osvaja to veščino. Na cesti smo prepuščeni sami sebi. Ko se enkrat zgodi, imamo samo en poskus, na poligonu je pa to več poskusov in tako pridobivamo veščine obvladovanja vozila. Ko se enkrat s takšno situacijo srečamo na cesti, je potrebno le pobrskati po spominu, da pravilno odreagiramo," glede pomembnosti izkušenj opozarja Legan.
Ne pozabite na zimsko opremo in sčistite svoje vozilo pred vožnjo!
Za vožnjo v zimskih razmerah mora biti avtomobil opremljen z zimsko opremo. Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje, nespremenjeno smer pri zaviranju in varno vožnjo skozi ovinke. Zimske pnevmatike morajo imeti zadostno globino profilov, saj bo le-ta omogočila dobro odstranjevanje vode in brozge izpod koles ter stabilnost v snegu in ledu. Kadar je na cesti več snega, se priporoča uporaba snežnih verig. Za zimsko opremo štejejo tudi poletne pnevmatike na vseh štirih kolesih in ustrezne snežne verige, ki morajo biti v zimskih razmerah pravilno nameščene na pogonskih kolesih. Pri vozilih s štirikolesnim pogonom morajo biti snežne verige nameščene na kolesih zadnje osi.
Zelo pomembno je, da avtomobil očistimo. Avtomobil mora biti viden, prav tako je treba poskrbeti, da ima voznik iz avtomobila omogočeno dobro vidljivost, opozarja inštruktor Legan.
V avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Ker sneg lahko preseneti tudi zimsko službo, se lahko zgodi, da vozilo z nemočnimi potniki obstane na cesti, zato tudi topla odeja in steklenica vode v vozilu ne bosta odveč.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.